Na eni strani zahtevana pomladitev z 9 novinci na svetovnih prvenstvih, na drugi strani izpolnjen pričakovani cilj, za kar pa so v največji meri poskrbeli prekaljeni veterani.
Šokantni uvodni poraz z Južno Korejo je prebudil izbrance Eda Terglava. Nanizale so se tri zmage, kar je že pred zadnjim krogom na izenačenem svetovnem prvenstvu Divizije I skupine A prineslo vrnitev v reprezentančno elitno skupino.
Po 11 zmagah prvi poraz z Madžari na SP-jih
Za konec je sledila nova hladna prha: Madžarska je prvič na svetovnih prvenstvih premagala Slovenijo. Po 11 porazih med letoma 1993 in 2022 so vzhodni sosedje z golom Kristofa Pappa razbili slovenski urok. Mogoče zgolj lepotna napaka za zunanje opazovalce, a prelomnica v sosedskem rivalstvu, ki je Madžarom prinesla elito in še osvojitev turnirja v Bolzanu.
Krošelj najvratar, Tičar najnapadalec turnirja
Vodstvo tekmovanja je potrdilo, na kom sloni igra risov. Gašper Krošelj je po uvodnem porazu iz vrat izrinil Matijo Pintariča in je do konca ubral 96 odstotkov strelov ter bil razglašen za vratarja prvenstva. Prvi center Rok Tičar je bil po zaslugi štirih lepih golov izbran za najboljšega napadalca turnirja. Kot uradno tretjega najboljšega med risi so predstavili še kapetana Roberta Saboliča, ki je bil s petimi točkami (1+4) tudi najučinkovitejši Slovenec.
Kaj druži trojico najboljših risov? Izkušnje in starost: Krole je zdaj že 37-letni čuvaj mreže, v dolgoletni udarni navezi pa tako Tiki kot Sablja štejeta po 35 let. Trije najbolj izkušeni in tudi po letih trije najstarejši slovenski reprezentanti na SP-ju 2024.
Kapetan: Ustvarjena nova dobra skupina
Zaradi odločitev novega strokovnega vodstva in klubskih okoliščin ter poškodb je pri Hokejski zvezi Slovenije zaželena pomladitev izbrane vrste prinesla kar 9 novincev na svetovnih prvenstvih, sedem hokejistov je bilo mlajših od 23 let. Še trojica je zaigrala na drugem SP-ju, tako da v 22-članski zasedbi tako ne preseneča, da so na koncu še vedno odločali najstarejši aduti.
"Verjamem, da javnost ni verjela v nas. A mi smo verjeli, sam sem zaupal strokovnemu štabu in fantom. Imeli smo dobre priprave. Mlajši, novi fantje so bili super. Delovni, pridni in dobro so igrali. Ustvarila se je nova dobra skupina," je po koncu poudaril kapetan Sabolič, ki bo v novi sezoni igral z zajetnim delom mlajših novincev pri Olimpiji.
Najboljša poteza: mojstrovina Tičarja
"Začetek ni bil takšen, kot smo si vsi želeli. A zaradi tega smo bolj skupaj stopili in pokazali veliko boljšo igro in zasluženo zmagali trikrat," je povzel Tičar, ki je zadel na štirih tekmah, nazadnje proti Madžarski z mojstrovino, ko je po preigravanju in prekršku že ležal na tleh. Slovence sta motili zadnji dve izključitvi, druga je bila na koncu tudi usodna za poraz na sosedskem derbiju.
"Zadnje tekme je šlo vse v našo korist, na zadnji pa ne čisto. Morali bi doseči kakšen gol več, kar je bil sicer naša težava že ves april. Po igri in borbi pa fantom ne moremo nič očitati. Izjemno so spoštovali, kar smo se dogovorili. Pod črto so fantje zame kar prvaki tega turnirja. Gremo naprej," je bil ob koncu turnirja na Južnem Tirolskem na svoje izbrance ponosen novi slovenski selektor Edo Terglav.
Slaba učinkovitost v napadu
Vendar številke ne pritrjujejo selektorjevemu mnenju, da so bili Slovenci vseeno najboljši na izenačenem turnirju, mu pa pritrjujejo, da so risi imeli težave z neučinkovitostjo.
- 9 točk = drugi po točkah, devet sta jih zbrali tudi Italija in Romunija
- 93,60 % (117 obramb iz 125 strelov) = drugi po odstotku obramb
- 23,08 % (3 goli iz 13 power-plajev) = drugi po učinkovitosti igre ob številčni premoči
- 86,67 % (2 prejeta gola iz 15 izključitev) = tretji ob igri z igralcem manj
- 8,19 % (14 golov iz 171 strelov v okvir vrat) = šele četrti po učinkovitosti
Kapetan Sabolič je zbral pet točk, Tičar štiri, trojica Matic Török, Blaž Tomaževič in Matic Podlipnik pa tri. Brez strelskega učinka na petih tekmah izmed 20 drsalcev je sicer ostal le Žan Jezovšek.
Med mladci največ igrala Török in Mašič
Ob razliki v golih +6 (14:8) je zanimivo, da je z najboljšim razmerjem + 3 končal šesterica igralcev, ki je bila deležna ali najmanjšega deleža igralnega časa ali pa celo največjega med branilci. 20-letni branilec Rožle Bohinc je z golom in podajo ter +3 odigral prav najmanj med vsemi – le 6:39 na tekmo. Jaka Sodja in Miha Beričič sta preigrala povprečno 8:37 in 9:43 igre.
Od 20-letnikov si je v napadu največji delež izboril Matic Török (16:01), ki si je prislužil mesto v prvem napadu ob Tičarju in Saboliču. Prav največ med vsemi risi v Bolzanu sta preigrala branilca Bine Mašič (19:55) in Aleksandar Magovac (19:20). Prvi je pri 21 letih zdaj že steber slovenske obrambe, medtem ko je drugi to postal pri 33 letih.
V Herning ali v Stockholm?
Pod črto je bila naloga v Bolzanu opravljena, drugo leto Slovenijo od 9. do 25. maja čaka svetovno prvenstvo elitne divizije na evropskem severu: ali na Danskem v Herningu ali na Švedskem v Stockholmu, pri čemer bo razporeditev risov odvisna od razpleta letošnjega SP-ja, ki se začenja v kratkem.
Konec poletja za olimpijski nastop v Milanu
A zdaj se hokejska reprezentančna pozornost usmerja proti koncu poletja. V netipičnem hokejskem terminu med 29. avgustom in 1. septembrom namreč rise čakajo olimpijske kvalifikacije za nastop v Milanu 2026. V Rigi bo Slovenija zaigrala z Latvijo, Francijo in Ukrajino.
Latvijci so že vse od leta 1996 člani elite, na lanskem SP-ju pa so osvojili prvo – bronasto – odličje. Francozi so del elite od leta 2007, status so sicer obdržali tudi zaradi suspenza Rusije in Belorusije. Ukrajinci so se ravno suvereno vrnili iz tretjega v drugi razred svetovnih prvenstev.
Konec poletja bo na voljo udarna četverica, ki je tokrat zaradi izgubljenega finala nemškega prvenstva izpustila SP, prav tako najbrž tudi poškodovani igralci in najbrž tudi Anže Kopitar, saj se NHL vendarle vrača na zimske olimpijske igre. Starost pogrešanih najboljših slovenskih hokejistov: Kopitar bo konec avgusta dopolnil že 37 let, Žiga Jeglič 36, Jan Urbas 35, Blaž Gregorc 34 in Miha Verlič 32 let.
"Želja, da se zberejo vsi najboljši slovenski fantje in da še enkrat, zadnjič, skupaj odigrajo," je Terglav potrdil, da v Rigi ne bodo igrali mladi ali stari, temveč najboljši, da bi Sloveniji priigrali še tretji olimpijski nastop.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje