Luka Dončić je dvakrat zapored potopil Boston s trojko ob pisku sirene na domačem parketu, tokrat pa je bilo srečanje odločeno že v tretji četrtini. Foto: Reuters

Luka Dončić v zadnji četrtini ni več igral, saj so Mavericksi po 36 minutah zaostajali s 65:89. 23-letni Ljubljančan, ki je bil izbran za igralca meseca decembra na Zahodu, je v 31 minutah zbral 23 točk, devet skokov in tri podaje. Met mu ni stekel (7/23 iz igre, 0/6 za tri). Dvakrat je tudi zgrešil celoten obroč pri metu izza črte. Izgubil je štiri žoge in nekajkrat šepal po parketu. Bolečine v desnem gležnju so bile očitne.

Nova izjemna predstava Čančarja, poraz Dončićevega Dallasa

Dallas je prvič po šampionski sezoni 2010/11 dobil sedem tekem zapored, a v tem nizu je trikrat ugnal Houston (najslabša ekipa Zahoda), po enkrat pa je premagal Minnesoto, LA Lakerse, New York in San Antonio. Vse ekipe so daleč od boja za vrh, tokrat pa je v American Airlines Center prišla izjemna ekipa. Celticsi so junija v finalu Lige NBA vodili z 2:1 proti Golden Statu in že so sanjali o rekordnem 18. naslovu, nato pa se je razigral Stephen Curry in Bojevniki so dobili zadnje tri finalne tekme.

Jayson Tatum je vpisal drugi trojni dvojček kariere. Foto: Reuters

Polom v Oklahomi še dodatno podžgal Kelte
Celticsi so v torek v Oklahomi prejeli 150 točk, čeprav zvezdnik gostiteljev Shai Gilgeous Alexander sploh ni igral. Jaylen Brown je po polomu poudaril, da bo tekma v Dallasu odlična priložnost, da znova ujamejo zmagoviti ritem. Motiv je bil velik, od sredine prve četrtine so bili Kelti za razred boljši tekmec.

Trojni dvojček Tatuma
Jayson Tatum se je izkazal z drugim trojnim dvojčkom v karieri (29 točk, 14 skokov in 10 podaj). Brown je prispeval 19 točk, Marcus Smart in Malcolm Brogdon pa po 15.

Rezervisti Celticsov blesteli v prvem polčasu
Dallas je sredi prve četrtine še zadnjič vodil po zabijanju Spencerja Dinwiddieja (9:7). Brogdon in Grant Williams sta s trojkama poskrbela za delni izid 10:1, Celticsi so prevzeli vodstvo in prvo četrtino zanesljivo dobili (20:29).

Marcus Smart je zadel štiri trojke in znova dokazal, da ni zaman najboljši obrambni igralec lige. Foto: Reuters

Dončić je na začetku druge četrtine počival le štiri minute in pol, saj njegovi soigralci niso bili razigrani. Derrick White je z dvema zaporednima trojkama povišal na 37:55. Do odmora je Dončić zbral 20 točk, Tatum pa le 11, a so bili rezervisti Bostona izjemni. Skupaj so prispevali kar 27 točk, pri gostiteljih pa je le Kemba Walker s polaganjem zmogel dve točki. Že ob odmoru je bilo jasno, da so Mavericksi v zelo neugodnem položaju (46:64).

Dončić na klop po koncu tretje četrtine
Sredi tretje četrtine se je Dallas po zabijanju Wooda približal na 57:71, s so nato Brown, Smart in Brogdon zadeli izza črte in že tri minute pred koncem tretje četrtine je bila tekma odločena (59:81). Odlični Smart ni blestel le v obrambi, zadel je še trojko in dodal tri proste mete, Dallas pa je po 36 minutah zaostajal s 65:89.

Jaden Hardy je v 15 minutah dosegel 15 točk, zadel je vse tri mete za tri točke. Foto: Reuters

Tatum in Brown nista popuščala v zadnjih minutah
Jason Kidd se je odločil, da bo Dončiću namenil počitek za naslednje težke tekme ob koncu tedna. Najmlajši trener Lige NBA Joe Mazzulla je Tatuma in Browna držal na parketu. Jaden Hardy, ki ima sicer zelo majhno minutažo, je odlično izkoristil priložnost. Dosegel je 15 točk, gostitelji pa so se približali na 88:103. Pet minut pred koncem je zadišalo po zanimivi končnici, a sta Tatum in Brown hitro postavila stvari na svoje mesto. Z delnim izidom 17:2 so Celticsi kronali odlično predstavo.

Mazzulla najbolj ponosen, da so se hitro pobrali
"Izgubili smo dve zaporedni tekmi in že pred tekmo sem čutil, da se bomo odzvali. Skušali smo otežiti vsak met Dončića. Res je izjemen igralec in ne smeš mu dopustiti lahkih košev. V obrambi so ga prevzeli različni igralci. Ne smemo biti preveč evforični po visoki zmagi," je poudaril Tatum.

"Po porazu v Oklahomi so igralci dokazali, kaj zmorejo. Ko igramo najboljšo košarko, smo na zelo visoki ravni na obeh straneh parketa. Najbolj sem ponosen, da smo se hitro pobrali po slabših tekmah. Zdaj bo treba take predstave ponavljati," je bil nasmejan 34-letni Mazzulla.

Vlatko Čančar je prejemal čestitke soigralcev. Denver ostaja na vrhu Zahoda. Foto: Reuters

Dvojni dvojček Čančarja proti razglašenim LA Clippersom
Denver je odpravil LA Clipperse s 122:91. Vlatko Čančar je zablestel z dvojnim dvojčkom (15 točk in 12 skokov), na parketu je bil 27 minut. Zvezdnik Nikola Jokić je lahko počival, prispeval je 12 točk.

Prva peterka Clippersov je bila popolnoma razglašena, skupaj je dosegla le 26 točk! Kawhi Leonard je zbral sedem točk, Paul George pa tri (1/9 iz igre).

Nuggetsi so prvo četrtino končali z delnim izidom 14:4 in si zagotovili 17 točk naskoka po 12 minutah (32:15). Sredi druge četrtine Clippersi pet minut in 15 sekund niso dosegli točke. Denver je z 19 zaporednimi točkami povišal na 61:23. Na odmor so odnesli 34 točk prednosti (66:32).

V tretji četrtini Nuggetsi niso prav nič popuščali, po 36 minutah je na semaforju pisalo 102:59, šele v zadnjih sedmih minutah je rezervistom Clippersov le uspelo znižati zaostanek.

Markkanen nasul 49 točk v Houstonu
Houston je izgubil proti Utahu s 114:131. Lauri Markkanen je nasul 49 točk in s tem postavil rekord kariere. Gostje iz Salt Lake Cityja so končali niz petih porazov.

Tekme 5. januarja:
DALLAS – BOSTON
95:124 (20:29, 26:35, 19:25, 30:35)
Dončić 23 (7/23 iz igre, 0/6 za tri, prosti meti 9/11), 9 skokov in 3 podaje v 31 minutah, Dinwiddie 18 (6/15 iz igre, 2/6 za tri), Hardy 15 (5/8 iz igre, 3/3 za tri), Wood 12 (5/12 iz igre) in 12 skokov, Powell 10, Hardaway 8, Pinson 3, McGee, Walker in Wright po 2; Tatum 29 (8/22 iz igre, 2/8 za tri, prosti meti 11/12), 14 skokov in 10 podaj, Brown 19 (6/12 iz igre, 2/5 za tri), Smart (4/9 za tri) in Brogdon (3/5 za tri) po 15, G. Williams 12, White 10, Horford 8, Hauser 5, Kornet 4, R. Williams 3, Pritchard in Jackson po 2.

ORLANDO – MEMPHIS 115:123
Banchero 30 (10/20 iz igre) in 9 skokov, F. Wagner 22, Carter 18; Morant 32 (13/21 iz igre), Jackson Jr. 31 (12/14 iz igre) in 10 skokov, Williams 16.

HOUSTON – UTAH 114:131
Green 30 (8/24 iz igre, 4/12 za tri), Porter 23 (5/13 za tri), Sengun 20 in 14 skokov, Gordon 12 (3/6 za tri); Markkanen 49 (15/27 iz igre, 6/15 za tri, prosti meti 13/13) in 8 skokov, Clarkson in Beasley (5/11 za tri) po 19.

DENVER – LA CLIPPERS 122:91
Murray 18 (4/5 za tri), Hyland 16, Čančar 15 (6/12 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 2/2), 12 skokov in 1 podaja v 27 minutah, Nnaji in Gordon po 13, Jokić 12 in 9 podaj; Powell 12, M. Brown (10 skokov) in Mann po 12.