Crosby in Malkin sta z dvojnimi izmenami prevesila tehtnico na stran Pensov, ki so doma izničili zaostanek dveh tekem. Foto: Reuters
Mike Babcock
Kako bo Mike Babcock odgovoril na izziv Pingvinov? Foto: Reuters
Gol Darrena Helma
Medtem ko sta Crosby in Malkin v končnici že presegla mejo 30 točk, zvezdniki pri prvakih razen Franzna še niso dali pričakovanega deleža. Foto: Reuters
Pittsburgh izenačil na 2:2

Prvaki, ki so dobili uvodni dve tekmi finala, so po slabi polovici tekme vodili z 2:1 in imeli igralca več, ko sta Mark Eaton in Maxime Talbot odvzel plošček, Jordan Staal pa je v samostojnem prodoru preigral Briana Rafalskega in prevaral Chrisa Osgooda za izenačenje. Psihološki zasuk so gostitelji hitro izkoristili, Sidney Crosby je že dve minuti zatem po podaji Jevgenija Malkina povedel svoje moštvo v vodstvo. V 35. minuti je kapetan Pittsburgha v protinapadu na drugi vratnici našel samega Tylerja Kennedyja, ki je postavil končni izid.

Staal razbil pobudo prvakov
Pingvini so povedli že v 3. minuti, ko je Malkin izkoristil izključitev Niklasa Kronwalla. "Penalty-kill" ostaja ahilova tetiva Rdečih kril, ki so v končnici izničila le 71 odstotkov kazni. Ob koncu 1. tretjine je znova zablestel Darren Helm (1:1), ki je zadel po napaki Roba Scuderija. Po 46 sekundah 2. tretjine je branilec Brad Stuart zadel za 2:1 in po dveh zaporednih izklučitvah na strani Pensov (Malkin, Orpik) je že zgledalo, da rdeči stroj ne bo spustil tretje zmage iz rok, ko je udaril Staal ...

Bylsmi taktična zmaga
"Trdo smo se bojevali, in ne verjamem, da bo na naslednjih tekmah kaj lažje. Bojne črte za peto tekmo so že začrtane," je po veliki zmagi trener Pittsburgha Dan Bylsma že usmeril pogled na sobotno tekmo. 38-letni Bylsma, ki je novinec na mestu trenerja NHL-a, je Crosbyja in Malkina zaposlil z dvojnimi nalogami, pogosto sta drsala tudi skupaj, s čimer je izničil obrambni učinek Henrika Zetterberga in njegovih pomočnikov.

Dacjuk odstoten, Hossa izgubljen
Detroit je znova igral brez prvega strelca v rednem delu Pavla Dacjuka, ki je sicer opravil ogrevanje, a nato ni bil v postavi. Izostal je tudi učinek Mariana Hosse, ki je lani v finalu izgubil s Pensi, nato pa poleti prestopil k Red Wingsom, kjer naj bi imel več možnosti za osvojitev Stanleyjevega pokala.

"So moštvo, ki si zna podajati plošček in uspe izkoriščati priložnosti, katere jim ponudimo. Zdaj se moramo spočiti," je Osgood razkril, da manjše poškodbe in naporen urnik ne priznaša niti tako odlično sestavljenemu moštvu kot je Detroit.