V petek, 10. januarja, bodo zeleno-beli igrali z VSV-jem iz Beljaka, v nedeljo pa s celovškim moštvom KAC. V soboto sarajevski prireditelji pripravljajo pester spremljevalni program s turnirjem za veterane in najmlajše igralce ter z diskom na ledu. Sarajevo se bo na ta način spomnilo nepozabnih olimpijskih iger leta 1984, ko je reprezentanca Jugoslavije zasedla predzadnje mesto.
Leta 2017 gostijo olimpijski festival mladine
Projekt so predstavili tako v Ljubljani kot v Sarajevu na skupni novinarski konferenci prek videopovezave. Na sarajevski strani so sogovorniki, tudi podžupan Ranko Čović, poudarili pomen dogodka za mesto. Ne le zaradi precej višje ravni hokeja, kot ga imajo sicer, temveč tudi zaradi širšega pomena - sodelovanja na turističnem, športnem in gospodarskem področju.
"Želim se zahvaliti vsem v hokejski zvezi in ljubljanskemu klubu ter Ligi Ebel. Ob obletnici olimpijskih iger se bo hokej znova vrnil v Sarajevo, za nas pa bo to tudi priložnost, da vidimo, kje smo organizacijsko pred olimpijskim festivalom evropske mladine, ki bo pri nas leta 2017. Vabim vas, da pridete v Sarajevo in uživate v hokeju," je pojasnil Čović, ki se zavzema za razvoj zimskih športov v BiH-u.
Prostora bo za 8.000 gledalcev
Sarajevčani bodo pri hokejskem festivalu prevzeli organizacijski del v dvorani Zetra. Led bodo začeli pripravljati v teh dneh, od 4. januarja pa bo tam tudi ekipa strokovnjakov iz Ljubljane, ki bo prevzela vodenje in pomagala pri dokončni izpeljavi. Za dogodek v Sarajevu velja precejšnje zanimanje, na vsaki od obeh tekem bo na voljo približno 8.000 mest za navijače, del vstopnic bodo dali v prodajo, del pa namenili Sarajevčanom, obetajo se tudi obiski pomembnih političnih in športnih gostov.
Sekelj ima lepe spomine na olimpijske igre
Ljubljanski del projekta vodi direktor kluba Matjaž Sekelj, ki je igral na igrah leta 1984. Dosegel je tudi zadetek ob zmagi nad Italijo s 5:1. Vrednost Olimpijinega dela festivala bo približno 100.000 evrov, vanj pa spadajo namestitev ekip, transporti v mestu, prevoz do Sarajeva, televizijske pravice ... Kot so poudarili v ljubljanskem taboru, bodo s sarajevskim festivalom tvegali celo manj kot s tistim za Bežigradom, saj so številni pokrovitelji zaznali poslovno priložnost v BiH-u.
"Okviri so že iz novembra. Seveda smo to težko prej javno razkrili, gre za dve državi, ureditev v BiH-u pa je precej zapletena. Potrebovali smo nekaj časa, a zdaj so se stvari uredile in smo sprejeli odločitev, da odigramo ti tekmi. Pričakujem, da bomo po praznikih stvari spravili na pravo raven, da bomo priča spektaklu na športnem področju in tudi promovirali slovensko gospodarstvo. Z bosanskimi kolegi smo zgodbo razdelili na dva odbora, oni bodo skrbeli za Zetro in spremljevalni turnir, mi pa za namestitvene zadeve, logistični del, dogovor z Ligo Ebel in televizijske prenose," je poudaril Sekelj.
Gal Koren iz Zagreba v Tivoli
Direktor zmajev je dodal, da je zaradi zloma pogačice sezono že končal Judd Blackwater, nova okrepitev pa je Gal Koren, ki ni dobil priložnosti v Ligi KHL v Zagrebu. Zaigral naj bi že ta teden, saj si želi čim več igrati do začetka olimpijskih iger v Sočiju.
21-letni Koren je v Zagreb prišel pred dvema letoma. V dveh sezonah v Ligi Ebel je odigral 90 tekem, v Ligi KHL pa je na 23 tekmah prispeval en zadetek. Trener Mark French nanj ni več računal.
"Gal Koren ni več član Medveščaka, kariero bo nadaljeval pri Olimpiji. Želel je imeti večjo minutažo in v Ligi Ebel jo bo zagotovo imel, želi se dokazati pred olimpijskimi igrami v Sočiju. Pogodba je prekinjena sporazumno, vrata kluba mu bodo vedno odprta, saj se je izkazal za pravega profesionalca," je poudaril športni dirketor Medveščaka Aaron Fox.
Aljančič v vlogi veznega člena
Pomemben vezni člen med slovenskim in bosanskim delom organizacije je nekdanji predsednik HZS-ja Ernest Aljančič. Zdaj v BiH-u deluje kot vodja razvojnega programa za jugovzhodno Evropo in prav tako meni, da bo dogodek na začetku januarja močna spodbuda Sarajevu in BiH-u. "Takoj smo našli skupne točke, skupne interese. Želimo, da se hokej v Bosni razvija na drugačen način kot do zdaj. Po tem dogodku bodo dobili nov zagon in hokej se bo začel razvijati. Saj je že bil na visoki ravni, a je zaradi materialnih razmer in vojne skoraj propadel," je dejal Aljančič.
V Sarajevu načrtujejo izgradnjo nove manjše dvorane
Vse se bo odvijalo v dvorani Zetra, zgrajeni za OI 1984, pozneje pa porušeni v vojni. Ob pomoči Mednarodnega olimpijskega komiteja in tedanjega predsednika Juana Antonia Samarancha so jo obnovili, a je zdaj večnamenski objekt. Hokej so nazadnje v njej igrali leta 2008, v Sarajevu pa sicer načrtujejo izgradnjo nove, manjše dvorane, ki bo namenjena samo ledenim športom in jo potrebujejo za izvedbo OFEM-a 2017.
Hokejski dogodek bo namenjen predvsem gledalcem v Sarajevu, ki so lačni profesionalnega hokeja. Računajo tudi na slovenske navijače, vsaj 500 jih pričakujejo na obeh tekmah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje