Poteza večera v bučnem Bell Centru je pripadala Maximu Lapierru, ki je sredi zadnje tretjine z izjemno samostojno akcijo zabil za 4:2 oz. na koncu zmagoviti gol. Foto: Reuters
Josh Gorges in Sidney Crosby
Prvaki iz Pittsburgha so v škripcih - Montreal je v sedmih tekmih v 1. krogu izločil že Washington z Aleksandrom Ovečkinom. Foto: Reuters
Chris Pronger in Michael Leighton
Brianu Boucherju in Michaelu Leightonu se je posrečil šele drugi skupni "shuout" v zgodovini NHL-končnic. Leta 1955 sta mrežo Montreala s skupnimi močmi ohranila nedotaknjeno Jacques Plante in Charlie Hodge. Foto: Reuters

Sidney Crosby je dosegel prvi gol v seriji, a vseeno ni mogel krotiti svojih frustracij in je povzročil prerivanje ob koncu 6. tekme. "Habsi" odločno napovedujejo, da je po Ovečkinovemu skalpu prišel čas tudi za Crosbyjevega.

Trenutek Halakove slabosti Pensom ni pomagal
Potem ko je sredi tekme dosedanji rešitelj Montreala Jaroslav Halak prejel najbolj poceni gol v letošnji končnici (Kris Letang s strelom iz zapestja), je najuspešnejši klub v zgodovini lige odgovoril z dvema zadetkoma v slabih treh minutah. Najprej je drugič na tekmi zadel Mike Cammalleri (11. v končnici!) in povratnik po poškodbi branilec Jaroslav Spaček.

Srečanje je odločil izjemen gol Maxima Lapierrja osem minut pred koncem, ko si je izboril plošček ob levi ogradi, nato pa ob njej prodrl pred gol Marca-Andreja Flueryja, ga obkrožil in zabil za 4:2. Za dramatično končnico je s preusmeritvijo strela Gončarja poskrbel Bill Guerin.

Leightonov nepričakovani, a zmagoviti krst v končnici
Med živimi ostaja tudi Philadelphia, ki je sredi Bostona slavila s 4:0, čeprav sta morala za "shuout" zaigrati kar dva vratarja. Na začetku 2. tretjine je branilec Ryan Parent padel na lastnega vratarja Briana Boucherja, ki si je zvil koleno, zato je moral v vrata Mike Leighton, ki je predtem zaradi poškodbe izpustil kar 21 tekem.

Leighton je na prvem nastopu v končnici v karieri ubranil vseh 14 strelov in omogočil soigralcem, posebej dvakratnemu strelcu Simonu Gagneju, znižanje serije na 2:3. Neučunkoviti Kosmatinci so tako zapravili že drugo priložnost, da bi se uvrstili v konferenčni finale.