Trije zaporedni finali in dva naslova prvaka. Saša Vujačić je v epizodni vlogi pustil pomemben pečat pri LA Lakersih, ki jih je na igrišču vodil njegov dobri prijatelj Kobe Bryant. Foto: AP

Doslej je v finalih Lige NBA sodelovalo pet slovenskih košarkarjev, kar štirje so se po zaslugi svojih ekip na koncu veselili naslova prvaka, dvignili pokal Larryja O'Briena in prejeli šampionski prstan. Dva med njimi imata kar dva prstana prvakov. A vsaj do letošnjega junija je bil slovenski delež na parketu v finalih precej pičel.

Od peterice brez naslova le Dragić

Vlatko Čančar je lani postal prvak z Denver Nuggetsi, a v finalu proti Miamiju (4:1 v zmagah) ni dobil priložnosti za igro. V končnici je Koprčan zaigral le na štirih tekmah za dve ali tri minute, v konferenčnem finalu in velikem finalu pa ni stopil na parket.

Goran Dragić se je na 1. tekmi NBA-finala poškodoval pri vodstvu Lakersov za pet točk devet minut pred koncem druge četrtine. Z zdravim Gogijem bi se finale LA Lakers - Miami najbrž drugače končal. Foto: Reuters

Nazadnje je tako od Slovencev v finalu Lige NBA zaigral Goran Dragić, ki je moral v mehurčku koronske sezone 2019/20 priznati premoč Los Angeles Lakersov (2:4 v zmagah). A Miami Heat je brez realnih možnosti za naslov ostal ravno zaradi velike smole Ljubljančana. Zdaj upokojeni Gogi se je pred štirimi leti na prvi finalni tekmi poškodoval po dobrih 15 odigranih minutah, potem ko je že prispeval 6 točk. Ob grožnji izpada Vročice je prvi organizator igre pohitel, kolikor se je dalo in stisnil zobe ter se vrnil na šesti tekmi, a vidno načet lahko prispeval le pet točk in Jezerniki so slavili naslov prvaka.

Lani je Vlatko Čančar osvojil naslov prvaka z Denverjem, četudi v finalu ni več dobil priložnosti za igro. Foto: Twitter/@NBA

Udrih in Nesterović prvak s prstanom

Kot prva Slovenca z naslovom prvaka v Ligi NBA sta v sezoni 2004/05 postala Beno Udrih in Rašo Nesterović, ki sta bila takrat soigralca pri San Antonio Spursih. Nesterović je proti Detroitu odigral na prvih štirih tekmah: od le minute do 14 minut, v skupno 22 minutah igre pa je prispeval le dve točki. Udrih je na parket stopil na petih od sedmih tekem tistega napetega finala: na drugi tekmi je prispeval 7 točk, na peti pa 5 točk. Na odločilni sedmi tekmi sta oba Slovenca obsedela na klopi, Spursi pa so na krilih Tima Duncana in Manuja Ginobilija z 81:74 in 4:3 v zmagah prišli do naslova.

Udrih je s Spursi slavil tudi v sezoni 2006/07, ko je imel še manjšo vlogo. V dvoboju proti Clevelandu je Savinjčan vstopil v igro le za nekaj sekund na prvih dveh finalnih tekmah, ostal pri tem brez točk, nato pa ostal neuporabljena rezerva ob "metli" Ostrog za naslov prvaka z gladkih 4:0 v zmagah.

Vujačić trikrat zapored v finalu

Največkrat, kar trikrat je v finalih Lige NBA, je zaigral, in to trikrat zaporedoma Saša Vujačić, ki je bil član najbolj zvezdniške ekipe v zgodovini – Los Angeles Lakersov. V sezoni 2007/08 je Vujačič z Lakersi izgubil finale proti Bostonu z 2:4 v zmagah, nato se je naslednji dve sezoni veselil naslova prvakov: leta 2009 proti Orlandu (4:1) in poleti 2010 proti Bostonu (4:3 v zmagah).

V prvem finalu pred 16 leti je bil "The Machine" eden izmed standardnih igralcev Lakersov: po vrsti je odigral 27, 20, 28, 24, 20 in 15 minut. V seriji je Vujačić zbral 50 točk, pri čemer je na tretji tekmi finala zablestel z 20 točkami (3/5 za tri), Lakersi pa so znižali na 1:2.

Sorodna novica Vujačič zapečatil usodo Celticsov, Lakersom 16. naslov

Točkovni rekord Slovenca na finalnih tekmah Lige NBA, pri čemer je zanimivo, da je bilo to tudi edinkrat, ko je kakšen slovenski košarkar presegel mejo 10 točk.

Ko mečeš prosta meta za naslov prvaka na sedmi tekmi ...

V finalu 2009 proti Orlandu je bil Vujačić samo obstranski igralec, ki je igral med tremi in petimi minutami in je ostal brez točke ob prvem naslovu prvaka. Malce drugačna zgodba je bila junija 2010, na povratnem velikem obračunu z Bostonom.

Ni veliko igral, a je Mariborčan prispeval nekaj pomembnih košev, tako da je na prvih petih tekmah prispeval 10 točk. Pod grožnjo poraza v finalu so Lakersi razbili Celticse na šesti tekmi z 89:67, pri čemer je Vujačič odigral 14 minut in dosegel 9 točk.

Epizodna vloga, a na koncu ključna. Vujačić je dosegel zadnji, odločilni točki na sedmi tekmi finala 2010 proti Bostonu. Foto: AP

Sledila je sedma tekma v Staples Centru, po preobratu v zadnji četrtini je domača zasedba pod taktirko Phila Jacksona in Kobeja Bryanta prevzela nadzor. Vendar se Kelti niso vdali in so poskrbeli za noro zadnjo minuto, Rajon Rondo je s trojko iz obupa približal goste na dve točki.

Boston je bil v zadnjih sekundah primoran narediti osebno napako, pri čemer je Odom iz avta namerno podal Vujačiću, ki je prav s tem namenom vstopil v igro, četudi je predtem presedel ves drugi polčas.

"The Machine" je profesorsko zadel oba prosta meta in ob razliki štirih točk manj kot 12 sekund pred koncem je bil finale odločen. To sta bili edini Vujačićevi točki v petih minutah igre na njegovi zadnji finalni tekmi, sočasno zadnji točki sedme tekme.

Pod črto: pet zmag v sedmih finalnih serijah za ekipe s Slovenci. Peterica različnih igralcev je skupaj pri tem dosegla 96 točk, od tega Vujačić 71.

Številke, ki jih bo moral Luka Dončić preseči, če želi postaviti piko na i izjemni sezoni.