"Če ne bi bilo interesa investitorjev, bi se verjetno zgodba že januarja končala," je v intervjuju za MMC konec julija dejal podpredsednik kluba Matjaž Hrabar, ki je bil eden izmed peterice, ki je reševala nezavidljivi položaj. Če so januarja zgodbo peljali naprej in upali, da se bo sodelovanje s kitajskimi investitorji izšlo, pa se osem mesecev pozneje zapira poglavje vrhunske koprske košarke. Z reševanjem nastale situacije se je spopadla peterica, ki ni bila odgovorna za nastali dolg, ampak je poskusila – eden izmed njih je celo investiral svoj denar – preprečiti črn scenarij rezultatsko sila uspešnega kluba. Ob Hrabarju so bili to še glavni klubski operativec Goran Jagodnik, glavni trener Andrej Žakelj, vodja pisarne Alenka Škreblin in Sandra Kos, sicer vodja marketinga.
"Je bila lepa zgodba, a bila je le površinsko lepa. Ja, na igrišču je bilo lepo. Zgodba bi lahko bila zares lepa in lahko bi tudi do tega prišli, a glavni pokrovitelj je hotel čim prej. Ko smo govorili z njim, smo dejali, gremo stopnico za stopnico. Mi smo šli pa v dvigalo in pritisnili najvišje nadstropje," je med drugim še dejal Hrabar. Na Obali so novo košarkarsko zgodbo začeli pisati pred štirimi leti. Koprski klub je na primer leta 1993 igral finale državnega prvenstva, pred desetletjem pa so v največjem obalnem mestu ostali brez prvoligaša. Pred štirimi leti se je tako začel graditi nov, zelo ambiciozen projekt. Povezala sta se Lastovka, ki je iz Domžal prinesla prvoligaško licenco, in Koš Koper, ki je slovel po dobrem delu v mlajših selekcijah, s katerimi je osvajal tudi državne naslove.
To pomeni tudi klavrn konec za ta dva kluba, ki sta lani po treh letih sodelovanja pod znamko Primorska do tedaj kot formalno ločeni društvi pod novim imenom KK Koper Primorska uradno stopila na skupno pot. Do uradne združitve je bil na čelu domžalskega kluba Bojan Čad, koprskega Koša pa Hrabar. Četudi ne formalno, pa je v ozadju vse vodil predstavnik glavnega pokrovitelja Sixta Gregor Vuga, idejni vodja projekta, ki se ni želel javno izpostavljati. Po lanski združitvi je prevzel predsedniško funkcijo, v kateri je zdaj le še formalno, saj se je med minulo sezono umaknil, dvignil roke nad nastalim položajem in dolgovi, reševanje pa je prevzela omenjena peterica.
Velike ambicije, ki jih je imel idejni vodja, so se na igrišču uresničile že v tretji sezoni delovanja, ko je z izjemnimi predstavami koprska zasedba osvojila kar štiri lovorike. Začela je s superpokalom na uvodu sezone, nato ubranila pokal, z osvojeno Ligo ABA 2 prišla med jadransko elito in piko na i postavila z naslovom slovenskega prvaka. Vrsta Jurice Golemca je blestela rezultatsko, hkrati pa bila tudi prava paša za oči, saj je na parketu slehernega ljubitelja košarke navduševala z igro. V prvi polovici lanske sezone so tigri pustili odličen vtis v Ligi ABA, tudi po odhodih nosilcev, ki so dobili boljše angažmaje v drugih sredinah, pa so, ko jih je prevzel dotedanji pomočnik Žakelj, nadaljevali z uspešnimi predstavami in februarja znova dvignili pokalno trofejo.
Odlični rezultati so zakrivali dogajanje v ozadju. Vendarle so bili apetiti previsoki, z denarjem pa se je po besedah zanesljivega vira ravnalo netransparentno in razsipno. Ko je prišlo do poslovnega razhoda Vuge in solastnika Sixta Slovenije Mihe Debevca, so se hitro začele kopičiti finančne težave, ki so klub spremljale že v zgodovinski sezoni s štirimi lovorikami. Plače so tudi takrat redno zamujale, a se to na parketu ni poznalo. Lani decembra se je piramida vendarle začela podirati. Odšla je polovica igralcev, Koper pa je zapustil tudi Golemac. Podjetji Vuge Incognitus in Ignotus, na kateri so bile – na eno za članski in na drugo za mladinski pogon –, kot nam je zaupal vir, vezane nekatere tripartitne pogodbe, ki so jih sklepali s sodelavci, sta šli v stečaj, idejni vodja projekta Primorska pa je odšel.
Nabral se je visok dolg, investitor pa na koncu vendarle ni pristopil na pomoč in drugega izhoda ni bilo. Peščica košarkarjev, s katerimi so našli skupni jezik za (morebitno) sodelovanje v sezoni 2020/21, je dobila proste roke za iskanje nove sredine. Nekdanji igralci, trenerji, sodelavci kluba – na kratko vsi upniki, ki jih ni malo – so ostali brez denarja, ki bi jim moral pripadati po sklenjenih pogodbah, saj se je zgodba, ki je bila na parketu tako uspešna, popolnoma drugačna pa poslovno, odvila po črnem scenariju, ki predstavlja velik udarec za slovensko košarko. V deželi evropskih prvakov je ugasnil aktualni državni prvak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje