Hokejisti Švedske se veselijo uvrstitve v polfinale. Foto: EPA
Edgars Masalskis
Proti vratom Edgarsa Masalskisa je zletelo 48 strelov. Foto: Reuters
Kanada se je precej mučila z Latvijo, a se le uvrstila v polfinale svetovnega prvenstva. Foto: EPA

Kanadčani, srebrni z lanskega prvenstva, so se dolgo mučili z žilavimi in nepopustljivimi tekmeci z Baltika, nazadnje pa vendarle upravičili status favoritov in se sedmič zapored uvrstili med štiri najboljše na svetu.

Po prvi tretjini brez zadetkov so Kanadčani v 35. minuti povedli z 2:0. Latvijci so v 38. minuti z igralcem manj znižali, toda že 17 sekund kasneje je sledil odgovor in zadetek Steva Stamkosa. Latvijci so na začetku zadnje tretjine še enkrat zagrozili, toda spet je Kanada hitro postavila stvari na svoje mesto. V 44. minuti je končni izid postavil Matthew Lombardi.

Slovenija bo organizirala svetovno prvenstvo divizije I. Več tukaj.

Najboljši igralec pri Kanadčanih je bil član prvega napada Derek Roy, podajalec pri prvem zadetku. Vratar Latvije Edgars Masalskis je ubranil 44 strelov.

Švedi kaznovali neučinkovite Čehe
Čehi so bili bolj aktivni in so na koncu imeli 34 strelov (zapravili so osem "power-playev") na vrata Jonasa Gustavssona, Švedi pa le 20 na vrata Jakuba Štepaneka. Skandinavci so povedli v 24. minuti, ko je Matthias Weinhandl izkoristil prednost dveh igralcev več, na kazenskim klopi sta sedela Tomas Rolinek in Milan Michalek), Dick Tarnstrom je ob "power playu" dobro minuto pred odmorom povišal na 2:0.

Čajanek zadel z dvema igralcema manj
V zadnjem delu so Čehi vse stavili v napad. Večkrat je bilo pošteno vroče pred švedskimi vrati, strel Jagra je Gustavsson komajda ukrotil, pri poskusu Patrika Eliaša pa mu je pomagala še vratnica. V trenutkih, ko so imeli Švedi na ledu dva igralca več, pa je Petr Čajanek je 11 minut pred koncem znižal. Nekaj minut kasneje je Marek Židlicky spet zadel vratnico in se že veselil gola, sodnik pa je po ogledu posnetka razsodil, da zadetka ni bilo. Napade Češke je Švedska presekala dobri dve minuti pred koncem, ko je z natančnim strelom z modre linije Kenny Jonsson dokončno potrdil zmago.

Švedi bodo v petek igrali v ponovitvi lanskega polfinala in imeli priložnost za maščevanje, Kanada je na domačem ledu slavila s 5:4.