Luka Dončić je poskrbel za šov na prvi tekmi sezone v razprodanem American Airlines Centru. V končnici je jemal sapo z neverjetnimi potezami. Foto: AP

V zadnjih treh minutah in pol je Dončić prispeval 14 točk, zadel je štiri trojke in odločil tekmo z neverjetnim metom z osmih metrov z desne strani tik pred iztekom napada. Njegov nekdanji soigralec Dorian Finney-Smith ga je dobro pokril in ni mogel verjeti, ko se je žoga od table odbila skozi mrežico ob velikem navdušenju 20.238 gledalcev v American Airlines Centru.

V 36 minutah je zbral še 10 skokov in sedem podaj, izgubil ni niti ene žoge. To je bil šele četrti dan rednega dela sezone, a tako posebne predstave so redkost tudi v Ligi NBA.

Irving ni bil razigran proti nekdanjim soigralcem
To je bil prav poseben večer za Kyrieja Irvinga, ki pa ni bil razigran (17 točk, 6/17 iz igre, 1/4 za tri). Zvezdnik je leta 2019 podpisal z Netsi, nato pa je združil moči s Kevinom Durantom, pridružil se je še James Harden, a pravih uspehov ni bilo. Še najbližje so bili v polfinalu Vzhoda leta 2021, ko so izgubili napeto sedmo tekmo proti Milwaukeeju po podaljšku.

Po številnih poškodbah in nesporazumih s trenerji je pred osmimi meseci odšel v Dallas. V menjavi igralcev sta Brooklyn okrepila Spencer Dinwiddie in Dorian Finney-Smith.

Thomas potrdil odlično formo, Dinwiddie zadel šest trojk
Harden je že lani odšel v Philadelphio, Durant pa se je spomladi preselil v Phoenix. Netsi zdaj nimajo več zvezdniške ekipe. Vseeno so se izkazali za žilavega tekmeca, vodili so večino drugega polčasa. Cam Thomas je po sijajni predstavi proti Clevelandu v sredo tudi tokrat prispeval 30 točk, Dinwiddie je zadel šest trojk, Lonnie Walker pa štiri.

Cam Thomas je bil najboljši strelec Brooklyna s 30 točkami. Foto: AP

Netsi so se zbrali po slabem startu
Dončić je udarno odprl sezono na domačem parketu. Z dvema trojkama je poskrbel za vodstvo s 7:2 in trener Netsov Jacque Vaughn je že po dveh minutah in 20 sekundah moral vzeti minuto odmora. Gostje so se nato zbrali, Mikal Bridges je zadel dve zaporedni trojki. Ekipi sta izmenjavali v vodstvu, po 12 minutah pa so imeli Mavericksi točko naskoka (26:25).

Sredi druge četrtine je Dallas povedel s 45:40 po košu Dončića, vendar se mu ni uspelo odlepiti. Motivirani Dinwiddie je do odmora štirikrat zadel izza črte. Dve sekundi pred koncem prvega polčasa je tudi Dončić zadel četrto trojko in znižal na 57:59. Do odmora je zbral 20 točk, pet skokov in pet podaj.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Spočiti Dončić neustavljiv v končnici
V tretji četrtini so imeli Netsi ves čas minimalno prednost, ki pa so jo nato povišali na začetku zadnjih desetih minut tekme, ko sta Thomas in Lonnie Walker zadela za tri točke (97:104). Mavericksi so z delnim izidom 9:0 prevzeli vodstvo sredi zadnje četrtine po trojki Powlla (108:106).

Trener Dallasa Jason Kidd se je odločil, da Dončiću v končnici nameni počitek, vstopil je šele šest minut pred koncem. Royce O'Neale je zadel dve trojki zapored, a mu je odgovoril Dončić, ki je nato minuto in pol pred koncem dodal še tretjo zaporedno trojko za vodstvo Dallasa s 119:118.

Trojka od table, ki se bo vrtela v številnih tedenskih, mesečnih in letnih pregledih
Josh Green je zadel le en prosti met in Thomas je 50 sekund pred koncem izenačil na 120:120. Gostje so zelo dobro vedeli, da bo v odločilnem trenutku žoga prišla do Dončića. Dinwiddie ga je stisnil ob stransko črto na desni strani, a je Ljubljančan vseeno izpustil žogo pred iztekom napada in zadel od table.

Po minuti odmora je Thomas zgrešil met izza črte, Green pa je z dvema prostima metoma potrdil drugo zmago Dallasa v tej sezoni.

Dončić dosegel ključne tri točke za zmago, ne da bi videl obroč
Dončić je zadel kar devet trojk. Foto: AP

Dončić: Treniral sem take mete od table
"Treniral sem take mete od table. Finney-Smith je rekel, da nisem napovedal meta od table. Ko sem izpustil žogo, sem povedal po slovensko, zato ni razumel," je cirkuški met opisal 24-letni Ljubljančan, ki je na uvodnih dveh tekmah sezone zbral 82 točk.

Kidd: To je bila Lukova čarovnija
"To je bila Lukova čarovnija. Želi imeti žogo v svojih rokah v končnici tekme. Živi za take položaje v zadnji minuti in velikokrat najde pravo rešitev," je bil nasmejan trener Kidd.

"Dobre ekipe v Ligi NBA imajo zunajserijske posameznike, ki v ključnih trenutkih potegnejo prave poteze. Donovan Mitchell je zadel trojko na prvi tekmi sezone v naši dvorani, tokrat pa je bil za nas usoden Dončić," je razmišljal trener Brooklyna Vaughn.

Cuban: To je bila najbolj nora stvar, kar sem jih kdaj videl
"To je bila najbolj nora stvar, kar sem jih kdaj videl. Točno to smo potrebovali," je v svojem slogu povedal lastnik Mavericksov Mark Cuban, ki je visoko skočil v zrak po odločilni trojki Dončića.

Wembanyama se je veselil prve zmage
Victor Wembanyama se je veselil prve zmage v Ligi NBA, potem ko je San Antonio ugnal Houston s 126:122 po podaljšku. 224 cm visoki center je prispeval 21 točk in 12 skokov.

Victor Wembanyama je na drugi tekmi v karieri v Ligi NBA dočakal prvo zmago. Foto: AP

Prvi izbor na letošnjem naboru je 20 sekund pred koncem izsilil podaljšek (111:111). V dodatnih petih minutah je dosegel prvi koš, Spursi pa so dobili podaljšek s 15:11.

"Obožujem zmage, res sem tekmovalen. Prav poseben občutek je bil, ko sem prišel v garderobo po tekmi. Trener Gregg Popovich je imel govor in čestital mi je za prvo zmago v karieri v Ligi NBA. Seveda nas čaka še trnova pot v nadaljevanju sezone, a teh občutkov se ne da opisati," je bil navdušen 19-letni Francoz.

Curry znova blestel v Sacramentu
Sacramento je izgubil proti Golden Statu s 114:122 v ponovitvi napetega obračuna 1. kroga končnice v lanski sezoni. Stephen Curry je bil junak sedme tekme s 50 točkami. Vrnil se je v Golden 1 Center in zablestel z 41 točkami, sedemkrat je bil natančen izza črte.

Stephen Curry je znova utišal glasne navijače v Golden 1 Centru v Sacramentu. Foto: AP

De'Aaron Fox je zbral 39 točk, Domantas Sabonis pa je dodal 19 točk in 18 skokov, a Kralji so znova sklonjenih glav zapuščali parket po obračunu z Bojevniki.

Osem trojk Brunsona za zmago Knicksov v Atlanti
Zelo napeto je bilo tudi v Atlanti, kjer so Hawksi izgubili proti New Yorku s 120:126. Še 50 sekund pred koncem je kazalo na gladko zmago Knicksov, a sta nato Quentin Grimes in Jalen Brunson ekspresno zapravila dva napada z izgubljenima žogama. 17 sekund pred koncem je Trae Young podal do Clintona Capele, ki je skušal z zabijanjem izenačiti na 122:122, a mu je žoga ušla. Ujel jo je Julius Randle in z dvema prostima metoma potrdil prvo zmago New Yorka v tej sezoni.

Brunson je postavil rekord kariere z osmimi trojkami, z 31 točkami je bil najboljši strelec srečanja v State Farm Areni.

Derrick White je zrežiral drugo zmago Bostona na začetku sezone. Foto: AP

Boston v zadnji četrtini strl Miami
Boston je odpravil Miami s 119:111 v ponovitvi finala Zahoda iz lanske sezone. Vročica je maja zapravila vodstvo s 3:0 v zmagah, a je nato dobila sedmo tekmo v TD Gardnu. Rivalstvo je zares veliko. Tokrat so Celticsi dobili zadnjo četrtino z 32:23.

Derrick White je bil junak večera z 28 točkami, petkrat je zadel izza črte, Jaylen Brown je dodal 27 točk, Jayson Tatum pa 22.

Tyler Herro, ki ni igral v konferenčnem finalu konec maja zaradi zloma zapestja, je bil najboljši strelec Miamija z 28 točkami. Bam Adebayo se je izkazal s 27 točkami in sedmimi skoki. Slab strelski večer je imel zvezdnik Jimmy Butler (14 točk, 3/11 iz igre).

Tekme 27. oktobra:
DALLAS
– BROOKLYN
125:120 (26:25, 31:34, 31:30, 37:31)
Dončić 49 (16/25 iz igre, 9/14 za tri, prosti meti 8/10), 10 skokov in 7 podaj v 36 minutah, Hardaway 19 (3/7 za tri), Irving 17 (6/17 iz igre, 1/4 za tri), Powell 11, Lively 9, Green 7, Williams 5, Jones Jr. 4, Se. Curry in Exum po 2; Thomas 30 (12/19 iz igre), Dinwiddie 23 (6/12 za tri), Bridges 18, Walker 14 (4/6 za tri), Finney Smith 12 (4/7 za tri), O'Neale 11 in 10 skokov, Simmons 10, 10 skokov in 8 podaj, Sharpe 2.

CHARLOTTE – DETROIT 99:111
Rozier (8/20 iz igre, 0/7 za tri) in Ball (9 skokov in 9 podaj) po 20, Miller 17; Burks 24 (5/10 iz igre, 3/7 za tri), Ivey 18, Stewart 15, Duren 14 (7/8 iz igre) in 17 skokov.

MEMPHIS – DENVER 104:108
Jackson Jr. 21 (9/12 iz igre) i 9 skokov, Smart 20 (3/7 za tri), Rose 16, Bane 15 (4/17 iz igre, 1/10 za tri); Jokić (8/14 iz igre, 1/4 za tri, 12 skokov in 7 podaj) in Murray (4/9 za tri) po 22, Jackson 16.

ATLANTA – NEW YORK 120:126
Hunter 27, Young (4/16 iz igre in 12 podaj) in Murray po 18, Bogdanović 16 (4/9 za tri); Brunson 31 (8/12 za tri), Barrett 26, Randle 17, 12 skokov in 9 podaj.

BOSTON – MIAMI 119:111
White 28 (5/7 za tri), Brown 27 (11/22 iz igre), Tatum 22, Porzingis in Holiday (10 skokov) po 17; Herro 28 (5/12 za tri), Adebayo 27 (10/24 iz igre), Butler 14 (3/11 iz igre), Lowry 13 (3/4 za tri).

CLEVELAND – OKLAHOMA CITY 105:108
Mitchell 43 (15/27 iz igre, 4/11 za tri), LeVert 17, Mobley 14 in 15 skokov; Gilgeous Alexander 34 (15/26 iz igre) in 11 skokov, Dort 25 (3/4 za tri), Holmgren 16 in 13 skokov.

CHICAGO – TORONTO * 104:103
DeRozan 33 (11/22 iz igre), White 17, Caruso 13 in 13 skokov; Barnes 22 (9/14 iz igre), 10 skokov in 10 podaj, Siakam 18, Trent 16.

SAN ANTONIO – HOUSTON * 126:122
Vassell 25, Wembanyama 21 (7/19 iz igre, 0/6 za tri) in 12 skokov, Johnson 20; Sengun 25 (11/18 iz igre) in 14 skokov, VanVleet 24, 12 podaj in 8 skokov, Green 22, Brooks 17.