"Kar zadovoljen. Optimalna vožnja obeh kolesarjev, tako Jana Tratnika kot Tadeja Pogačarja. Tadej gre s formo navzgor. Pridobiva, kar opažam v primerjavi z evropskim prvenstvom. Bil je boljši kot prejšnji teden v Trentu. Malo zadržan na začetku, a je pametno odpeljal v zaključku. Izid je bil temu primeren. Če bi bila to top, top forma Pogačarja, bi lahko dosegel kaj več," je nastop dvakratnega zmagovalca Dirke po Franciji v posamični vožnji na čas ocenil začasni selektor Slovenije Marko Polanc.
Oba presegla povprečje 52 km/h
"Jan Tratnik me je še bolj pozitivno presenetil. Bil je pod izredno obremenitvijo na Vuelti. Odpeljal na visoki ravni, sam je zadovoljen. 10-sekundni zaostanek za Tadejem je to tudi pokazal," je dolgoletni trener v Kranju in Ljubljani opisal nedeljski nastop drugega Slovenca.
Roko na srce, sta tako Pogačar kot Tratnik pred samim nastopom poudarila, da kot palačinka ravni kronometer ni po njunem okusu, oba pa sta nastop stopnjevala in 44,3 km med letoviškim mestom Knokke-Heist in srednjeveškim biserom Brugge prevozila s povprečno hitrostjo nad 52 km/h, kar je 22-letniku iz Komende prineslo 10. mesto, 31-letnemu Idrijčanu pa 15.
Okrepitve pridejo v sredo, Roglič v petek
Veliki cilj slovenske kolesarske odprave v Belgiji oziroma točneje v Flandriji 2021 je znan – odmeven izid na cestni dirki elite moških. Nič več ali manj kot medalja je cilj diamantne generacije.
"Dan ali dva regeneracije, ogled proge za cestno dirko v torek in sredo. Ko pride še preostali del ekipe v sredo, nas čaka v četrtek uradni trening na progi, ko bo cesta tudi zaprta. Ogledali si bomo stvari do potankosti. Potem pa tudi skovali načrte in šli v boj za mesta v ospredju," je Polanc razkril načrte članov za prihodnje dni.
V sredo tako pride ob obalo Severnega morja še pet kolesarjev elite, medtem ko se bo Primož Roglič kot zadnji pridružil reprezentanci v petek, so sporočili iz Kolesarske zveze Slovenije.
Ne gre primerjati palačinke s progo v Lavalu
Tadej Pogačar ob debiju v vožnjah na čas na svetovnih prvenstvih ni mogel uiti vprašanju, kako da je v veličastnem slogu dobil dva kronometra, s katerima je tlakoval pot do skupne zmage na Touru de France 2020 in 2021, medtem ko je tokrat za medaljo zaostal za več kot minuto.
"Peta etapa na letošnjem Touru je bila kar razgibana, kar veliko višinskih metrov. Slabše vreme, tritedenska dirka. Ne gre primerjati takšne palačinke s tisto progo v Lavalu," je tamau Pogi še enkrat poudaril, da so znotraj kronometrov velike razlike, sam pa ima le 15 kg manj od v Bruggeju najhitrejših dveh, ki sta bila razred zase in za katera je bil kronometer SP-ja eden glavnih ciljev sezone.
"Čez teden se bomo pogovarjali s fanti, kako se kdo počuti. Imamo zelo dobro ekipo. Zelo se veselim, da pridejo preostali fantje in naredimo kakšen trening skupaj, uradni trening v četrtek in dirka v nedeljo. Upam na čim boljše noge prav vseh fantov," se je nasmejani in sveže zaročeni Pogačar ozrl proti naslednjemu štartu, ko pa bo bolj kot za svoj izid dirkal za kapetana Mateja Mohoriča.
Tratnik spremenil način priprave
Težave z radijskimi zvezami so žal kar stalnica v slovenski reprezentanci, tokrat so od stika s spremljevalnim avtomobilom odrezale Sjuka. "Edino krizo sem imel na zadnjih treh kilometrih in tam sem izgubil tistih dobrih 10 sekund, ki so mi zmanjkale do prve deseterice. Nimam si kaj očitati, zelo sem zadovoljen z današnjim nastopom," je na cilju v Bruggeju povedal Jan Tratnik in še dodal: "Mislim, da smo po današnjem nastopu lahko še bolj motivirani za nedeljsko cestno dirko."
