Latvija je spet dokazala, da je na letošnjem EP-ju tekmec, vreden vsega spoštovanja. Foto: EPA
Hrvaška - Rusija
Rusi so v drugem polčasu popolnoma nadigrali Hrvate. Foto: EPA
Španija - Turčija
Španci na Eurobasketu 2017 še niso doživeli poraza, na tekmi osmine finala pa so porazili gostitelje prvenstva, Turčijo. Foto: EPA
false
Srbijo v četrtfinalu čaka Italija. Foto: EPA
Latvija zanesljivo med najboljših osem

Latvija je v Carigradu na tekmi osmine finala evropskega prvenstva z izjemno predstavo kar s 100:68 izločila nebogljeno Črno goro. Zadela je v 15 od 25 poskusov za tri. V tej prvini je bil brezhiben Janis Timma, saj je v 24 minutah igre zadel vse štiri trojke in bil z 21 točkami (13 v prvih dveh četrtinah) najboljši strelec tekme. Center Kristaps Porzingis je dodal 19 točk. Že ob polčasu je bilo 53:37, po tretji četrtini 82:52. V zadnji četrtini so nosilci igre lahko počivali.

Latvijci so bili pri metu izza črte (60-odstotna uspešnost) celo natančnejši kot pri metu za dve točki (20/34; 59-odstotna uspešnost).

Naj strelci EP-ja Povprečje
Aleksej ŠVEDRusija23,7
Dennis SCHRÖDERNemčija 23,2
Bojan BOGDANOVIĆHrvaška22,5
Kristaps PORZINGISLatvija21,8
Goran DRAGIĆSlovenija21,2

Slovenski košarkarji so nedeljsko dopoldne izkoristili za odmor oziroma ogled tekme Latvija - Črna gora, popoldne pa so v pomožni dvorani opravili trening.

Srbi proti Italijanom
Italijani so dobili tekmece v četrtfinalu. To so postali Srbi, ki so imeli precej dela z Madžari. Ob polčasu so imeli Srbi sedem točk naskoka. Srbi so v tretji četrtini po delnem izidu 14:4 prišli do večje prednosti (62:45), videti je bilo, da bodo varovanci Aleksandra Đorđevića zlahka prišli do zmage, a ni bilo tako. Madžari so v zadnji četrtini nanizali tri zaporedne trojke (dve Ferencza in ena Vojvode) in zaostajali so le še za sedem točk (69:62). Đorđević je bil primoran vzeti minuto odmora, da prekine niz Madžarov, prvi koš za Srbe po dveh minutah in pol igre pa je dosegel Milan Mačvan (71:62). Po štirih zaporednih točkah Bobana Marjanovića je Srbija spet prišla do nekoliko višje prednosti (75:62). Madžari so se z odličnim metom slabi dve minuti pred koncem približali na le sedem točk zaostanka (84:77), a so Srbi, ki na EP-ju nastopajo v zelo oslabljeni zasedbi, strnili svoje vrste in niso dovolili presenečenja.

V srbski izbrani vrsti sta bila strelsko najučinkovitejša Bogdan Bogdanović in Ognjen Kuzmić, ki sta dosegla po 17 točk, slednji je pobral tudi deset žog pod obema obročema. Pri Madžarih je bil najbolj učinkovit Zoltan Perl z 22 točkami, Csaba Ferencz jih je dosegel 15.

Španija, ki na Eurobasketu 2017 še ni okusila poraza, je v osmini finala s 73:56 odpravila gostitelje prvenstva, Turke. Mogočne Špance je do nove zmage vodil Ricky Rubio, dosegel je 15 točk, razpoloženi so bili še Pau Gasol, Sergio Rodriguez (oba po 11 točk), Marc Gasol jih je dodal 10. Pri Turkih je bil edini razpoložen Furkan Korkmaz (20 točk), ki je Turčijo še držal blizu Španije, a je ta kljub glasnim žvižgom ves čas nadzorovala tekmo, ob koncu pa so prišli celo do najvišje prednosti na tekmi. Branilce naslova v četrtfinalu čaka Nemčija, ki je v soboto izločila Francijo.

Rusi z odlično 3. četrtino rešili zmagovalca
V zadnjem obračunu dneva je bil zanimiv prvi polčas, ekipi sta se izmenjavali v vodstvu, na odmor pa so Rusi odšli s štirimi točkami prednosti (42:46). Tretja četrtina je v popolnosti pripadla Rusom, po minuti in pol igre so vodstvo povišali na devet točk, prvič pa so do dvomestne prednosti prišli po treh zadetih prostih metih Šveda (48:58). Ta je nato zadel še trojko (49:61), dodal jo je še Fridzon, slednji je nato zadel še koš in prosti met za najvišjo prednost (51:67).

V zadnji četrtini so Rusi vodili že za 22 točk (62:84), tekmo so brez težav pripeljali do konca. Kulagin je s štirimi zaporednimi točkami prebil mejo stotih točk (78:101).

Pri Rusih je spet sijajno odigral Aleksej Šved, dosegel je 27 točk, vknjižil pa je še 12 podaj. Hrvatom ni pomagalo niti 28 točk Bojana Bogdanovića.

Rusi se bodo v četrtfinalu pomerili z Grki.