Enodnevna dirka v Izoli je od leta 2014 uvod v cestnokolesarsko sezono v Sloveniji. Lani je zmagal Italijan Mirco Maestri (Bardiani-CSF-Faizane), zadnjo izvedbo pred epidemijo covida-19 pa Marko Kump, ki zdaj vodi ekipo Adria Mobil. Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Dirka je potekala po tradicionalni trasi s startom in ciljem v Izoli. Kolesarji so najprej prekolesarili štiri velike kroge iz Izole čez Barede, Gažon, Dragonjo, Sečovlje, Lucijo in Belvedere po 33 km, potem so zamenjali smer prehoda čez ciljno črto v Cankarjevem drevoredu in naredili še tri sklepne kroge po okolici Izole v dolžini 4,3 km.

Daniel Auer ob prihodu v cilj. Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Avstrijec po štirih letih nadgradil drugo mesto

V zadnjem krogu je glavnina ujela zadnje ubežnike, takrat pa je napadel tudi poznejši zmagovalec Daniel Auer, ki je bil v Izoli že drugi leta 2018. 27-letnik iz Gradca, ki vozi za tamkajšnjo ekipo Wsa KTM Graz, je napadel v zaključku in dobil sprint dvojice proti Britancu Oliverju Stockwellu (Friuli ASD). Auer je sicer sezono odprl z zmago na VN-ju Umaga na začetku marca.

Govekar 5., Finkšt 9.

Z zaostankom treh sekund je za njima čez ciljno črto v središču Izole pridrvela glavnina, v kateri je bil najmočnejši Nicolo Buratti (Friuli ASD). Italijan je ugnal Čeha Tomaša Barto (ATT Investments) in na koncu petouvrščenega Matevža Govekarja (KTM Tirol), ki je bil najboljši Slovenec na prvi dirki sezone v Sloveniji. Drugi najboljši Slovenec je bil Tilen Finkšt (Adria Mobil) na 9. mestu. V glavnini 24 kolesarjev sta bila od Slovencev še Jaka Primožič (Hrinkow Advarics Cycleang) na 13. in Aljaž Jarc (Adria Mobil) na 16. mestu.

V Primorju se je začela kolesarska sezona

Na dirki je sodelovalo 25 ekip iz Slovenije in osrednje Evrope, skupaj 150 kolesarjev iz 21 različnih držav. Med njimi kar šest slovenskih ekip: Adria Mobil, Ljubljana Gusto Santic, Kranj, Bled, Gorje in Meblo Jogi Pro-Concrete.

Triptih marčnih slovenskih dirk na MMC TV

Od te do prihodnje nedelje bodo v Sloveniji prve tri enodnevne kolesarske dirke v sezoni 2022. Ogled prenosa bo v sodelovanju s Kolesarsko zvezo Slovenije omogočen tudi na rtvslo.si oziroma na spletnem kanalu MMC TV.

Četrtek ob 14.15 (do 17.15): Velika nagrada Nove Gorice in Vipavske doline
Nedelja, 27. marca: Velika nagrada Adrie Mobil