Tudi državni prvak v vožnji na čas je primerjal kronometre na tritedenskih dirkah z enodnevnimi preizkušnjami na prvenstvih. "Večkrat mi je bolj ustrezal kronometri na Grand Tourih. Zdaj smo malo spremenili način treninga pred enodnevnih kronometrom, a je bilo bolje kot zadnji dve ali tri vožnje na čas na SP-jih, ko se nisem počutil najboljše. Upam, da bom tako nadaljeval," je dejal Tratnik, ki je v petem zaporednem kronometrskem nastopu na SP-jih prišel do drugega najboljšega izida – 10. je bil ob prvem nastopu v Bergnu 2017, ko se je proga končala s pravcatim vzponom, ki je prinesel srebrno medaljo Primoža Rogliča.
Italijan v zadnjih 10 km prehitel Belgijca
V nedeljo sta bila zadnja na štartu in progi razred zase. Wout van Aert in Filippo Ganna sta presegla povprečno hitrost 54 km/h in poskrbela za najhitrejši čas svetovnih prvenstev, na katerih so posamični kronometri od leta 1994. Na vmesnem času na 13,8 km je imel Belgijec 6,68 sekunde prednosti pred Italijanom, na vmesnem času na 33,3 km le še pičlih 0,84 sekunde, a v cilju je bil Ganna po 43,3 km za 5,37 sekunde hitrejši od van Aerta.
"Na koncu sem zmagal na kronometru SP-ja z glavo in s srcem. Ko sem začel sezono, sem si na papir zapisal cilje, in glavna sta bila olimpijske igre in svetovno prvenstvo. Da sem prišel do dveh medalj, in to dveh zlatih na teh dveh tekmovanjih, je fantastično," se je smejalo 25-letniku iz Verbanie ob jezeru Maggiore na meji Piemonta in Lombardije. Z osupljivo predstavo v ekipnem zasledovanju na stezi v Tokiu 2020 je poskrbel za enega vrhuncev nastopov Italije na olimpijskih igrah, zdaj pa z obrambo mavrične majice še utrdil sloves novega prvega kolesarskega zvezdnika na Apeninskem polotoku.
Razočaran tudi zaradi izredne navijaške kulise
Na drugi strani je Wout van Aert kljub kopici zmag naveličan prav tako številnih drugih mest, zlasti na prvenstvih. "Še ena srebrna medalja na velikem prvenstvu. To je kar razočaranje," je bil 27-letnik iz Herentalsa odkrit po obrambi srebra iz Imole 2020. Na lanskem SP-ju je bil srebrn tudi na cestni dirki, enak dosežek je ponovil na cestni dirki olimpijski iger pod goro Fudži. Pred začetkom Flandrije 2021 je bil nesporni prvi favorit za tokratno cestno dirko.
"Belgijski navijači so bili izredni. Resnično sem užival. To je bila generalka za naslednjo nedeljo," se izziva veseli van Aert, četudi je priznal, da bo doma še tuhtal, kje je izgubil teh šest sekund, s katerimi bi lahko prehitel Ganno in osvojil zlato ter prinesel Belgiji prvo mavrično majico v vožnji na čas, zaradi česar tudi priznava razočaranje kljub odlični vožnji.
Bron kot zmaga za Remca
Nasprotno je bil z bronom presrečen Remco Evenepoel, ki je bil že na EP-ju v Trentinu bolj vesel kronometrskega 3. mesta kot poznejšega 2. mesta na cestni dirki. "Po prvem vmesnem času sem vedel, da sta Wout in Filippo zunaj mojega dosega. Nato se je začela živčno čakanje, ali bo medalja. Na koncu se je izšlo za dve sekundi. Res tretje mesto občutim kot zmago," se je smejal izjema med prvo peterico - drobni čudežni belgijski kolesarski deček.
Belgija dela in živi za van Aerta
Nedvomno je po nevarnem padcu in hudi poškodbi na lanski avgustovski Dirki po Lombardiji zdaj znova med najboljšimi – tako v kronometru kot na cestnih dirkah. A prihajajočo nedeljo ni dvoma, da bo tudi Evenepoel z vsemi močmi delal za že določenega kapetana Belgije - Wouta van Aerta. "Lahko se razplete na številne načine in iz prav vseh lahko zmaga. Od majhne skupine do šprinta glavnine. Naša naloga je, da ga varno pripeljemo do Leuvna, se izognemo živčnim potezam. Dostaviti ga moramo 200 metrov do ciljne črte," razkriva 21-letnik belgijski preprosti načrt za zmago Wouta van Aerta.
A proti Belgiji in WvA-ju bodo dirkali prav vsi preostali, vključno z elitno osmerico iz Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje