
Jan Polanc je gostoval v podkastu Tour 202, na svetovnem prvenstvu pričakuje veliko gledalcev ob cestah, varne preizkušnje in zahtevno moško cestno dirko, ki bi lahko ustrezala Tadeju Pogačarju.

Girmay osvojil zeleno majico
Afrika sicer ne organizira kolesarskih dirk najvišje ravni, toda kolesarstvo ima svoje mesto na črni celini. Chris Froome je rojen v Keniji, odraščal je tudi v Južni Afriki, šele pozneje je začel zastopati Veliko Britanijo, v zadnjih letih pa je vse več afriških kolesarjev v uveljavljenih ekipah svetovne serije. Med njimi je največji pečat na kolesarstvu do zdaj pustil Eritrejec Biniam Girmay. Lani je osvojil zeleno majico na Dirki po Franciji in doma postal nacionalni heroj. Več deset tisoč ljudi je zanj pripravilo sprejem, ko se je vrnil v glavno mesto, v Asmaro.
Polanc pričakuje, da bodo imeli kolesarji na septembrskem svetovnem prvenstvu veliko podpore ob cesti. Tako je bilo že na Dirki po Ruandi, ki je letos potekala konec februarja in začetek marca, svetovno prvenstvo pa je seveda še večji dogodek. "Gledalcev bo veliko ob progi, tudi če ne bodo prišli iz Evrope. Takšnih dogodkov tam ni, zato dejansko pridejo vsi ob cesto gledat. Zanimivo bo," pravi zmagovalec dveh etap na Giru.
Izziv za vse ekipe
Polanc je opozoril, da bo organizacija na nekaterih ravneh predstavljala izziv za ekipe, predvsem bo treba biti pozoren na prehranjevanje, kar je v modernem kolesarstvu ključno za športnike. "Se mi zdi, da je vedno tako, ko smo v bolj oddaljenih državah. To bo za vse ekipe izziv. Pomembno bo v hotelih poiskati pravo hrano. Hrana ni slaba, ampak vemo, da kolesarji potrebujejo pravo hrano, v pravih količinah, da dobijo pravo energijo. Hitre hrane ne morejo jesti," meni Polanc.
Izziv bi lahko bila tudi varnost za tekmovalce. Na zahodni meji Ruande, v Kongu, še vedno traja konflikt med obema državama. Ruandske sile so vdrle v Kongo in tam pomagale Gibanju 23. marec, da je januarja zavzel obmejno mesto Goma ob jezeru Kivu. Goma je sicer več kot 160 kilometrov oddaljena od glavnega mesta Kigalija, Kigali bo z okolico prizorišče svetovnega prvenstva, Polanc pa je imel med Dirko po Ruandi dobre izkušnje glede tega. "Ena etapa je bila praktično zraven Gome. Nisem videl nobenih težav, tudi skrbelo me ni. V avtomobil sem šel natočit gorivo kilometer stran od meje, pa ni bilo težav. Se mi zdi, da je položaj zdaj umirjen. Tudi za varnost je bilo poskrbljeno, seveda pa ne more nihče 100-odstotno zagotoviti varnosti, navsezadnje tako tam pa tudi pri nas ne," pravi 32-letnik.
Ob deževju mastne ceste
Kolesarji so imeli na dirki nekaj težav z dežjem. Svetovno prvenstvo bo tam med 21. in 28. septembrom, ravno ob koncu sušnega obdobja. V Kigaliju sicer ne pade veliko dežja, v celotnem letu približno tretjino manj kot v Ljubljani in toliko kot v Mariboru. Septembra je v Kigaliju v povprečju osem deževnih dni, oktobra dobrih dvanajst, tudi če bo padel dež pred ali med dirko, pa Polanc meni, da bi lahko težave s spolzkim cestiščem brez večjih težav rešili: "Ko je padel dež, so bile ceste zelo mastne. Ceste so prašne, ko pade dež, se naredi masten sloj na vrhu in postane cesta zelo spolzka. Če bodo lepo očistili ceste, potem to ne bi smela več biti težava."
Dirko po Ruandi je letos dobil Francoz Fabien Doubey pred trikratnim afriškim prvakom, Eritrejcem Henokom Mulubrhanom, najboljši član Polančevega moštva UAE Gen Z, torej mladinskega pogona ekipe UAE, pa je bil 18-letni Španec Adria Pericas na petem mestu. Kolesarji so preizkusili tudi progo, na kateri bodo septembra tekmovali na svetovnem prvenstvu. Zadnja etapa jih je namreč popeljala po istem krogu, kjer bo moška preizkušnja na SP-ju. 17-krat bodo odpeljali krajši krog, enkrat, na sredini preizkušnje, pa še daljšega, ki jih popelje na bližnjo goro Kigali. 267-kilometrska preizkušnja bo imela kar 5412 višinskih metrov, Polanc pa je vzporednice s to preizkušnjo povlekel s spomladanskimi klasikami v Belgiji.
Pogačar na polno na vseh terenih
"Proga ustreza Tadeju Pogačarju. Je pa res, da ima ta krajši krog v mestu precej višincev, ampak bi ga primerjal denimo s Flandrijo. Ceste so sicer drugačne, ampak vseskozi je levo, desno, gor, dol, en del je celo na tlakovcih. Bodo pa člani naredili še en daljši krog, tisti pa je gotovo še bolj pisano na kožo Tadeju. Vemo pa, da on dirka na polno na vseh terenih," razmišlja Polanc. Pogačar bo skušal v Ruandi ubraniti naslov svetovnega prvaka, v mavričnem znova osvojiti mavrično majico. To je do zdaj uspelo sedmim kolesarjem, nazadnje Julianu Alaphilippu pred štirimi leti v Flandriji.
Jan Polanc v podkastu Tour 202 z radijskim reporterjem Igorjem Tomincem in voditeljem Luko Petričem debatira tudi o dirki Pariz−Roubaix. Polanc pravi, da kolesarski bonton, da je treba čakati tistega, ki je padel, ali pa je imel okvaro, na takšni dirki ne velja. Da ne gre zameriti Mathieuju van der Poelu, da se je odpeljal zmagi naproti, ko je Pogačar padel. Polanc meni, da bi Tadej enako storil. Govori tudi o prihajajočih klasikah v Belgiji, v Ardenih, kjer pa trase precej bolj ustrezajo Pogačarju. Na Amstel Gold Race, na Valonski puščici in na dirki Liege−Bastogne−Liege bo znova izrazit favorit.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje