36 točk je povprečje točk na tekmo Luke Dončića, ki je tekmo zaključil z ukradeno žogo v predzadnji sekundi. Foto: Reuters

Pri izidu 96:93 za Dallas je prvi zvezdnik Brooklyna 5,6 sekunde pred koncem izsilil prekršek ob metu za tri točke. Kevin Durant je do tega trenutka zadel 61 zaporednih prostih metov, zadel je tudi 62., a nato je na presenečenje in veselje domačih navijačev zgrešil. Tretji prosti strel je Durant namerno zgrešil, Netsi so sprva sicer prišli do žoge, a jo je O'Neale v gneči tudi hitro izgubil, ukradel mu jo je Luka Dončić in Mavsi se veselijo četrte zaporedne ter skupno šeste zmage na deveti tekmi sezone 2022/23.

36 točk, od tega pet trojk

Kar osem od devetih tekem Dallasa sodi v kategorijo tesnih tekem, saj se je razlika v zadnjih petih minutah gibala pod petimi točkami. Tudi na drugem soočenju sezone med Mavsi in Netsi je že dišalo po podaljšku. Kot običajno je bil prvi strelec tekme Luka Dončić s 36 točkami, kar je tudi njegovo povprečje na vrhu lestvice strelcev v Ligi NBA. Za omenjeni izkupiček je dosegel pet trojk, k temu pa je dodal še po 6 podaj in skokov ter tri ukradene žoge, medtem ko jih je sam izgubil pet, nabral pa si je tudi pet osebnih napak.

Od kod je zadeval in grešil Luka Dončić proti Brooklynu? Foto: MMC RTV SLO

Kidd izpostavil natančnega Greena

Medtem ko je Dončić statistično izstopal, a se ni pojavil pred mikrofoni, je trener Dallasa Jason Kidd pohvalil predvsem rezervista Josha Greena, ki je prispeval velik delež k zmagi s 100-odstotnim metom iz igre. "Ko pogledate, kako je napredoval od lanske sezone ... Razvija se in to pri tako mladih igralcih pričakuješ. Najbrž si res zasluži več minut, a to pomeni, da mora nekdo drug več sedeti. Green predstavlja vse, kar si lahko trener želi, saj opravi vso delo, ki ga od njega zahtevaš." Green ima trenutno celo najboljši met za tri točke v ligi med igralci, ki so vrgli vsaj desetkrat: 10/15 (67 %).

Nova izjemna 1. četrtina Dončića

Brooklyn je veliko bolje odprl tekmo in sredi 1. četrtine povedel s 25:11, ko sta se razigrala Tim Hardaway in seveda Luka Dončić. S 14 točkami v uvodni četrtini je slovenski superzvezdnik pripeljal Mavse na 29:32. Po košu Hardawaya v 14. minuti je Dallas prvič povedel s 36:35, gostitelji pa so nato do izteka polčasa ohranjali majhno prednost, pol minute pred iztekom 2. četrtine je izid prvega dela tekme postavil Dončić, ki je dosegel kar 23 od 53 točk Teksašanov.

Drugi polčas so znova začele Mrežice, pri katerih je voz vlekel neutrudni Kevin Durant. Mavsi so izgubili Hardawaya, ki je nerodno zdrsnil in v vidnih bolečinah zapustil parket. Slednji je bil drseč, saj je že v naslednjem napadu nerodno zdrsnil tudi Dončić. LD77 je s trojko pol minute pred koncem popeljal gostitelje v vodstvo, a nato si je na hitro privoščil dve osebni napaki in Netsi so šli v zadnjo četrtino s točko prednosti (72:73).

Kevin Durant je držal Brooklyn v igri in imel priložnost za izenačenje slabih 6 sekund pred koncem, a nato se je zatresla tudi njegova roka. Foto: Reuters

Tudi niz 14:0 ni preprečil napete končnice

V 40. minuti je Dončić s peto trojko večera tudi na deveti tekmi nove sezone presegel mejo 30 točk in začel niz 14 zaporednih točk Mavsov, ki so na krilih Dončića in Josha Greena pet minut pred koncem povedli z 88:78. A tekma še ni bila odločena, saj se je Brooklyn z nizom 6:1 dve minuti pred koncem približal na 4 točke (92:88).

Sledil je niz zgrešenih metov na obeh straneh, nato pa je Thomas 26 sekund pred koncem zadel trojko in gostje so se približali le na točko. Po nekaj oklevanja je Durant s prekrškom zaustavil Dončića 14 sekund pred iztekom tekme, trenutni prvi strelec lige pa je zadel oba prosta meta, s čimer je prišel do svojega povprečja 36 točk. Sledil je niz prekrškov in prostih metov, kar je pripeljalo do omenjene drame z Durantom v glavni vlogi.

Nadaljuje se Dončićev niz 30+ točk

23-letni Ljubljančan je pred dnevi postal šele drugi igralec v zgodovini Lige NBA, ki je na prvih osmih tekmah dosegel vsaj 30 točk, zdaj pa je to mejo presegel še na deveti uvodni tekmi. A do rekorda ga čaka še dolga pot: legendarni center Wilt Chamberlain je pred pol stoletja v sezoni 1962/63 na uvodnih 23 tekmah presegel 30 točk.

Atlanta brez Younga kot prva porazila Milwaukee

Na sporedu v noči iz ponedeljka na torek je bilo kar 15 tekem, kar pomeni, da je igralo vseh 30 ekip. V torek je volilni dan v ZDA, zato ne bo nobene tekme, zato pa v sredo sledi kar 13 tekem. Dallas bo gostoval pri Orlandu, že večer zatem pa Maverickse čaka še tekma pri Washingtonu.

V Ligi NBA ni več neporaženih ekip, potem ko je Milwaukee po nizu 9 uvodnih zmag klonil pri Atlanti z 98:117. Dejounte Murray je dosegel 25 točk, ob odsotnosti prvega zvezdnika Hawksov Trajea Younga pa je novinec AJ Griffin prispeval 24 točk. Bucksom ni pomagala niti vrnitev Janisa Andetokumba, ki je izpustil prejšnjo tekmo zaradi bolečin v levem kolenu. Grk je dosegel 25 točk, predvsem pa so zatajili soigralci in Jeleni na koncu niso bili v igri za deseto zaporedno zmago na štartu nove sezone. Milwaukee je izgubil kar 19 žog, Atlanta pa je v 3. četrtini prevzela nadzor nad tekmo in vodstva ni več izgubila.

Goran Dragić je nekdanjemu klubu pokazal, kako uporaben je lahko v vlogi veterana s klopi. Foto: Reuters

Biki so se doma oddolžili Torontu

Goran Dragić se je s Chicagom še drugo noč zapovrstjo meril s Torontom. Po porazu v Kanadi so Biki v svoji dvorani tokrat ugnali Raptorje s 111:97. 36-letni Ljubljančan je v dobrih 25 minutah na parketu dosegel deset točk, pet skokov in dve asistenci. Najboljši strelec tekme je bil njegov soigralec Zach LaVine s 30, pri Torontu je 27 točk prispeval Fred VanVleet.

Tretji Slovenec v NBA-ju Vlatko Čančar ob tesnem razpletu dvoboja med Denverjem in in San Antoniom znova ni dobil priložnosti za igro. Njegov Denver je slavil s 115:109, Nikola Jokić je dvoboj končal s 26 točkami, desetimi podajami in osmimi skoki. Prvi strelec tekme je sicer bil Keldon Johnson s 30 točkami za Spurse.

Prvak Golden State je slavil šele četrtič v sezoni. V domači dvorani so Warriorsi ugnali Sacramento šele po preobratu v zadnji četrtini s 116:113. Steph Curry je za ekipo iz San Francisca v zadnji četrtini dosegel 17 od svojih 47 točk!

Steph Curry je s simultanko proti Sacramentu dvignil svoje povprečje na 32,6 točke/tekmo, s čimer je zdaj prvi zasledovalec Luke Dončića, ki je po devetih tekmah točno pri 36,0 točke/tekmo. Foto: Reuters

LIGA NBA

Tekme 7. novembra:

DALLAS – BROOKLYN
96:94 (29:34, 24:16, 19:23, 24:21)
Dončić 36 (11/22 iz igre, 5/9 za tri, 9/12 prosti meti), po 6 podaj in skokov, 3 ukradene in 5 izgubljenih žog v 38 minutah in pol, Finney-Smith 18, Green 16 (5/5 iz igre), Hardaway 11; Durant 26 (10/20), po 4 podaje in skoki, Thomas 19, O'Neale 15, Harris 14.

CHICAGO – TORONTO 111:97
LaVine 30 (11/20 iz igre), Vučević 15 in 13 skokov, Jones jr. in Dsonmu po 12, Williams 10, Dragić 10 (4/9 iz igre, 0/2 za tri), 5 skokov, 2 podaji, ukradena žoga, 2 izgubljeni žogi v 25 minutah igre; VanVleet 27 (10/19 iz igre), Trent 19, Anunoby 13, Achiuwa.

CHARLOTTE – WASHINGTON 100:108
Washington 25 (11/18 iz igre), Oubre 20, Rozier 19; Kuzma 20, Porzingis 19 (6/14 iz igre, 1/6 za tri) in 8 skokov, Goodwin 17 (7/7 iz igre).

ORLANDO – HOUSTON 127:134
Banchero 30 (8/16 iz igre), Wagner 23 in 7 podaj, Ross 21, Carter 15; Green 23 (12/18 iz igre), Martin 21, Sengun 20 in 10 podaj, Gordon 19, Porter 17 in 11 skokov.

DETROIT – OKLAHOMA CITY 112:103
Bey 25, Cunningham 21 in 11 skokov ter 7 podaj, Ivey 15 in 11 skokov; Gilgeous-Alexander 33 (13/23 iz igre), 7 skokov in 5 podaj, Williams in Muscala po 11.

INDIANA – NEW ORLEANS 129:122
Turner 37 (11/18 iz igre, 11/11 prosti meti), 12 skokov, Haliburton (13 podaj) in Hield po 20, Smith in Nembhard po 15; Ingram 29, Williamson 26, 7 skokov in 7 podaj, Jones 16, Valančiunas 14.

PHILADELPHIA – PHOENIX 100:88
Embiid 33 (8/21 iz igre, prosti meti 16/16) in 10 skokov, Harris (3/7 za tri) in Niang (7/10 za tri) po 21, Maxey 11 (4/18 iz igre); Booker 28 (8/16 iz igre, Bridges 15, Ayton in Payne po 14.

ATLANTA – MILWAUKEE 117:98
Murray 25 (11/24 iz igre), 11 podaj in 8 skokov, Griffin 24 (10/15 iz igre), Collins in Ju. Holiday po 14, Young in Bogdanović nista igrala; Antetokounmpo 25 (9/20 iz igre), Jr. Huliday 16, B. Lopez, Allen in Portis po 11.

MIAMI – PORTLAND 107:110
Butler, Adebayo in Strus po 16, Vincent in Lowry po 15; Simons 25, Grant 23, Lilard 19.

MEMPHIS – BOSTON 106:109
Morant 30 (10/24 iz igre), 9 podaj in 8 skokov, Bane 19, Konchar 12; Tatum (12/25 iz igre, 3/11 za tri), 4 skoki, Brown 21 in 9 skokov, Horford in Smart (12 podaj) po 15.