To je četrta zmaga Ljubljančanov na medsebojnih tekmah v tej sezoni, dobili so že 500. jubilejni derbi 26. oktobra v Tivoliju, pred tem pa prijateljsko tekmo na Bledu s 4:1 in finale Pokala Slovenije v Kranju z 8:4. V zadnjih dveh sezonah so železarji doibilio le en derbi.

Šivic je imel na voljo le pet branilcev
Že pogled na zapisnik pred tekmo je dal jasno vedeti, da bodo imeli gostitelji velike težave. Mitja Šivic je imel na voljo le 16 igralcev in dva vratarja. Težko se je kosati z aktualnimi prvaki Alpske lige s petimi branilci.

Jaka Ankerst se je poškodoval na tekmi državnega prvenstva v Mariboru. Zaradi večkratnega pretresa možganov ne sme igrati tudi Gašper Korošec. Žan Primožič se je poškodoval na svetovnem prvenstvu do 20 let. Gregor Polončič je imel na voljo popolno zasedbo, saj v dolgem premoru okrevala tudi Kristijan Čepon in vratar Žan Us, ki je bil izbran za igralca tekme. Obranil je vseh 25 strelov.

Na Jesenicah so danes zaznamovali jubilej, ki se po časovnici nekoliko razlikuje od tistega oktobrskega: 70 let obračunov hokejistov z Jesenic in iz Ljubljane, kar pomeni, da rivalstvo sega že v leto 1949. Prvi plošček je na tekmi vrgel Boris Čebulj, zadnji predstavnik prve generacije hokejistov iz železarskega mesta.

Rajsar načel mrežo železarjev
Uvodno tretjino so dobili gostje po izenačenem boju. Jeseničani so že v 57. sekundi zatresli mrežo, vendar je Mirko Đumić igral z visoko palico in glavni sodnik je gol takoj razveljavil. Gostitelji so imeli šest minut igralca več na ledu, a so se zmaji odlično branili. V 13. minuti so Ljubljančani izkoristili svojo edino prednost igralca več v prvi tretjini, streljal je Sašo Rajsar, slabo pa je posredoval vratar Jesenic Antoine Bonvalot. Plošček se mu je izmuznil med nogama prek golove črte.

Zmaji v 14 sekundah zadeli dvakrat
Železarji so na uvodu druge tretjine imeli nekaj pobude, a jim ni uspelo izenačiti. Zmaji so to kaznovali z dvema goloma. V 23. minuti je po strelu Mihe Logarja z modre črte plošček v jeseniško mrežo spretno preusmeril Gal Koren. Šivic je vzel pol minute odmora, a ni uspel predramiti svojih varovancev. Le 14 sekund zatem je samostojni prodor uspešno zaključil Žan Jezovšek. Jeseničani so nato popolnoma popustili, zmanjkalo jim je moči in Olimpija je bila za razred boljša.

Štirje goli razigranih Ljubljančanov in pretep za konec
Ljubljančani so v zadnjem delu postavili le še piko na i. Enosmerni promet pred vrati Bonvalota se je nadaljeval, ploščki pa so se vse pogosteje znašli za njegovim hrbtom. Najprej je v 42. minuti po strelu Marka Čepona z modre črte znova plošček v mrežo preusmeril Koren. "Petarda" je odjeknila po izdelani akciji, ki jo je končal Rajsar v 49. minuti. V zadnjih minutah so Jeseničani le še čakali na zadnji pisk sirene. Domačega vratarja je v 54. minuti z modre črte presenetil še Mark Čepon, zadnji gol pa je iz bližine dosegel Miha Logar (0:7).

Tretjo tretjino je zaznamoval tudi pretep med Andrejem Hebarjem in Davidom Plankom. Domači navijači so se razveselili vsaj tega trenutka, saj jim pogled na semafor zares ni prijal.

Finale DP-ja se bo začel v Tivoliju
Derbi je štel tudi za točke za državnega prvenstva, kjer sta obe ekipi dobili vse preostale tekme. Olimpija je z gladko zmago neporažena končala redni del tekmovanja, zbrala je 41 točk in bo imel v finalni seriji prednost domačega ledu.

Obe ekipi v akciji že v soboto
Obe slovenski ekipi v regionalnem tekmovanju bosta naslednjo tekmo igrali že v soboto, Jeseničane čaka gostovanje na Dunaju pri ekipi Vienna Capitals Silver, Ljubljančane pa domači obračun z Asiagom ob 19.30 v Tivoliju.