Od boja za končnico je odvisno tudi delovanje klubskih menedžerjev, ki se glede na položaj na lestvici odločijo, ali bodo prodajali ali kupovali. Seveda se v NHL-u, tako kot v vseh severnoameriških športnih ligah (izjema sta bejzbol in liga MLB), ne trguje z igralci tako kot v Evropi, temveč se dejansko trguje z igralskimi pogodbami, s tem pa pride tudi do enakovrednih zamenjav. Zamenjave, kot je bila lanska med LA Lakersi in Memphisom, ko so Jezerniki za nekaj obetajočih košarkarjev dobili Pauja Gasola, so redke in izjeme v pravilu.
Stalno na preži za "prostimi" igralci
V pogovoru z Richom Hammondom, ki ureja blog Inside the Kings (najboljši spletni vir za Los Angeles), je Lombardi odkril nekaj malih skrivnosti okoli prestopov. "Svoje delo moraš opraviti kot se spodobi, po koncu prestopnega roka se ti ne sme zgoditi, da za kakšenga igralca nisi vedel, da je na voljo. Kot reče Gordon Gekko v filmu Wall Street: Pogledam 100 poslov na dan in nato izberem enega," poudari nekdanji GM (general menager) San Joseja osnovno nalogo vsakega direktorja.
Na koncu pogovori le s tremi klubi
"Na začetku se pogovarjaš z vsemi 30 menedžerji klubov, nato se to v dnevih tik pred prestopnim rokom skrči na tri do štiri moštva. Ljudje so pripravljeni trgovati samo trikrat na leto: ob prestopnem roku, na naboru in kakšen teden po začetku pripravljalnega kampa," opiše 48-letni vodja Kraljev okoliščine, v katerih poteka trgovanje v najmočnejši hokejski ligi na svetu.
Kot najmlajše moštvo v Ligi NHL Los Angeles letos ne more več nastopati kot prodajalec, ki išče mlajše zamenjave, ki bi premostile obdobje do vključitve mladih talentov v prvo moštvo. "Za zamenjave, ki bi prinesle moštvu presežek, nimamo ustreznih veteranov, kot so bili Brad Stuart in Rob Blake. Zdaj nočemo najeti igralca za nekaj mesecev, temveč iščem nekoga, ki bi nam pomagal na daljši rok," predstavi Lombardi svoj načrt za letošnji prestopni rok.
Kako ujeti "veliko ribo"?
V ponedeljek so Kingsi na "waiver list" (odslovilni seznam) dali branilca Toma Preissinga, s čimer je na voljo vsem moštvom. S to potezo bi LA sprostil dodatni prostor pri plačah, s katerim bi si lahko Lombardi privoščil podaljšanje pogodbe z branilcem Jackom Johnsonom in napadalcem Aleksandrom Frolovom, hkrati pa bi imeli od 7 do 8 milijonov dolarjev prostora za ulov kakšnega res odličnega krilnega napadalca, kova Marian Gaborik, Ilija Kovaljčuk ... Los Angeles ima v boju za "veliko ribo" veliko prednost pred tekmeci, saj ima na voljo kar 12,5 milijona dolarjev, s čimer so za NY Islandersi drugi v ligi.
V zaostrenih gospodarskih razmerah se NHL-u v letu 2010 obeta krčenje "salary capa" (skupnega dovoljenega zneska za plače igralcev), s čimer se bodo sorazmerno zmanjšali tudi prihodki igralcev, po drugi strani bo to spodbudilo boljše klube, da se znebijo nekaterih zvezdnikov, ki imajo podpisane zajetne pogodbe.
Jedro zbrano okoli Kopitarja
Lombardi, ki je v letih 1993-2003 vodil prenovo San Joseja, ki se poleg Detroita v zadnjem obdobju lahko pohvali z najboljšimi uvrstitvami po rednem delu in globino moštva, je izdal, da njegova prenova Kraljev temelji na jedru sedmih igralcev (vratarju, dveh centrih, dveh krilih in dveh branilcih). V tem jedru je vloga prvega centra že oddana, in to Anžetu Kopitarju. Prvi Slovenec v Ligi NHL je oktobra lani podpisal novo sedemletno pogodbo, po kateri bo od prihodnje sezone dalje prejemal 6,8 milijona dolarjev letno, s čimer je tudi najbolj plačani igralec Kraljev.
Kopi - kralj Kraljev
"Najpomembneje je, da dopustiš najboljšim mladim hokejistom, da dozorijo in tako zapolnijo mesta v jedru. Mislim, da je Kopitar dober zgled. Ali vidijo vsi v njem potencial, da postane center št. 1? Absolutno, toda ali je že zdaj "enka"? Ne, zdaj je dobra dvojka. Če bi ga imel za Dacjukom, bi osvojil Stanleyjev pokal. Toda z vsakim dnem postaja boljši. Podobno je z vsemi mladimi fanti, na katere resno računamo," je Lombardi postavil Kopitarja kot zgled, na katerem se gradijo novi Kralji.
Drugo leto pa res v končnico ...
Letošnja končnica je za Kralje kljub občutnemu izboljšanju od lani skorajda nedosegljiva, saj bi morali, če se upošteva 90-točkovni prag, ki je običajno zadostoval za osvojitev osmega mesta na Zahodu, na zadnjih 20 tekmah kar 15-krat zmagati! Za drugo leto je končnica dosti bolj realna oz. po načrtu predvidena, v treh do štirih letih pa bi morali imeti Kralji moštvo, ki bi lahko naskakovalo tudi Stanleyjev pokal. Takšen ali podoben načrt ima sicer vsaj še 14 moštev, a lepo je videti, da se nekje v NHL-u gradi vrhunsko moštvo ravno okoli slovenskega hokejista.
Toni Gruden
toni.gruden@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje