
V novi epizodi podkasta Tour 202 je nekdanji kolesar Primož Čerin skupaj z voditeljico Mojco Breskvar in radijskim reporterjem Igorjem Tomincem ugotavljal, da je Roglič izjemno hitro prišel v formo po višinskih pripravah, obenem pa še unovčil svoje izkušnje, saj je opazil, kdaj je pravi trenutek, da se otrese domačega matadorja.
Po krepko skrajšani predzadnji etapi, ki bi morala biti kraljevska, je o končnem zmagovalcu odločala zadnja, prav tako skrajšana, a eksplozivna etapa. Takole je dogajanje ocenil Primož Čerin, ki veliko sodeluje s Primožem Rogličem: "Vsekakor zelo zanimiva dirka, predvsem z vidika Rogliča, ki je prišel na to dirko naravnost z višinskih priprav, kar navadno ne pomeni najboljše pripravljenosti v prvih dneh, potem pa se forma začne dvigovati. Primožu se je vse skupaj zelo dobro izšlo ne glede na to, da je odpadla včerajšnja etapa, ki je bila njemu bolj pisana na kožo kot današnja, ampak je to znal obrniti sebi v prid in je odlično odpeljal današnjo etapo in celotno Dirko po Kataloniji."
Šesta, pred začetkom imenovana kraljevska etapa, ni upravičila visokih pričakovanj. Že pred začetkom so jo organizatorji zaradi močnih in nevarnih sunkov vetra skrajšali, potem pa tudi po začetku etape še ni bilo čisto jasno, kako in po koliko kilometrih se bo sploh končala.
Primož Čerin je bil kritičen zaradi neodločnosti organizatorjev: "Meni se je zdelo vse zelo kaotično. V sodobnem kolesarstvu je veliko dejavnikov. Ljudje, ki bi morali relativno hitro odločiti in doreči zadeve, očitno temu niso kos. Zanimiv je tudi vzrok težav, saj je bil veter v zgodovini zelo redko razlog za skrajšanje ali odpovedi etape, sploh ker je bila preizkušnja hribovita. Po tistem, kar smo lahko videli, ni bilo videti tako hudo, ampak nova tehnologija z visoko profilnimi obroči je lahko nevarna. V trenutku te lahko zajame veter, na primer ko prideš v spustu iz ovinka z veliko hitrostjo. Pričakoval bi, da če se nekaj takega dogaja in vedo, da drugače ne gre, da bi se hitreje odločili, saj dirka po Kataloniji sodi na najvišjo raven tekmovanj. Zdelo se mi je, da tisto prerekanje in vožnja okrog avtomobila glavnega sodnika in direktorja dirke ni bila na ravni te dirke."
Večina ljubiteljev kolesarstva je po sprintih Rogliča in Ayusa na zadnjih vzponih tretje in četrte etape tudi na zadnji pričakovala izenačen boj za končno zmago. Boj je bil izenačen le do vmesnih sprintov, potem pa je po mnenju Čerina Roglič dobro ocenil položaj in pametno napadel: "Ayuso je mlad, odličen in hiter kolesar, ampak Primož je dovolj izkušen in predvsem zna opazovati in menim, da je opazil, da v tistih krogih na Montjuic Ayuso ni več pravi. Zato se je postavil v ospredje in začel narekovati ritem, ki mu drugi niso bili sposobni slediti. To je bil napad presenečenja, kajti načeloma veš, da se bo nekaj zgodilo, ko se ekipa postavi v ospredje in pripravi teren za napad glavnega tekmovalca. Tukaj pa je bilo spontano, Roglič je opazil, da Ayuso ne vozi ves čas ob njem in da je treba preizkusiti, kaj je s tem. Primož je to naredil zelo dobro, ob pravem trenutku se je odpeljal in zgodba je bila končana."
Za Rogliča in njegovo ekipo Red Bull Bora Hansgrohe je bila Dirka po Kataloniji uspešen preizkus za prvi vrhunec sezone, Dirko po Italiji. Čerin, prvi Slovenec, ki je dokončal Dirko po Franciji, meni, da se Roglič dobro zaveda, kaj vse ga še čaka do maja: "S psihološkega vidika ti taka zmaga da nekaj dodatne zanesljivosti, je pa Primož tako izkušen, da ve, da ga do Gira čaka še veliko dela. Tisto je vendarle tritedenska dirka, kjer bo konkurenca hujša in bo treba ob sebi imeti vrhunsko pripravljene moštvene kolege. Zagotovo ekipo čaka še kar nekaj težkih treningov. Zdaj sledi nekaj dni počitka, potem pa naprej. Verjamem, da bo Primož naredil vse, da bo prišel na start Gira vrhunsko pripravljen."
S Čerinom se strinja tudi radijski reporter, Igor Tominec, ki meni, da je Roglič postal prvi favorit za zmago na Dirki po Italiji: "Roglič gre lahko samozavestno na še ene dolge priprave, saj ve, da Ayusa in nekaj drugih starih znancev, ki bodo na Giru, lahko premaga. Upam, da ostane zdrav in da ne bo kakšnih težav. Potem bo Giro spet začel kot vroči favorit. Tudi na stavnicah je po tej dirki postal prvi favorit." Ob tem pa Tominec razmišlja tudi, kaj bi morebitna zmaga na Dirki po Italiji pomenila za Primoža Rogliča v nadaljevanju sezone: "Mislim, da bi bila celotna ekipa, z njim na čelu, zelo razbremenjena in manj v krču, kar bi lahko pomenilo vrhunsko predstavo tudi na francoskih cestah."
Vzporedno z Dirko po Kataloniji so se že začele tudi spomladanske enodnevne belgijske klasike, ki bodo v središču kolesarskega dogajanja predvsem v naslednjih tednih. Dirko E3 Saxo Bank je zanesljivo dobil Mathieu van der Poel, na preizkušnji Gent–Wevelgem pa je bil po napadu več kot 50 kilometrov pred ciljem najboljši Mads Pedersen. Pred nekaj dnevi pa je najbolj odmevala novica, da bo prvič na dirki Pariz–Roubaix nastopil Tadej Pogačar, česar se veseli tudi Čerin. "Zanimiva odločitev. To je verjetno edina dirka, ki za sabo potegne bistveno več tveganja kot druge dirke. Že tako so bile severne klasike vedno izredno težke, saj jih lahko spremlja slabo vreme, zaradi česar so še bolj nevarne. Na preizkušnji Pariz–Roubaix je za 30 ali 40 odstotkov več možnosti za kakšne nevšečnosti. To je zelo pogumna odločitev Tadeja. Predvsem me veseli, da so v ekipi privolili v to njegovo željo."
Še pred dirko Pariz–Roubaix bo na vrsti še Dirka po Flandriji, na kateri se bodo kolesarji pomerili v nedeljo, preizkušnja "severnega pekla" pa bo na vrsti teden dni pozneje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje