"Še enkrat bi se zahvalil KZS-ju za izkazano zaupanje, da tudi letos vodim reprezentanco. To je zame velika čast in velik izziv. Čutiti je pozitivno vznemirjenje, da izpolnimo načrte, ambicije in želje, ki jih imamo v tej akciji. Vse gre v pozitivno smer. Želeli smo zadržati kontinuiteto iz lanskega leta, da ne začenjamo pri osnovah, kar smo postavili že lani. Temeljili smo na zdravstvenem stanju. Vsi, ki so na seznamu, so zdravi, kar je najpomembneje. V večini so imeli dobre sezone. Skušali smo združiti individualno kakovost in zdravstveno stanje, obenem pa smo razmišljali tudi o ekipi. Vedno razmišljamo o ekipi kot o celoti, da se vzpostavi prava kemija in da se ustvari pravo moštvo. Žal nekaterih, ki bi si morda tudi zaslužili mesto na pripravah, tu ni. Preprosto je bilo nemogoče. Naš cilj je bil ustvariti čim boljšo selekcijo in skupino igralcev, ki so zdravi in motivirani, da igrajo za Slovenijo. Zadovoljen in srečen sem, da imamo te fante. Upam, da je pred nami dobro poletje in nas na koncu čaka dober rezultat na prvenstvu," je ob predstavitvi seznama uvodoma dejal selektor Kokoškov.
Priprave bo slovenska reprezentanca začela 19. julija. Goran Dragić se bo ekipi zaradi pravil Lige NBA pridružil 1. avgusta. Slovenija bo igrala v predtekmovalni skupini A v Helsinkih, kjer bodo še Poljska, Finska, Grčija, Islandija in Francija, prve štiri ekipe pa se bodo uvrstili v nadaljnje boje. "Bil sem pri Goranu Dragiću na kampu in je dejal, da si želi medaljo. Če se govori o medalji, ne vem, zakaj ne bi tega cilja podprla še zveza," je visoka pričakovanja potrdil predsednik KZS-ja Matej Erjavec.
"Francija je z vsemi zvenečimi imeni impresivna ekipa, Grčija je tradicionalno odlična reprezentanca, a nobenega se ne bomo ustrašili, tako kot nobenega ne bomo podcenjevali. Spoštujemo vsako ekipo, a se nobene ne bojimo. Vsako tekmo in vsako četrtino bo naš pristop enak – da se borimo kot levi. Moramo dati svoj maksimum. Ne smemo si privoščiti nobenih kalkulacij, čeprav je to turnirski sistem, ki je drugačen način tekmovanja kot lani, ko se je igralo bolj po ligaškem sistemu. Imeli smo več časa za pripravo in nekatere igralce smo lahko malce spočili. Zdaj bomo v sedmih dneh odigrali pet tekem. Pomembna bo rotacija, zato moramo razširiti klop in izkoristiti vseh 12 igralcev. Cilji so brez dvoma visoki. Že prva tekma je zelo pomembna. Iz psihološkega vidika bo ključna, da se dobro začne, kar je zelo pomembno za samozavest. V prvi vrsti bomo osredotočeni nase, da bomo imeli neko pravo vzdušje v ekipi. To je odvisno od igralcev. Oni so ključni, to je njihova ekipa in vse temelji na njih. Mi smo tu, da jim pomagamo in sprejemamo določene odločitve, a glavni so oni. Morajo biti zdravi in motivirani. Verjamemo v svoje igralce in v našega kapetana. Dopolnili smo nekatere položaje, kjer smo zdaj močnejši. Pričakujemo, da bodo nekateri naredili letos korak naprej. Sem optimist. Če igralci pravijo, da je cilj medalja, sem tu, da jih spremljam. Vsako tekmo se bomo bojevali do zadnje sekunde. Nisem rojen tu in nisem Slovenec, a osebno vam zagotavljam, da ne bo Slovenca, ki si bi bolj želel zmage reprezentance kot Igor," je o nasprotnikih in samih pričakovanjih dodal selektor.
Randolph zapolnil mesto naturaliziranega igralca
Kokoškov je spisek z 29 imen skrčil na 19. Po Randolphovi pridobitvi državljanstva na seznamu ni več Alena Omića in Mirze Begića, saj za reprezentanco lahko nastopa le en naturalizirani košarkar. Po Arrielu McDonaldu, ki je igral na EuroBasketu leta 2001, ima Slovenija v izbrani vrsti znova Američana. 211 centimetrov visoki Randolph je eden ključnih mož madridskega Reala, pred tem pa je po šestletni epizodi v NBA-ju navdušil pri Lokomotivu iz Krasnodarja. Pripravili so seznam potencialnih kandidatov, ki so jih kontaktirali, in na tem je bilo Randolphovo ime na vrhu. Kot je dejal Kokoškov, so pri izbiri ob kakovosti gledali tudi na igralčev značaj, pomembno pa je bilo tudi, da ima evropske izkušnje. Po njegovih besedah je ključno, da je košarkar motiviran, verjame, da se bo dobro vklopil v ekipo in ga bo Slovenija še bolje izkoristila, kot ga v Madridu. V španski prestolnici igra skupaj z Luko Dončićem, ki je tudi pomagal z informacijami o njegovi osebnosti. Z Randolphom Slovenija dobiva vrhunskega krilnega centra, kjer zdaj ni nosilca igra, obenem pa Američan lahko igra tudi kot center. Dogovor za njegovo igranje je sklenjen za olimpijski ciklus, torej do iger v Tokiu 2020. Za zdaj državljanstva še nima, dobil ga bo po seji državnega zbora, ki bo 11. 7., ko naj bi bil potrjen potrebni zakon.
Na zadnjih dveh velikih tekmovanjih je mesto naturaliziranega košarkarja zapolnil Omić: "Z Omićem sva opravila dolg in kakovosten pogovor. Seveda mu ni bilo lahko in je odločitev sprejel precej čustveno. To je dokaz, da mu ni vseeno in da ima ta reprezentanca veliko težo. To je bil težek pogovor, saj ni lahko sporočiti igralcu, da ga ni na seznamu. Razložil sem mu, da tega nismo naredili proti njemu, ampak da bo ta reprezentanca čim boljša in ima na ta način več možnosti za uspeh. Naredili smo to za dobrobit reprezentance. Žal so pravila Fibe taka, da je v ekipi le en igralec z zvezdico. Alenu želimo vse najbolje in da stabilizira svojo kariero. Vrata v reprezentanco so mu sicer vedno odprta. Pogovor smo opravili že kar nekaj časa, preden je novica prišla v javnost."
Težave s hrbtom Jake Klobučarja
S prejšnjega seznama so poleg Begića in Omića odpadli Jan Barbarič, Jakob Čebašek, Tadej Ferme, Erjon Kastrati, Jaka Klobučar, Martin Krampelj, Luka Lapornik, Mitja Nikolić in Miha Vašl. Predvsem bode v oči odsotnost Klobučarja, ki je moral odpovedati reprezentančno akcijo zaradi poškodbe hrbta. Odsotnost izkušenega košarkarja, ki lahko igra na vseh treh zunanjih položajih, ima za sabo dobro sezono pri Istanbulu v Turčiji in je slovenski dres nosil že na petih velikih tekmovanjih, je Kokoškov pospremil z naslednjimi besedami: "Ne vem, koliko lahko govorim o njegovem zdravstvenem stanju. To je malce občutljiva tema, saj športniki živijo od svojega telesa in ne bi rad kaj vplival na, recimo, naslednjo njegovo pogodbo. On ima kronične težave s hrbtom. Lani se je s tem junaško spopadel. Boril se je s poškodbo, izpustil nekaj treningov in ni bil stoodstotno pripravljen. Odkrito sva se pogovorila. Zelo ga cenim kot igralca in kot človeka. Žal se je zaradi zdravstvenih razlogov moral odločiti, da nam letos ne bo mogel pomagati."
Močno se bo poznala odsotnost Zorana Dragića
Že pred tem je bilo jasno, da je Slovenija ostala brez Zorana Dragića, ki okreva po težki poškodbi kolena. Vrzel, ki je nastala z njegovo odsotnostjo, je tako rekoč nemogoče zapolniti, saj je mlajši izmed bratov Dragić v reprezentanci vedno igral najboljšo košarko, navduševal z nepopustljivostjo v obrambi, obenem pa je bil ob bratu Goranu ključni mož in glavni strelec v napadu: "Zelo se bo poznala njegova odsotnost, pogrešali bomo njegovo energijo, način igre in delo na treningih. Manjkal nam bo. To je bila res težka novica za vse. Veseli nas, da dobro okreva, a časa je premalo. Želeli smo, da bi se nam pridružil in da bi okrevanje nadaljeval v izbrani vrsti. S tem bi pomagal reprezentanci in tudi sebi v pripravi na novo sezono, a žal je premalo časa. Ni kaj, zdaj se moramo osredotočiti na igralce, ki so tu. Zoranu je najteže, da ga ne bo z nami. Njegovi srčnost in borbenost dajeta identiteto reprezentanci. Tako smo igrali. Ko opišeš slovensko reprezentanco, opišeš Zorana Dragića. Njegovo odsotnost bodo morali nadomestiti igralci, ki so tu in bodo prevzeli pomembnejše vloge. Verjamem, da jim bo uspelo. Če bi bil zdrav, bi bil z nami, zdaj pa se mora pozdraviti in imeti dobro sezono."
Dončiću bo namenjena velika vloga
Slovenija pa dobiva še eno veliko "okrepitev", saj je prvič poleg izjemno nadarjeni Dončić. Kokoškov tako kot vsa javnost pričakuje, da bo 18-letni Ljubljančan že takoj eden ključnih mož izbrane vrste: "Pričakujem, da se zmanjša pritisk, ki se ga vrši nanj. Za sabo ima izvrstno sezono, kar nas vse zelo veseli. Govorimo o biseru in diamantu evropske košarke. Lani ni igral za reprezentanco, ker se je želel čim bolje pripraviti na sezono in iz tega vidika je bila lani odločitev prava. Zares je opozoril nase. Želimo, da bo Luka pravi Luka. Je mlad igralec z velikim potencialom. Vsi moramo nekoliko zmanjšati pritisk in pričakovanja. Ne moremo pričakovati, da bo kar vsako tekmo imel trojni dvojček. Pustiti moramo, da se igra košarko in da uživa v igri. Veseli nas, da se nam bo pridružil, saj govorimo o unikatnem igralcu. Vemo, da se ni lahko spopasti s tem pritiskom. Ves čas se govori o tebi - in to ni lahko. Pokazal je veliko zrelost, želimo, da bo pravi in da se dobro znajde v ekipi. Čeprav je novinec, ima lepo priložnost, da prevzame veliko vlogo. Tako, kot je do zdaj ni imel. V Realu si je izboril svojo minutažo, čeprav je to zelo težko, mi pa mu bomo dali še večjo vlogo. Verjamem, da mu bo reprezentanca tudi v veliko pomoč pri razvoju. Pravimo, da se v klubu igra za denar, za reprezentanco pa se igra za slavo in čast. Zdaj igra v Realu, v nekaj letih ga pričakujemo v NBA-ju, igranje za reprezentanco pa prinaša neke posebne občutke, za katere verjamem, da jih Luka ima v sebi."
Zgodba Erazma Lorbka še ni zaključena
Seznam pa bi lahko dobil novo ime, kajti po dolgotrajni sanaciji poškodbe se vrača Erazem Lorbek, ki trenutno trenira pod taktirko enega izmed selektorjevih pomočnikov Rada Trifunovića. Lorbek, ki je bil leta 2009 celo uvrščen v najboljšo peterko EuroBasketa, sicer ni igral tri leta. Na operacijo je moral pred svetovnim prvenstvom 2014, zdaj pa je pripravljen na vrnitev na parket, Kokoškov pa se bo z njim srečal in pogovoril, če je morda nekoč verjetno najboljši krilni center Evrolige pripravljen na napore, ki jih prinaša reprezentančna akcija: "Erazmova zgodba še ni zaključena. Smo še v stiku. Težava je, da tri leta ni igral. To pusti posledice. V načrtu je, da se vidiva in da se pogovoriva. Obstaja možnost, da ga preizkusimo in da vidimo, kje je. Velik plus je, da ima veliko izkušenj, mehko roko in ogromno znanja. Določen trenutek je bil najboljši visoki igralec, ki ni bil v NBA-ju. Ko sem bil v Phoenixu, mislim, da je bilo to leta 2009, smo ga želeli speljati San Antoniu, a se je potem odločil, da ostane v Barceloni. Zelo ga cenim kot igralca. Težava pa je zdravstveno stanje. Vprašanje, ali po tej odsotnosti lahko prenese priprave in naporen ritem tekmovanja. Zgodba ni zaključena, se bova pogovorila, potem bomo pa videli."
SEZNAM | IGRALNO MESTO | VIŠINA | LETNIK ROJSTVA | KLUB |
Jaka Blažič | branilec | 196 cm | 1990 | Baskonia (ŠPA) |
Tomaž Bolčina | center | 206 cm | 1994 | Helios Suns |
Vlatko Čančar | krilo | 203 cm | 1997 | Mega Leks (SRB) |
Žiga Dimec | center | 211 cm | 1993 | Krka |
Luka Dončić | branilec | 201 cm | 1999 | Real Madrid (ŠPA) |
Goran Dragić | organizator igre | 194 cm | 1986 | Miami Heat (ZDA) |
Gregor Hrovat | krilo | 196 cm | 1994 | Union Olimpija |
Jan Kosi | krilni center | 204 cm | 1996 | Sixt Primorska |
Miha Lapornik | branilec | 194 cm | 1993 | Bilbao (ŠPA) |
Blaž Mahkovic | krilni center | 201 cm | 1990 | Igokea (BIH) |
Edo Murič | krilo | 202 cm | 1991 | Banvit (TUR) |
Aleksej Nikolić | branilec | 191 cm | 1995 | Brose (NEM) |
Klemen Prepelič | branilec | 191 cm | 1992 | Limoges (FRA) |
Anthony Randolph | krilni center/center | 211 cm | 1989 | Real Madrid (ŠPA) |
Matic Rebec | organizator igre | 180 cm | 1995 | Krka |
Luka Rupnik | organizator igre | 186 cm | 1993 | Fuenlabrada ŠPA) |
Žan Mark Šiško | organizator igre | 190 cm | 1997 | Ilirija |
Gašper Vidmar | center | 211 cm | 1987 | Banvit (TUR) |
Saša Zagorac | krilni center | 206 cm | 1984 | Parma (RUS) |
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje