Avstrijec Georg Totschnig je svoji domovini prikolesaril prvo zmago na Touru po 74 letih. Foto: EPA
Lance Armstrong
Lance Armstrong je še bolj zanesljivo v rumenem. Foto: EPA
Karavana na 14. etapi Toura.
Lance Armstrong se je v začetku etape še varno peljal v zavetrju svojih pomočnikov, nato pa je bil odvisen le od svoje forme. Foto: EPA
Georg Totschnig
Georg Totschnig niti na odru ni verjel, kaj je dosegel. Foto: EPA
Jan Ullrich
Jan Ullrich se je prebil na 4. mesto. Foto: EPA

Najboljši avstrijski kolesar je skupaj z devetimi ubežniki pobegnil že na sedmem kilometru. "Napadel sem zgodaj, ker sem vedel, da bo to moja edina priložnost. Kar malo sem presenečen, saj sem zjutraj še čutil posledice bolezni," je v cilju zmago podoživljal presrečni Totschnig.

Deseterica si je nabrala že skoraj deset minut prednosti. Skupina se je razbila na 15 kilometrov dolgem vzponu na Port de Pailheres (izven kategorije), kjer se je Totschniga sprva držal še Stefano Garzelli, zadnje kilometre pa je kapetan Gerolsteinerja prevozil sam.

V ozadju so Armstrongovi nasprotniki v serijah napadali rumeno majico. Kavboj je tako hitro ostal brez pomočnikov. Na vrh 2001 meter visokega prelaza je Totschnig prišel slabe štiri minute pred Armstrongom, Bassom in Ullrichom.

Tirolec je v zadnjem klancu na 1372 metrov visoki Ax-3-Domaines (1. kategorije) vidno izgubljal moč. 34-letniku je na koncu uspelo obdržati slabo minuto naskoka pred zasledovalci, s čimer je Avstriji priboril prvo zmago na Touru po 74 letih. V troboju Armstrong-Basso-Ullrich je prvi popustil Nemec. Kapetan T-Mobila v zadnjem kilometru in pol ni mogel več slediti tempu Armstronga. Ta je v zaključnih metrih strl še odpor Bassa. Teksačan je zaostal slabo minuto, v skupnem seštevku pa je prednost pred najbližjim zasledovalcem Mickaelom Rasmussenom povečal na 1:41.

Najbližji konkurenti za zdaj o rumeni barvi lahko le sanjajo in upajo na Armstrongovo črno nedeljo, ko bo na sporedu še težja pirenejska etapa. Karavana se bo najprej povzpela na štiri prelaze prve kategorije, po 205 kilometrih pa jih cilj čaka na Saint-Lary-Soulan, ki je po težavnosti izven kategorije.