Uspešnost ekip iz regije New England v zadnjih 10 letih
29 uvrstitev v končnico in 7 naslovov prvaka v zadnjih 10 letih. Takšna je statistika športnih ekip iz Bostona in okolice, ki so še enkrat dokazale, da v športu denar ni vse.
V zadnjih desetih letih je šport v regiji New England doživel razcvet, čeprav Boston že od nekdaj velja za športno velesilo onkraj luže. V preteklosti so ekipe iz njegove regije osvojile veliko naslovov - še zlasti priljubljeni Boston Celticsi, ki so na čelu z legendarnim trenerjem Redom Auerbachom v šestdesetih letih prejšnjega stoletja osvajali lovoriko za lovoriko. Po sušnih 90. letih in prevladi ekip iz drugih mest pa so se v 'Beantownu', kakor ljubkovalno pravijo enemu najstarejših mest v Združenih državah Amerike, zbrali pravi ljudje, ki so z analitičnim pristopom in manjšo merico tveganja tamkajšnjim športnim navdušencem znova ustvarili veliko razlogov za veselje.
Z osebnimi računalniki do več pogledov Vse skupaj se je sicer začelo že leta 1960, ko so v ZDA prvič začeli intenzivno analizirati predstave športnikov in uporabljati statistiko, zlasti v bejzbolu. Vse skupaj pa se je razmahnilo v 90. letih, ko je osebni računalnik postal cenovno dostopen, kar je pomenilo, da so si ga lahko privoščili tudi številni navijači. Radijske oddaje, kjer so sprejemali klice, so menedžerji moštev vestno poslušali in statistične opombe navijačev vzeli na znanje ter jih uporabili v svojih študijah. Res je, da ekipe Bostona v 90. letih niso žele pretiranih uspehov (leta 1996 so Patriotsi sicer zaigrali v Superbowlu, kjer pa so klonili pred Bretom Favrom in Green Bay Packersi), toda slabe predstave na igriščih in zunaj njih gre pripisati predvsem slabšemu poznavanju ameriškega športnega trga, ki je postajal vse bolj globalen, klubi oziroma franšize, kot jim pravijo v ZDA, pa niso znali izkoristiti finančnih priložnosti, ki so v modernem športu še kako pomembne in potrebne.
Kraft začel obdobje pametnega poslovanja Boston je imel srečo. Klube so v preteklosti vodile družine kot dinastije, po stagniranju v 90. letih pa so priložnost v njih videli podjetniki, ki v klubih niso videli zgolj zaslužka, temveč so do njih gojili tudi športno ljubezen. Z njo pa je prišla tudi želja po uspehu. Prvi, ki je prevzel katero koli ekipo iz te regije, je bil Robert Kraft. Leta 1994 je kupil New England Patriotse za 175 milijonov ameriških dolarjev. Leta 2000 je na trenerski stolček posedel Billa Belichicka in od njega zahteval, da ekipo prvič po letu 1998 spet popelje v končnico. Belichick nikoli ni skrival visokih ambicij, v ameriškem nogometu je poznan tudi kot človek, ki veliko tvega. Ničkolikokrat je na tekmah Lige NFL opustil idejo, da bi v četrtem poskusu žogo predal nasprotniku in je igral na zmago. Nekajkrat se mu je to maščevalo, velikokrat pa je New Englandu uspelo in na krilih odličnega Toma Bradyja je na začetku novega tisočletja osvojil kar tri Superbowle (2001, 2003 in 2004). Belichick je ustvaril dinastijo in postavil temelje za prihodnost, odlično pa posluje tudi v prestopnih rokih. Denimo, po koncu lanske sezone, ki so jo New England Patriotsi v rednem delu končali kot najboljša ekipa v ligi (14-2), je imel na naboru kar 9 izborov - vse po zaslugi pametnega in iznajdljivega poslovanja.
Henry prekinil prekletstvo, dolgo 86 let Naslednji klub, ki je zamenjal lastnika, so bili Boston Red Soxi, legendarno bejzbolsko moštvo, ki ga je leta 2002 za 700 milijonov dolarjev kupil John W. Henry, sicer tudi lastnik nogometnega kluba Liverpool. Po njegovem prihodu se je na Fenway Parku, enem najstarejših stadionov na svetu, začela 'čistka'. Henry je na vodilne položaje postavil diplomante z uglednih univerz (največ s Harvarda), med katerimi zagotovo izstopa Theo Epstein, ki je postal tudi najmlajši menedžer v zgodovini bejzbola. Ta je skupaj z Larryjem Lucchinom opravil nekaj izjemnih potez v prestopnem roku in preporodil ekipo, ki je v prihodnjih petih letih dvakrat osvojila naslov prvaka - leta 2004 prvič po 86 letih. Filozofija novih lastnikov Red Soxov se vrti okoli knjige Moneyball, v kateri je avtor Michael Lewis znanstveno analiziral (ne)uspehe Oakland Athleticsov in njihovega menedžerja Billyja Beaneja. Henry je sestavil raziskovalno komisijo, ki je analizirala vse, med drugim tudi, kako dež in veter vplivata na predstave igralcev.
Medtem ko večina drugih bejzbolskih ekip pripravlja bogate ponudbe za prestope superzvezdnikov, se pri Bostonu osredotočajo predvsem na amaterski nabor, prek katerega so zelo ugodno v klub pripeljali in vzgojili številne poznejše zvezdnike, kot so Dustin Pedroia, Jon Lester, Clay Bucholz, Jacoby Ellsbury, Jonathan Papelbon idr.
Leta 2002 novi veter tudi v jadra Celticsov Le devet mesecev po Henryjevem prevzemu Red Soxov se je prevzem obetal tudi pri košarkarski ekipi Boston Celtics. Septembra 2002 sta tamkajšnja podjetnika Wyc Grousbeck in Steve Pagliuca za 360 milijonov dolarjev kupila najuspešnejši košarkarski klub v Ligi NBA in že nemudoma začela izvajati menjave v brezidejnem in samozadostnem vodstvu. Celticse so bremenile predvsem bogate pogodbe, ki jih je prejšnje vodstvo sklepalo z igralci. Denimo, Vin Baker je za zgolj 42 tekem v dresu Bostona prejel kar 41 milijonov dolarjev. Prav zaradi takšnih pogodb zamenjave v igralskem kadru niso bile mogoče takoj, a so kljub vsemu skovali načrt za prihodnost. Novo ekipo so želeli sestaviti okoli najboljšega igralca v klubu, Paula Piercea, pred zvenečimi pa so želeli predvsem prave okrepitve. Tako sta v Boston prispela Kevin Garnett in Ray Allen, ekipi pa so se pridružili še številni drugi veterani. "Garnett je bil eden najbolj podcenjenih igralcev v ligi. Naše raziskave so pokazale, da gre za enega najboljših obrambnih igralcev v zgodovini lige, v Minnesoti pa na to niso dali veliko oziroma niso želeli graditi ekipe okoli njega, zato je želel oditi," je dejal Daryl Morey, takratni podpredsednik poslovanja in informatike pri Boston Celticsih.
Po 22 letih spet prvaki Misija je uspela, Boston je v sezoni 2007/08 prvič po letu 1986 znova dvignil trofejo Larryja O'Briena in osvojil naslov prvaka, potem ko je v finalni seriji s 4-2 v zmagah odpravil LA Lakerse. Zelenim se je v finale uspelo uvstiti še dve leti pozneje, ko je sledilo maščevanje Lakersov. Morey je Boston medtem sicer že zapustil, njegovo mesto pa je prevzel mladi diplomant s Harvarda Mike Zarren, ki analizira vse videoposnetke nasprotnikov in svoje izsledke skrbno posreduje menedžerju Dannyju Aingeju. Boston se je s pomočjo njegovih izsledkov večkrat odlično pripravil na ključne akcije v končnicah tekme. Njegove ugotovitve so sicer tajne, a je enkrat v radijski oddaji povedal: "Ljudje se sploh ne zavedajo, kako pomembne so izgubljene žoge. Ne le, da zapraviš priložnost, da dosežeš točke, ponudiš jo nasprotniku. To sta dva izgubljena koša v enem napadu. Takšne stvari poskušamo v Bostonu odpraviti."
Krog uspeha mora biti sklenjen V zadnjih desetih letih so bile ekipe iz New Englanda zelo uspešne, lastniki, menedžerji in trenerji ekip pa se zavedajo sila preproste formule za uspeh: več zmag prinaša višjo obiskanost tekem in zaslužke od TV-pravic - pametno zapravljanje zaslužka pa prinaša nove zmage. S tem je krog uspeha sklenjen. Red Soxi, Celticsi in Patriotsi so si lani razdelili kar 756 milijonov dolarjev prihodka, kar je še enkrat več kot pred desetimi leti, omenjene ekipe pa so danes ovrednotene na vrtoglavi 2,7 milijarde dolarjev. V mestu vse več vlagajo v statistiko, tamkajšnje univerze so vpeljale tudi šolske predmete v povezavi s statističnimi analizami v športu, kar pomeni, da gradijo tudi na prihodnosti bostonskega športa. "Mesto ima na razpolago strastne in pametne navijače, prav tako pa prek univerz proizvaja tudi inteligentne analitike, ki so prek svojih študij in znanja po navadi strateški ključ do zmage. Boston v tem elementu prepričljivo vodi v ZDA in še dolgo bo na prvem mestu," je sklenil Morey.
V spodnji fotozgodbi si oglejte še vse naslove prvakov, ki so jih v zadnjih desetih letih osvojili New England Patriots, Boston Red Sox, Boston Celtics in lani še Boston Bruins.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje