Jazine so gostile vse evropske velikane. Fotografija (akcija Emilia Kovačića, ki je pozneje igral pri Unionu Olimpiji) je iz januarja 1999, ko je Zadar v Evropski ligi (današnji Evroligi) gostil madridski Real in izgubil z 68:73. Foto: EPA
Krešimir Čosić
Krešimir Čosić je bil eden najboljših evropskih centrov, velik pečat je seveda pustil tudi v Zadru. Foto: www.adriaticbasket.com
Zmago Sagadin
Zmago Sagadin je z Olimpijo leta 1994 osvojil Evropski pokal, zdaj bo v drugorazrednem evropskem tekmovanju nekaj podobnega poskušal doseči še z Zadrom. Foto: MMC RTV SLO

Za dojemanje, kaj pomeni ime Zadar v svetu košarke, moramo najprej umestiti klub v lokalno in širše okolje. Zadar je zibelka hrvaške košarke in tam so prepričani, da gre za najbolj košarkarsko mesto na svetu. Korenine tega športa v tem mestu segajo v leto 1930. Petnajst let pozneje je bil ustanovljen klub, ki je v Jugoslaviji osvojil šest naslovov državnega prvaka.

Nepozabni Krešo
Tvorec prvih treh uspehov med letoma 1965 in 1968 je bil nepozabni center Krešimir Čosić, ki je po zadnjem naslovu odšel v ZDA in se vrnil po težki krizi moštva, ki je skoraj izpadlo iz lige. Skupaj z legendarnim Pinom Giergiom je pomagal Dalmatincem do še dveh naslovov (1973, 1975). Čosić je po hudi bolezni umrl leta 1995, star komaj 46 let.

Pokorili vso Cibono z Draženom Petrovićem
Zadar se je spet dvignil sredi 80. let. Z zlatimi črkami je v klubsko zgodovino vpisano leto 1986, ko je Zadar s Stojkom Vrankovićem, z Arianom Komazecom, s Petrom Popovićem in v Sloveniji pozneje zelo znanim Veljkom Petranovićem v eni izmed najbolj dramatičnih tekem v zgodovini jugoslovanske košarke v finalu po dveh podaljških strl mogočno Cibono na čelu z Draženom Petrovićem.

V peklu Jazin
Seveda velikega kluba ni brez fanatičnih navijačev. In prav Zadar s 70.000 prebivalci velja za navijaški fenomen. Le kdo se ne spomni legendarnih Jazin (dvorano so leta 1968 zgradili v samo 70 dneh), kjer je 3.000 fanatikov nagnetenih ob rob igrišča pripravilo tako vzdušje, da so šle dlake pokonci tudi gledalcem ob televizijskih zaslonih. In kdo se ne spomni legendarnega slogana na steni dvorane: "Bog je ustvaril človeka, Zadar pa košarko." Meščani Zadra se radi pohvalijo, da imajo največ košarkarskih navijačev na svetu glede na število prebivalcev. Še vedno pa žalujejo za dvorano Jazine, ki jo je letos nadomestila lepotica za 9.200 gledalcev. Seveda so ji nadeli ime po Krešimirju Ćosiću. A takega vzdušja, pravijo, v novi dvorani ni mogoče pričarati.

Za Evroligo veliki dvoboj s Cibono
Vrnimo se na začetek letošnje sezone. Ambicije vodstva kluba so bile večje kot kadar koli, cilj le eden – uvrstitev v Evroligo za sezono 2009/2010. Edini nasprotnik – Cibona. Medtem ko ima v Sloveniji Union Olimpija zagotovljeno mesto v Evroligi, ga Zagrebčani nimajo in se morajo z Zadrom boriti po zapletenem sistemu točkovanja zadnjih treh sezon.

Od evforije do velike krize
Evforija, več kot 2.000 prodanih letnih vstopnic, nova dvorana, okrepljena ekipa, nikoli večji proračun, velike obljube uprave kluba … Taka je bila podoba Zadra pred uvodom v sezono. Štiri mesece pozneje se je slika popolnoma spremenila - dva odpuščena trenerja, trije ameriški košarkarji, porazi z zadnjeuvrščenimi moštvi in peto mesto na lestvici Lige NLB, z minimalnimi možnostmi za zaključni turnir.

Februarja prišel Sagadin
Navijačem je prekipelo. Zahtevali so odstop celotne uprave kluba in zamenjavo začasnega trenerja Denisa Pleslića, ki je januarja nasledil Aco Petrovića. Vodstvo je pod hudim pritiskom javnosti res odpustilo Pleslića, presenetljivejša pa je bila njegova menjava – Zmago Sagadin.

Zadar v Evropi presenetljivo na zaključni turnir
Najtrofejnejši slovenski trener je umiril razburkano navijaško sceno in Zadar kljub zelo majhnim možnostim odpeljal na zaključni turnir Evropskega pokala, ki bo na začetku aprila. Toda Evropski pokal v dvoboju s Cibono za Evroligo prihodnje leto prinaša premalo točk. Glavna tarča je zaključni turnir Lige NLB, kjer pa Zadru ne kaže dobro.

Pomembna tekma v Tivoliju
Medtem ko se je Cibona tako rekoč že uvrstila na Final four, mora petouvrščeni Zadar dobiti zadnji dve tekmi (Union Olimpija, Vojvodina) in upati na spodrsljaj Hemofarma (Vojvodina, Split), kar pa je malo verjetno. Zadrčane bodo tako najbrž pokopali porazi z zadnjeuvrščenimi moštvi lige – Zagrebom, Heliosom in Vojvodino. Od prihoda Sagadina je Zadar dvakrat zmagal in izgubil proti FMP-ju.

Še za ljubitelje matematike
Zakaj je Liga NLB tako pomembna v točkovanju za hrvaškega predstavnika v Evroligi? Pred letošnjo sezono je imela Cibona dve točki naskoka pred Zadrom. Z nastopom v Evroligi je dobila tri točke, z uvrstitvijo med najboljših 16 pa še 4. Zadar je v Evropskem pokalu z napredovanjem med 8 prejel 2 točki. Polfinale bi mu prinesel 3, finale 5, zmaga v tem tekmovanju pa 7 točk. Daleč največ točk prinaša Liga NLB. Uvrstitev iz rednega dela se točkuje po naslednjem sistemu – 8. mesto 1, 7. mesto 2. itd., do prvega mesta, ki prinaša 8 točk. Uvrstitev na Final four je vredna še dodatne tri točke, finale 8, zmaga pa kar 15 točk. Naslov prvaka v hrvaškem prvenstvu je vreden le 5 točk. Računica je torej jasna. Če se Zadar ne prebije na Final four, je sanj o nastopu v Evroligi nepreklicno konec.