Philadelphia je na domačem ledu v finalu Lige NHL zaigrala prvič po letu 1997 Letalci na naslov čakajo od leta 1987, Chicago pa od leta 1961. Foto: Reuters
Philadelphia je v končnici na svojem ledu izgubila le eno od devetih tekem. Foto: Reuters

22-letni napadalec je premagal vratarja Anttija Niemija, potem ko je preusmeril plošček po podaji Matta Carla. "Želel sem se le dotakniti ploščka, izšlo pa se je sanjsko," je odločilni trenutek opisal Giroux, ki je v podaljšku sprožil prvi in edini strel proti vratom Chicaga. S tem je prekinil niz sedmih zaporednih zmag, prav tako pa sedmih zaporednih gostujočih uspehov Blackhawksov.

Le nekaj sekund pred zadetkom Girouxa je več kot 20.000 gledalcev v Wachovia Centru že skočilo v zrak, saj se je Simon Gagne veselil zadetka, vendar je ponovoljeni posnetek pokazal, da plošček ni šel čez črto.

Philadelphia bliže zmagi v rednem delu
Letalci so povedli v 3. minuti ob številčni premoči prek Dannyja Briera. V 22. minuti je izenačil Duncan Keith, gostitelji pa so do prednosti spet prišli osem minut pozneje, ko je Niemija (28 obramb) premagal Scott Hartnell. Še pred koncem druge tretjine je izenačil Brent Sopel. Chicago je prek Patricka Kana povedel na začetku zadnje tretjine, le 20 sekund pozneje pa je izenačil Ville Leino. Bliže zmagi v rednem delu je bila Philadelphia, o čemer priča tudi razmerje v strelih na gol - 15:4.

Velika izenačenost finala
"Kot kaže je zdaj trenutek na njihovi strani. Toda če zmagamo na četrti tekmi, bomo v izjemni poziciji za osvojitev naslova, in to pred našimi navijači," je optimističen napadalec Chicaga Patrick Kane. Philadelphia je v končnici na domačem ledu izgubila le eno od devetih tekem.

O izenačenosti finala priča podatek, da so bili vse tri tekme odločene le z golom razlike. Četrta tekma bo v soboto ob 2. uri zjutraj prav tako v Philadelphii.