Luka Dončić je bil znova razred zase v American Airlines Centru. Gledalci so vzklikali
Luka Dončić je bil znova razred zase v American Airlines Centru. Gledalci so vzklikali "MVP, MVP" vsakič, ko je izvajal proste mete v zadnji četrtini. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je postal šele drugi igralec v zgodovini Lige NBA, ki je na prvih osmih tekmah dosegel vsaj 30 točk, obenem pa prvi po Chamberlainu iz sezone 1962/63. Legendarni center je pred pol stoletja na uvodnih 23 tekmah presegel 30 točk. Jack Twyman je v sezoni 1959/60 sedemkrat presegel 30 točk na začetku sezone in ta dosežek je Dončić izboljšal že pred koncem tretje četrtine.

Raptorsi so se prebudili v zadnji četrtini
Mavericksi so z delnim izidom 18:4 povedli z 80:61 sredi tretje četrtine. Raptorsi so najboljšo igro prikazali v zadnji četrtini, šest minut pred koncem so znižali na 100:97, a jim ni uspelo izenačiti. V končnici nobena ekipa dve minuti in pol ni dosegla niti točke, Spencer Dinwiddie pa je zadel ključna prosta meta tri sekunde pred koncem. O.G. Anunoby je s trojko ob pisku sirene postavil končni izid.

Pri Torontu se je zelo poznalo, da je manjkal Fred VanVleet, ki je izpustil tretjo tekmo zapored zaradi bolečin v hrbtu. Anunoby je bil najboljši strelec ekipe s 27 točkami, Pascal Siakam jih je dodal 18. Scottie Barnes je vpisal trojni dvojček (11 točk, 11 skokov in 10 podaj). Skok je popolnoma pripadel gostom (31:44).

Precious Achiuwa se je izkazal v zadnji četrtini, ko se je Toronto nevarno približal. Foto: Reuters

Kidd: Luka je naredil vse ta večer
"Luka je naredil vse ta večer. Žogo je tekmecem spravil med nogama, ne vem kolikokrat, osemkrat? Pa potem njegovi meti, samo on je kaj takega zmožen. Veliko ljudi je presenetil s svojimi potezami, verjetno tudi samega sebe," je bil navdušen trener Jason Kidd.

"Ja, včasih pa res presenetim še sebe. Najboljši je bil tisti moj met prek glave. To so res zabavni trenutki, lahko ga vidite potem v posnetku," je odvrnil Dončić.

Zelo izenačen prvi polčas
Prva četrtina je bila zelo izenačena (31:29), ekipi sta se menjavali v vodstvu. Dončić je prispeval 14 točk in napovedal, da bo nadaljeval izjemen strelski niz na začetku nove sezone. V drugi četrtini je počival sedem minut in pol, a so Mavericksi vseeno odšli na odmor s petimi točkami naskoka (62:57).

Dončić blestel v tretji četrtini
Dončić je udarno odprl drugi polčas. V uvodnih štirih minutah je dosegel 9 točk in še podal do Spencerja Dinwiddieja, ki je zadel trojko. Ko je še Ljubljančan zadel izza črte, je trener Raptorsov Nick Nurse vzel minuto odmora (76:59). Sredi tretje četrtine si je Dallas zagotovil najvišjo prednost na tekmi (80:61). Obramba je bila odlična, Toronto je imel velike težave in po 36 minutah je vse kazalo na gladko zmago gostiteljev (96:81).

Mavericksi skoraj zapravili 19 točk naskoka
Na začetku zadnje četrtine je Dončič štiri minute sedel na klopi, potem pa ga je Jason Kidd moral poslati v igro, saj so se Raptorsi nevarno približali. Otto Porter je zadel trojko, Precious Achiuwa pa je znižal na 98:92, nato pa je bil natančen še pri metu za tri točke in Toronto je ujel priključek (100:97). Dončić je tri minute pred koncem s trojko povišal na 108:101, potem pa sta obe ekipi zgrešili številne mete. Anunoby je z zabijanjem 12 sekund pred koncem znižal na 109:107, a je nato Dinwiddie z dvema prostima metoma potrdil zmago Dallasa.

Zvezdnik Chicaga DeMar DeRozan je v TD Gardnu nasul 46 točk, a to ni bilo dovolj za zmago. Foto: Reuters

46 točk DeRozana ni bilo dovolj za zmago Bikov v Boston
Zelo napeto je bilo tudi v TD Gardnu, kjer je Boston premagal Chicago s 123:119. DeMar DeRozan je bil neustavljiv, nasul je kar 46 točk, a Biki so vseeno ostali brez zmage. Goran Dragić je bil na znamenitem parketu 19 minut, a ni imel strelskega večera (2/9 iz igre, 1/4 za tri), zbral je 5 točk, 2 podaji in en skok.

