Boštjan Nachbar je bil odličen v prvem polčasu, v drugem pa mu je selektor namenil počitek. Foto: Aleš Fevžer

Odločilen je bil začetek drugega polčasa. Njihov met je 40 minut funkcioniral fenomenalno. To je bil ključ njihove zmage. Zadevali so z vseh položajev. Tega smo se zavedali že pred tekmo, ko smo se pripravljali, saj praktično igra pod koš za njih ne obstaja. Ko so se razleteli po igrišču, so začeli zadevati vsak odprti met in povedli za 20. Z zadnjimi močmi smo poskušali le omiliti poraz.

Nebojša Joksimović
Domen Lorbek
Navijači, ki so napolnili Stožice, bi si zaslužili drugačen pristop slovenskih reprezentantov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Ne bomo se obremenjevali. Smo dokazali, da bolje igramo proti močnejšim nasprotnikom. Ne bomo pa se ozirali na to, nimamo česa izbirati. Če hočeš kaj narediti, je treba premagati dobre ekipe. Pred nami je res ena večjih tekem v naših karierah. Gledalci nam še vedno stojijo ob strani, čeprav smo jih verjetno kar nekoliko uspavali s to tekmo proti Finski. Verjamem, da nam bodo pomagali v četrtfinalu.

Jure Balažič
Finci prizadejali Slovencem neprijeten poraz

Po nič kaj junaški predstavi slovenskih košarkarjev proti Finski (92:76) je bilo hitro jasno, da so tekmo vzeli s pol moči, v mislih pa so bili namesto razigranih "volkov" že Francozi.

Res je, da je četrtfinalna tekma ključna. Res je, da je Francija velesila, za mnoge prvi favorit prvenstva in da bo obračun s Tonyjem Parkerjem in druščino lahko Slovenijo popeljal v raj in v boj za medalje ali pa bodo varovanci Božidarja Maljkovića v sredo zvečer padli na trda realna tla. Res je tudi, da so nekateri glavni nosilci igrali manj in jim je selektor namenil nekaj počitka.

Ne glede na vse, čeprav tekma ni odločala o položaju na lestvici drugega dela in je bilo vse jasno že pred njenim začetkom, pa si košarkarji take predstave ne bi smeli dovoliti. Tako kot je po tekmi jezen dejal kapetan Jaka Lakovič, je bil poraz kar nekoliko sramoten in predvsem nepravičen do navijačev. Z vsem spoštovanjem do simpatične finske izbrane vrste, vendarle niso varovanci Henrika Dettmanna tako dobra ekipa, ki bi v enem polčasu nadigrala domačo reprezentanco, ki računa na EuroBasketu na boj za kolajne, in to v polnih Stožicah z glasno podporo evforičnih navijačev. Po porazu s Poljsko pred tednom dni v Celju so poudarjali, da si npak ne smejo več dovoliti in da je bonus že izpolnjen, pa se je zgodba ponovila in kot bi gledali drugo moštvo, kot je na stoženski parket stopilo proti Italiji in Grčiji.

Finci boljši tudi v skoku
V prvem polčasu je stik s Finci držal Boštjan Nachbar, ki je v drugem delu dobil nekaj počitka. Krilni košarkar, ki bo v novi sezoni nosil dres katalonskega velikana Barcelone, je v samo 19 minutah prispeval 15 točk: "V prvem polčasu nismo naredili razlike in je bilo težko pričakovati v drugem delu briljantno igro, saj smo počivali Goran, Zoran in tudi jaz. Trenerji so se odločili za to taktiko, kar jim ne gre zameriti. Čaka nas pomembnejša tekma od te. Ni razloga, da smo izgubili. Smo vsi zelo razočarani. Nazadnje smo se po porazu zelo dobro odzvali. Po tekmi s Poljsko smo prišli v Ljubljano in proti Italiji odigrali eno boljših tekem. Predvsem v glavah smo razčistili, bili smo bolj osredotočeni. Zdaj se je treba spočiti, saj je za nami naporen ritem. Dokazali smo, da smo bili na tistih tekmah, ki so nekaj pomenile, pravi. Tako mora biti tudi proti Franciji."

"V drugem delu nismo našli odgovora na dober finski začetek in smo dopustili, da so povedli za več kot deset točk. Težko jih je ujeti, saj so strelska ekipa in ko tako moštvo enkrat dobi samozavest, ga je težko ustaviti," je kapetan in najizkušenejši slovenski košarkar izpostavil odlično strelsko predstavo Fincev (17/32 zatri). Kljub odličnemu strelskemu večeru nasprotnika pa je treba izpostaviti še slab skok. Finci so ujeli 32 odbitih žog, Slovenci pa dve manj, a varovanci Dettmanna ne slovijo kot najboljši skakalci, le nekaj igralcev je višjih od dva metra, klasičnega centra ob poškodbi kapetana Hanna Möttöle pa sploh nimajo.

V obrambi kot švicarski sir
33-letni, po novem, krilni center slovenske izbrane vrste je dejal, da o nasprotniku ni razmišljal: "Vseeno mi je bilo, koga dobimo. Če želiš biti na stopničkah, moraš premagati tudi najmočnejše. Na prvenstvu smo videli dobro in slabo Francijo. Pričakujemo, da bo v sredo dobra. So zelo dobri atleti, hitri in agresivni košarkarji. Imajo igralce, ki lahko samo odločijo tekmo. Tekmo moramo odigrati, kot smo prvi dve v Stožicah. Ostati moramo osredotočeni in verjamemo v zmago. Zdaj razmišljamo le o Franciji, ki jo nekateri vidijo tudi na najvišji stopnički."

Slovensko obrambo proti Finski je Domen Lorbek, ki je eno izmed najbolj prijetnih presenečenj v slovenski vrsti na tem EuroBasketu, primerjal kar s švicarskim sirom: "Na srečo tekma ni odločala o ničemer. Treba pa jo je vseeno odigrati. Bili smo preslabi v obrambi. Bili smo kot švicarski sir. Nekaj različic smo preizkušali v obrambi, kar se ni izšlo. Nismo dobivali skoka in ni nam uspelo razviti protinapadov."

Parkerja se lahko ustavi
Izjemno kakovostna Francija, ki brani naslov podprvaka iz Litve, pa vseeno je premagljiva, kar so nazorno pokazali Srbi: "Mogoče smo imeli v glavah že naslednjega nasprotnika. Morda smo se nekoliko izpraznili proti Grkom. Predvsem nam je manjkal Goran Dragić, a to ni pomembno, zdaj se je treba dobro pripraviti na Francijo. To tekmo enostavno moramo dobiti. Srbija je pokazala, kako jo zaustaviti. Moramo iti v pravi pretep, nadzirati skok in odrezati Parkerja."

"Skok tokrat ni funkcioniral. Moramo se umiriti sami pri sebi. Zagotovo v dveh dneh nismo pozabili igrati košarke. Enostavno si ne smemo dovoliti takih tekem," je bil po tekmi kritičen tudi Jaka Blažič, ki na prvenstvu še ni pokazal nekateri odličnih predstav iz pripravljalnega obdobja. "Parker je odličen igralec. Pri pokrivanju se bomo morali menjati. Mislim, da ga lahko ustavimo. Tudi druge ekipe so ga do neke mere. On je gonilo francoske ekipe. Moramo pa biti zelo pozorni tudi na skok, ki je prav tako močno orožje. Vsi igralci so vrhunski pri Franciji. Imajo veliko NBA-jevcev. Dobro se bo treba pripraviti in upamo, da bo dovolj za zmago."