Srbi so z 38:34 dobili tudi skok, ki je bil eden izmed najpomembnejših faktorjev zmage. Foto: EPA
Nenad Krstić, Marcin Gortat
Nenad Krstić in Marcin Gortat sta bila velik boj pod obema košema. Skupaj sta dosegla 34 točk. Foto: EPA
Turki
Turška reprezentanca ostaja neporažena. V Lodžu je prišla do velike zmage nad svetovnimi prvaki, ki na stežaj odpira vrata med najboljših osem ekip Evrope. Foto: Reuters
Pau Gasol, Ersan Ilyasova
Košarkar Milwaukeeja Ersan Ilyasova se je izkazal v prvem delu tekmovanja (17,7 točke na tekmo), odlično pa je začel tudi drugi del v Lodžu. Foto: Reuters
Sergio Llull
Sergio Llull je imel v odločilnem napadu usodo v svojih rokah, a ni uspel priti mimo Ilyasove. Foto: EPA

Srbija je v prvem polčasu igrala zelo dobro in že takoj na začetku višje povedla (7:0), a je bil v prvih 20 minutah izid pozneje štirikrat izenačen, šestkrat pa sta se ekipi izmenjali v vodstvu. Varovanci Dušana Ivkovića so ob polčasu metali zelo dobro (za dve 50%, za tri 55%), ob koncu pa 18/40 (45%) za dve in 9/21 (43%) za tri.

13:0 za vodstvo Srbov za 16
Tretja četrtina je povsem pripadla Srbom, ki so po nekoliko slabšem začetku z odlično igro prišli do delnega izida 13:0 (40:56), Poljaki pa so bili brez koša skoraj šest minut. Gostitelji so vrnili s podobno mero, 7:0 je bil delni izid (49:59), v prvem delu zadnje četrtine pa so se povsem približali. Pet minut in pol pred koncem so Srbom, ki so do takrat dosegli le dve točki, s košem Lukasa Koszareka napovedali tesen boj za zmago (62:64), a je bilo to vse, kar so premogli ob izteku tekme. Srbija bo v drugem krogu zaigrala proti Turčiji, Poljska pa proti Slovencem.

Nesrečni Llull in blokada Ilyasove
Tekmo med svetovnimi prvaki in Turki je odločila napeta končnica. Turčija je 12 sekund pred koncem srečanja vodila s točko razlike (61:60), žoga pa je pripadala Špancem. Sergio Llull je štiri sekunde pred koncem poskušal s prodorom, a ga je z blokado zaustavil najboljši strelec varovancev Bogdana Tanjevića Ersan Ilyasova. Do konca sta ostali še dve sekundi, ob metu Semiha Erdena pa je Llull dobil še nešportno osebno napako, Turek je zadel oba prosta meta in svojo ekipo pripeljal na rob četrtfinala.

Odlični Rudy in slab met za tri točke
Španci so imeli v prvem polčasu nekolikšno prednost, saj so že v prvi četrtini, v kateri je z enajstimi točkami blestel Rudy Fernández, vodili s šestimi točkami (14:8), v drugi pa s sedmimi (27:20). Organizatorji naslednjega svetovnega prvenstva so se obakrat vrnili v igro, prvič z delnim izidom 5:0, drugič pa 8:2, ko je na semaforju pisalo 28:29. Obe ekipi sta igrali odlično obrambo, a bili slabi v metu za tri točke (TUR: 3/12, ŠPA: 2/10).

Španci pet minut in pol brez koša
Španci v tretji četrtini kar pet minut in pol niso prišli do koša, kar je Turčija izkoristila za delni izid 10:0 in povedla z 49:43. To je bila njihova največja razlika na tekmi. Felipe Reyes in Jorge Garbajosa sta poskrbela, da je bil zaostanek pred začetkom 4. četrtine neznaten (48:49). Zadnji del igre je bil povsem izenačen, čeprav so imeli v njem Turki prednost do 37. minute, ko so Španci zadnjič povedli (56:55). Zadnji so se znašli v večjih težavah, saj imajo po nepopolnem 1. krogu drugega dela le štiri točke.