Zmagovalci Pokala Spar za sezono 2021/22 so košarkarji Cedevite Olimpije. To je druga lovorika v tej sezoni za zmaje, septembra lani so osvojili slovenski superpokal. Foto: www.alesfevzer.com

Ljubljančani so tekmo začeli odlično, po štirih minutah igre so že vodili z dvomestno prednostjo (3:13). Po trojki Zorana Dragića so zmaji imeli prednost devetih točk (14:23). Helios je odgovoril s serijo 8:2 za zaostanek treh točk ob koncu prve četrtine (22:25).

Po dveh minutah igre v drugi četrtini so Domžalčani po trojki Bineta Prepeliča prvič na tekmi izenačili (29:29). Ljubljančani so potem znova povedli z višjo prednostjo (34:43). Končnica četrtine je znova pripadla Heliosu. Venkatesha Jois je skočil v napadu in zabil za točko zaostanka (44:45), v zadnji minuti pa je zadel še Urban Oman za prevzem vodstva pred odhodom na odmor (46:45).

Cedevita Olimpija je v tretji četrtini zadela tri zaporedne trojke – najprej je zadel Yogi Ferrell, dvakrat je bil pri metu od daleč natančen Jaka Blažič – za novo dvomestno prednost (53:63). Olimpija je bila še najprej uspešna pri metu za tri točke, po trojki Dragića je povedla za 13 točk (56:69). Olimpija je ohranjala prednost, ob zvoku sirene je protinapad s polaganjem zaključil Zach Auguste za +11 (64:75) pred začetkom zadnje četrtine.

To so varovanci Jurice Golemca tudi bolje začeli, z delnim izidom 1:6 so vodstvo povišali na +16 (65:81). Ko je v nadaljevanju Auguste zadel dva prosta meta, Blažič pa trojko, je Cedevita Olimpija vodila že za 20 točk (68:88).

Na parketu je potem zavrelo med Blažičem in Carlbejem Leejem Ervinom, skoraj bi se zapletla v pretep. Sodniki so po posvetu zaradi incidenta v slačilnice predčasno poslali Blažiča, Yogija Ferrella in Alena Hodžića pri Olimpiji ter Ervina pri Heliosu. Dragić je še z eno trojko znova povedel zmaje do prednosti 20 točk (71:91), Auguste pa je prednost povišal na +22 (71:93). Zmaji so tekmo mirno pripeljali do konca.

Pri zmagovalcih je šest igralcev doseglo dvomestno število točk. Yogi Ferrell (met za tri: 5/8) je bil z 22 točkami prvi strelec tekme. 21 točk je dosegel Zoran Dragić (met za tri: 4/9, osem skokov), 14 točk in 10 skokov je dodal Zach Auguste, 13 točk Jaka Blažič ... Za Helios Sunse je Leon Šantelj dosegel 17 točk, 12 pa Bine Prepelič.

Najboljši igralec zaključnega turnirja je Edo Murić, v finalu je dosegel 11 točk (devet skokov), v polfinalu pa 17 točk.

Izjave po tekmi
Jurica Golemac
, trener Cedevite Olimpije: "Poleg tega, da smo osvojili lovoriko, sem vesel tudi tega, da je Helios Suns pokazal pravi obraz in da so igralci, ki morda prej niso vedeli, za kakšen klub gre, zdaj spoznali njegovo moč. To nam bo prišlo zelo prav v nadaljevanju sezone, ko se bomo pridružili ekipam v Ligi Nova KBM. Zato smo morali v drugem polčasu pokazati vse svoje znanje in z dobro obrambo ustaviti tekmeca."

Edo Murić: "Zahvaljujem se Helios Sunsom za odlično partijo. Predvsem v prvem polčasu so igrali res vrhunsko. Med polčasom smo se dogovorili, da moramo zaigrati bolj agresivno v obrambi, in takšen pristop nam je prinesel naslov. Prevečkrat do zdaj smo se na takih tekmah opekli, zato smo želeli priti do visoke razlike in mirne končnice."

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov: "S finalno tekmo sem zadovoljen. Igrali smo dobro in ponosen sem na svoje fante. Mislim, da so lahko v predstavi obeh ekip uživali tudi gledalci. Na koncu je prevesila tehtnico kakovost Cedevite Olimpije, ki je zasluženo osvojila naslov."