Španec Carlos Sastre je na kronometru nekoliko presenetljivo odbil vse napade in bo v nedeljo prvič slavil na dirki po Franciji. Foto: Reuters
Stefan Schumacher
Stefan Schumacher je bil med najbolj vidnimi kolesarji na letošnjem Touru: dobil je dva kronometra, nekajkrat pa je tudi bežal. Foto: EPA
Cadel Evans
Cadel Evans je bil pred dirko prvi favorit, a je imel v boju za prvo mesto občutno slabšo ekipo. Foto: Reuters
Sastre na Touru že hladi penino

Posamični kronometer je podobno kot prvega na največji kolesarski večetapni dirki dobil Nemec Stefan Schumacher. Sastre je imel na štartu pred najhujšim konkurentom Cadelom Evansom 1:34 naskoka. Glede na to, da je Avstralec na prvem kronometru na vsega 29 km dolgi progi Španca ugnal za 1:16, je večina pričakovala, da bo na 53 kilometrov dolgi uri resnice uspel nadoknaditi razliko 1:34, ki bi mu prinesla končno zmago.

Evans drugič zapored drugi
A Evans je osvojil le sedmo mesto in za Schumacherjem zaostal več kot dve minuti. 31-letni Avstralec bo drugič zapored Tour končal na drugem mestu. Sastre je kronometer končal na 12. mestu, kar pomeni, da bo nadaljeval niz španskih zmag po koncu ere Lanca Armstronga. Američan je sedmo zaporedno zmago dosegel leta 2005, nato pa sta za začetek španskega niza poskrbela Oscar Pereiro in Alberto Contador.

Sastre uresničil sanje
"Zjutraj sem bil povsem miren. Zavedal sem se, da je pred menoj življenjska priložnost. Sanje so se uresničile," je navdušeno pripovedoval Sastre, ki pa ni pozabil omeniti: "To je ekipno delo, to je ekipna zmaga. Brata Schleck sta se žrtvovala zame. Bolj kot se je Tour približeval cilj, sem se počutil bolje. Ključ do uspeha sem našel tudi po hitri in uspešni regeneraciji po težkih gorskih etapah."

Presenečenje dirke je Kohl
V Parizu bo na stopničke presenetljivo stopil Avstrijec Bernhard Kohl, ki je kronometer končal na 9. mestu. 26-letni kolesar Gerolsteinerja letošnjega Toura ne bo nikoli pozabil, saj je poleg senzacionalnega tretjega mesta osvojil tudi pikčasto majico za najboljšega gorskega kolesarja.

Zgodovinski uspeh slovenskega kolesarstva
Tadej Valjavec
je kronometer končal na 27. mestu. V skupnem seštevku je izgubil le eno mesto proti Kimu Kirchnu, kar pomeni, da bo v skupnem seštevku osvojil 10. mesto, kar je najboljši slovenski uspeh na Dirki po Franciji. 31-letni Besničan ima boljšo skupno uvrstitev le na Dirki po Italiji, kjer je bil leta 2004 deveti.

Kolesarje čaka le še parada šampionov
V nedeljo je na sporedu še 143 kilometrov dolga etapa, ki se bo po tradiciji končala s parado šampionov na Elizejskih poljanah v Parizu.

Vansevenant tretjič zapored zadnji na Touru
Belgijec Wim Vansevenant si je na predzadnji etapi (kronometru) Dirke po Franciji skorajda zanesljivo že privozil zadnje mesto v karavani, s čimer je ponovil dosežka iz let 2006 in 2007. Pri 36 bo Belgijec postal prvi, ki bo tretjič postal "rdeča lučka". "Lance ima sedem naslovov, meni pa ostane ta rekord," je mirno dejal pomočnik Cadela Evansa.