Dončić je na dveh tekmah skupaj Houstonu nasul 85 točk, že v ponedeljek pa se bosta ekipi še zadnjič v rednem delu srečali v Toyota Centru. Foto: Reuters

To je bil že osmi trojni dvojček 23-letnega Ljubljančana v letošnji sezoni, kar je največ v Ligi NBA. Dva dneva po predstavi kariere, ko je New Yorku nasul 60 točk, je bil znova razred zase na parketu American Airlines Centra. Mavericksi, ki so bili še pred desetimi dnevi na enajstem mestu Zahoda, so se s peto zaporedno zmago zavihteli že na peto mesto in imajo le zmago manj od LA Clippersov.

17. novembra je Dončić počival, Houston pa je presenetil v Dallasu (92:101). To je bil eden najgrenkejših porazov Mavericksov v tej sezoni. Tokrat Rocketsi niso imeli niti najmanjše možnosti za presenečenje in ostajajo prikovani na zadnje mesto Zahodne konference.

Dončić skoraj s polovice igrišča prehitel sireno

Christian Wood, ki je poleti prišel v menjavi igralcev iz Houstona, je prispeval 21 točk, zadel je pet trojk. Dwight Powell ni niti enkrat zgrešil (19 točk; met iz igre 8/8). Tim Hardaway in Spencer Dinwiddie sta bila po trikrat natančna izza črte. Pri Rocketsih je bil najboljši strelec Jalen Green s 23 točkami.

Dončić z enajstih metrov prehitel sireno za konec prvega polčasa
Rocketsi so edinkrat na tekmi povedli po 17 sekundah, ko je zadel Smith, nato pa je Dončić hitro odgovoril s polaganjem in s trojko po koraku nazaj. V uvodni četrtini je zbral 14 točk, Mavericksi pa so si priigrali šest točk prednosti (36:30).

Na začetku druge četrtine je Dončić pet minut in pol počival. Prvi polčas so gostitelji odlično končali. Ko je na semaforju ostalo le še 1,1 sekunde, je Dinwiddie iz avta podal do Dončića, ki je zadel izjemno trojko z enajstih metrov ob pisku sirene. Navijači so bili navdušeni, njihovi ljubljenci pa so vodili s 65:51 ob odhodu v garderobo.

Prednost Mavericksov narasla na 20 točk
Sredi tretje četrtine je Dončić s trojko po koraku nazaj povišal na 80:62, nato pa je že pet minut in 37 sekund pred koncem tega dela igre prispeval že deseto podajo in s tem dopolnil trojni dvojček. Tudi tretjo četrtino je zaključil s košem in po 36 minutah je bil Houston v izgubljenem položaju (99:79).

Nekdanja soigralca Dončić in Boban Marjanović sta se pozdravila po koncu tekme. Foto: Reuters

Dončić na klop že osem minut pred koncem
Trener Jason Kidd se je odločil, da Dončića še nekaj časa pusti v igri na začetku zadnje četrtine. Zadel je še četrto trojko na srečanju in nato odšel na klop ob aplavzu s polnih tribun osem minut pred koncem, ko je Dallas vodil s 108:87.

Marjanović zabaval gledalce v zadnjih štirih minutah
Navijači so se želeli zabavati do konca srečanja in trener Rocketsov Stephen Silas jim je uresničil željo. V igro je poslal Bobana Marjanovića. 33-letni srbski center je tri sezone odigral za Maverickse in bil prava maskota kluba. Zadel je tri mete iz štirih poskusov in navijači Dallasa so bili navdušeni.

Kidd: Nismo se zanašali le na Luko
"To je bila prava moštvena zmaga. Nismo se zanašali le na Luko. Dosegli smo kar 25 točk po hitrih protinapadih, navadno imamo v tej statistiki 0 ali pa 2 točki," se je pošalil trener Kidd.

Silas: Dončić prava nočna mora za obrambe tekmecev
Precej manj dobre volje je bil trener Houstona Silas, ki je bil pomočnik trenerja Ricka Carlisla v Dallasu in je prvi dve sezoni v Ligi NBA zelo dobro spoznal Dončića: "Njegove podaje so bile vedno nekaj posebnega. To ga je ločevalo od vseh drugih. Zdaj je tudi izjemen strelec in prava nočna mora za obrambe tekmecev. Tudi priprava na tekmo je zelo zahtevna."

V soboto čaka Maverickse gostovanje v San Antoniu, ki je pri dnu Zahoda, nato pa v ponedeljek še ena tekma v Houstonu.

Tatum in Brown zrežirala novo zmago Bostona
Boston je premagal LA Clipperse s 116:110. Oba zvezdnika Celticsov Jayson Tatum in Jaylen Brown sta dosegla po 29 točk.

Obrambni specialist Marcus Smart je blestel proti Clippersom. Foto: Reuters

Clippersi so se z delnim izidom 8:1 približali na 113:110 minuto pred koncem. Derrick White je pol minute pred zadnjim piskom sirene blokiral met Paula Georgea, nato pa je Brown z dvema prostima metoma potrdil zmago vodilne ekipe lige.

Na klopi Bostona je imel glavno besedo Damon Stoudamire, glavni trener Joe Mazzulla je izpustil drugo zaporedno tekmo zaradi poškodbe očesa, a se bo kmalu vrnil.

"V Los Angelesu so nas popolnoma nadigrali in tokrat smo bili zelo motivirani. Že od prve minute naprej sem čutil, da si vsi zares želimo zmage," je poudaril Brown.

Hield zadel najhitrejšo trojko v zgodovini lige
Indiana je ugnala Cleveland s 135:126. Buddy Hield je zadel najhitrejšo trojko v zgodovini Lige NBA. Myles Turner je dobil met za žogo na sredini igrišča in takoj potisnil žogo proti Hieldu, ki je zadel izza črte po treh sekundah. Do današnjega večera je imel rekord v lasti legendarni Reggie Miller, ki je 5. marca 2000 proti Golden Statu zadel za tri točke po štirih sekundah.

Pacersi so zadeli 19 trojk iz 31 poskusov. Tyrese Haliburton je bil natančen šestkrat iz osmih poskusov, dosegel je 29 točk.

Tekme 29. decembra:
DALLAS – HOUSTON
129:114 (36:30, 29:21, 34:28, 30:35)
Dončić 35 (11/21 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 9/12), 13 podaj in 12 skokov v 34 minutah, Wood 21 (5/8 za tri), Powell 19 (8/8 iz igre), Hardaway 18 (3/8 za tri), Dinwiddie 15 (3/5 za tri), Bertans in McGee po 4, Walker, Pinson in Hardy po 3, Ntilikina in Wright po 2; Green 23 (4/7 za tri), Porter 17 (4/7 za tri), Smith 16, Sengun 11, Garuba 9, Nix 7, Marjanović in Eason po 6, Mathews 5, Martin in Gordon po 4, Washington in Fernando po 3.

CHARLOTTE – OKLAHOMA CITY 121:113
Ball 27 (5/10 za tri), 10 skokov in 9 podaj, Washington 25 (10/13 iz igre), Williams (7/7 iz igre) in 13 skokov; Gilgeous Alexander 28 (11/23 iz igre), Dort 22 (5/7 za tri), Giddey 21 in 10 skokov.

INDIANA – CLEVELAND 135:126
Haliburton 29 (6/8 za tri) in 9 podaj, Hield 25 (5/6 za tri), Mathurin 23, Nesmith 22, Turner 14 in 12 skokov; Mitchell 28 (10/25 iz igre, 5/11 za tri), Allen (14 skokov) in LeVert po 19, Garland 18.

BOSTON – LA CLIPPERS 116:110
Tatum (10/26 iz igre, 3/11 za tri in 11 skokov) in Brown (12/25 iz igre, 0/8 za tri) po 29, Smart 17 in 9 podaj, White 15; Leonard 26 (11/16 iz igre, 3/6 za tri) in 8 skokov, George 24 (10/22 iz igre), Powell 19, Zubac 13 in 11 skokov.

TORONTO – MEMPHIS 106:119
Siakam 25 (8/19 iz igre) in 10 skokov, Trent 20 (5/7 za tri), Anunoby 16, Barnes 14 in 10 skokov; Brooks 25 (4/7 za tri), Morant 19 (9/19 iz igre, 1/4 za tri) in 17 podaj, Bane 16.

SAN ANTONIO – NEW YORK 122:115
K. Johnson 30 (11/21 iz igre, 3/8 za tri), Langford 23 (11/16 iz igre), Jones 13; Randle 41 (14/27 iz igre, 6/13 za tri), 11 skokov in 7 podaj, Quickley 36 (12/27 iz igre, 5/12 za tri), Fournier 11, Brunson ni igral.