Pri Celticsih je izstopal Jayson Tatum s 36 točkami in 12 skoki, Malcolm Brogdon je dodal 25 točk (9/10 iz igre).

Boston je povedel s 105:91 sedem minut pred koncem, a je nato pravi šov uprizoril DeRozan in znižal na 114:112 minuto in pol pred koncem. Odločilno trojko je zadel Derrick White 67 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Grant ob pisku sirene zagotovil Portlandu zmago v Phoenixu
V obračunu vodilnih ekip Zahoda je Phoenix izgubil proti Portlandu s 106:108. Jerami Grant je zadel s štirih metrov z desne strani ob pisku sirene. Justise Winslow ga je sijajno zaposlil iz avta po minuti odmora. Blazersi so imeli le sekundo za zadnjo akcijo na tekmi in izpeljali so jo vrhunsko.

Jerami Grant je prehitel sireno v Footprint Centru v Phoenixu. Foto: Reuters

Damian Lillard je manjkal na tretji zaporedni tekmi, tudi Anfernee Simons je poškodovan. Trener Chauncey Billups (MVP finala Lige NBA leta 2004) je bil izjemno ponosen na predstavo oslabljene zasedbe. Grant je bil najboljši strelec s 30 točkami.

Knicksi v zadnji četrtini strli oslabljene Sixerse
Philadelphia je v napeti tekmi v Wells Fargo Centru izgubila proti New Yorku s 104:106. Zadnjo četrtino so Knicksi dobili z 32:21.

Šest minut pred koncem so Sixersi vodili z 91:81, potem pa so gostje odlično odigrali končnico. Obi Toppin je zadel trojko minuto in pol pred koncem. Po izgubljeni žogi gostiteljev je Jalen Brunson s košem in dodatnim prostim metom poskrbel za vodstvo Knicksov (96:100). V zadnje pol minut Julius Randle potrdil zmago s štirimi prostimi meti.

Zelo se je poznalo, da sta manjkala Joel Embiid in James Harden, preveč bremena je nosil Tyrese Maxey (31 točk, 10/29 iz igre, 4/13 za tri). Brunson je bil najboljši strelec Knicksov s 23 točkami, Randle se je izkazal s 17 točkami in 10 skoki.

Milwaukee po trojnem dvojčku Antetokounmpa ostaja neporažen
Košarkarji Milwaukeeja še vedno ne poznajo poraza, v Minnesoti so se veselili že osme zmage (102:115). To je najboljši start v sezono v zgodovini kluba. V letih 1971 in 2018 so po sedmih zmagah doživeli prvi poraz.

Jrue Holiday je dosegel 29 točk, Giannis Antetokounmpo pa je zablestel s trojnim dvojčkom (26 točk, 13 skokov in 11 podaj). V Target Centru je bilo veliko navijačev Bucksov, ki so nosili dres s številko 34, grški zvezdnik je izjemno priljubljen v Wisconsinu in okolici.

Bojevniki brez zvezdnikov poraženi v New Orleansu
Kriza prvakov se nadaljuje. Po četrtkovem porazu v Orlandu so košarkarji Golden Stata sklonjenih glav zapuščali tudi Smoothie Center v Los Angelesu (114:105). Na gostovanjih so še brez zmage, izgubili so vseh šest srečanj.

Trener Steve Kerr se je odločil, da bo namenil počitek nosilcem igre. Stephen Curry, Klay Thompson, Draymond Green in Andrew Wiggins niso bili v kadru. Jordan Poole je dosegel 20 točk, a je zgrešil kar 13 metov (5/18).

Brandon Ingram se je vrnil po štirih tekmah odmora zaradi pretresa možganov, s 26 točkami je bil najzaslužnejši za zmago Pelikanov. Larry Nance je zgrešil le dva meta iz igre, navdušil je navijači s silovitimi zabijanji in zbral 20 točk, toliko jih je dodal tudi CJ McCollum.

Lauri Markkanen je zasenčil vse zvezdnike Lakersov. Foto: Reuters

Lakersi znova odpovedali v obrambi
LA Lakersi so po dveh zmagah v Crypto.com Areni znova odpovedali. Proti Utahu so v prvem polčasu prejeli kar 75 točk, tudi v nadaljevanju se obramba ni izboljšala (116:130).
LeBron James je že drugo tekmo zapored igral z gripo. Poznalo se je, da je težko dohajal ritem tekme, a se je vseeno približal trojnemu dvojčku (17 točk, 10 skokov in 8 podaj), met mu ni stekel (7/19 iz igre, 0/5 za tri).

Russell Westbrook se je prebudil po zelo slabem startu v sezono. Organizator igre je zbral 26 točk in zadel tudi tri trojke, navijači so mu namenili več aplavzov.

Utah je zadel 17 trojk iz 40 poskusov in se veselil že sedme zmage. Lauri Markkanen je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami, tudi nekdanji košarkar Lakersov Jordan Clarkson je bil razigran (20 točk).

Tekme 4. novembra:
DALLAS – TORONTO
111:110 (31:29, 31:28, 34:24, 15:29)
Dončić 35 (10/15 iz igre, 3/6 za tri, prosti meti 12/14), 8 skokov, 6 podaj in 3 ukradene žoge v 37 minutah, Dinwiddie 21 (8/17 iz igre, 3/8 za tri), Wood 13, Finney Smith 11, Powell 9, Green 7, Hardaway 6 (2/6 za tri), McGee 5, Bullock in Kleber po 2; Anunoby 27 (11/21 iz igre, 4/6 za tri), Siakam 18 (7/14 iz igre), Boucher 17, Achiuwa 15, Trent 12, Barnes 11 (4/12 iz igre), 11 skokov in 10 podaj, Porter 6, Young in Koloko po 2.

BOSTON – CHICAGO
123:119 (26:31, 37:26, 30:30, 30:32)
Tatum 36 (8/23 iz igre, 3/10 za tri) in 12 skokov, Brogdon 25 (9/10 iz igre), Brown 16, Smart 12, Horford 11; DeRozan 46 (13/23 iz igre, prosti meti 20/22), Vučević 24 (4/5 za tri) in 12 skokov, LaVine 16, Dosunmu 11, Williams 7, Dragić 5 (2/9 iz igre, 1/4 za tri), 2 podaji in 1 skok v 19 minutah.

DETROIT – CLEVELAND 88:112
Cunningham 19, Bey in Ivey po 18; Allen 23 (11/16 iz igre), Love 21 (4/7 za tri) in 10 podaj, Osman (4/6 za tri) in LeVert po 15.

INDIANA – MIAMI 101:99
Hield 25 (5/12 za tri), Mathurin 23, Haliburton 22, 9 skokov in 9 podaj, Turner 16; Herro 29 (4/10 za tri), Adebayo 18 in 10 skokov, Strus 17, Vincent 15.

PHILADELPHIA – NEW YORK 104:106
Maxey 31 (10/29 iz igre, 4/13 za tri), Harris 23 (9/15 iz igre, 3/7 za tri), Harrell 14, Melton 12; Brunson 23 (7/15 iz igre) in 7 podaj, Barrett 22 in 9 skokov, Toppin (3/6 za tri) in Randle (10 skokov) po 17, Reddish 11.

WASHINGTON – BROOKLYN 86:128
Beal 20, Kuzma 19, Porzingis 14 in 10 skokov; Durant 28 (10/21 iz igre), 11 podaj in 9 skokov, Claxton 18 (9/10 iz igre) in 9 skokov, Thomas 17, Watanabe 14.

MEMPHIS – CHARLOTTE 130:99
Brooks 23 (6/7 za tri), Bane 19, Adams 13 in 19 skokov; Oubre 17, Bouknight 14.

SAN ANTONIO – LA CLIPPERS 106:113
Vassell 29 (12/16 iz igre, 4/5 za tri), Jones 18; George 32 (4/6 za tri), Zubac 17 in 15 skokov, Wall 15, Jackson 14, Powell 13.

NEW ORLEANS – GOLDEN STATE 114:105
Ingram 26 (8/17 iz igre), Nance (10/12 iz igre) in McCollum po 20; Poole 20, Kuminga in Jerome po 18, Curry, Thompson in Green niso igrali.

MINNESOTA – MILWAUKEE 102:115
Edwards 24 (10/19 iz igre), Towns 22 in 11 skokov; Holiday 29 (12/24 iz igre) Antetokounmpo 26 (7/17 iz igre, prosti meti 10/20), 13 skokov in 11 podaj, Portis 18.