"Sanje vsakega otroka so, da obleče kanadski dres in z njim osvoji zlato odličje," je ideal, ki preveva ljudi od Atlantskega do Tihega oceana, razkril Eric Staal, katerega zgodba tudi razkriva vzroke kanadskega uspeha.
Parlament podvomil v kapetana
Z rekordnim 24. naslovom so se Kanadčani zavihteli na sam vrh večne lestvice (enega manj ima Sovjetska zveza oziroma njena naslednica Rusija), a vse ni šlo tako gladko od začetka. Po oblikovanju moštva je vodstvo kanadske zveze (Hockey Canada) za kapetana izbralo Shana Doana, kar je dvignilo kar precej prahu v političnih krogih. Francoski blok, ki se zavzema za neodvisnost Quebeca, je v parlamentu sprožil vprašanje o primernosti imenovanja, saj je Doan pred leti užalil frankofonskega sodnika. Iz tega spora je 29-letni član Phoenixa izšel kot moralni zmagovalec in nesporni vodja moštva, v katerem je bil sicer le Matthew Lombradi iz Quebeca.
Izjemna pričakovanja
V 32-milijonski državi, kjer naj bi se moderni hokej na ledu rodil leta 1886 v Kingstonu, se vedno zahteva prvo mesto, ne glede na vrsto tekmovanja. Z zahtevnimi igrami v končnicah, kjer se igra na vse ali nič, se v cenjenem Spominskem pokalu srečajo že 15-letniki in 16-letniki, kjer se spoprimejo z vsemi psihičnimi pritiski. Samo najboljši nato nadaljujejo na prestižnih srednjih šolah in univerzah z najboljšimi hokejskimi programi. Na koncu šolanja peščico izmed njih čaka najelitnejša liga na svetu - Liga NHL, kjer kljub vsem prilivom igralcev iz Evrope še vedno polovica igralcev prihaja iz dežele javorjevih listov.
Osupljive številke
Po raziskavah in navedbah ima kanadske zveze trenutno registriranih kar 551 tisoč igralcev, od tega skoraj polovico v Ontariu. Rekreativno se z njim ukvarja vsaj še milijon in pol prebivalcev, neposredno s hokejem pa je povezano okoli 4,5 milijona ljudi, v to številko pa niso vključeni obiskovalci, družine igralcev. V deželi od morja do morja (državni moto) se vsako leto zvrsti 1,5 milijona tekem, ki potekajo v tri tisoč dvoranah. Na celotnem
preostalem svetu je okoli tisoč dvoran; v Sloveniji jih je sedem, registrirano pa je 120 članov.
Po naslovu še pokal?
Nekaj pa vseeno greni srca kanadskih ljubiteljev hokeja. Že 14 let se njihovim moštvom izmika Stanleyjev pokal za najboljše moštvo Lige NHL. Pokal iz leta 1892 je poleg olimpijskega zlata najbolj prestižna lovorika v svetovnem hokeju. Montreal Candiensi so kot zadnje kanadsko moštvo slavili že daljnega leta 1993, od takrat so Kanado zapustila kar tri moštva (Quebec, winnipeg in Hartford), ki so se preselila v bogatejše ZDA. Letošnje upanje je Ottawa, ki je ponavadi blestela v rednem delu, nato pa razočarala v končnici. Tokrat so Senatorji že odpravili Pittsburgh, New Yersey, trenutno pa tudi vodijo v seriji proti najboljšemu moštvu rednega dela Buffalu z 2:0 v zmagah in so le še dva koraka oddaljeni od velikega finala.
Po Quebecu sledi še Vancouver
Ob 100. letnici mednarodne hokejske zveze (IIHF) bo svetovno prvenstvo prvič gostovala v domovini hokeja. Maja 2008 se bodo najboljši, med njimi bo petič tudi Slovenija, pomerili v Halifaxu in Quebecu. Prvi favoriti turnirja bodo zagotovo gostitelji, ki razmišljajo celo o prekinitvi v NHL-u, kar je bilo do zdaj značilno le za leta olimpijskih iger in ravno naslednje igre leta 2010 bodo potekale v Kanadi.
"Naredil bom vse, kar Hockey Canada zahteva od mene. Če želijo lahko vozim avtobus ali pa prenašam palice. Sem ponosni Kanadčan in zagotovo bom tam," je zdajšnji selekor Murray povzel kanadski duh, s katerim bodo naskakovali osmo olimpijsko zlato.
T. G.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje