Luka Dončić se je dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine prijel za levo nogo, zapustil je parket in v precejšnjih bolečinah odšel v garderobo. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan se je izognil izključitvi, potem ko je vodstvo Lige NBA preklicalo tehnično napako, ki mu je bila dosojena med zmago nad Portlandom. Šestnajsta tehnična napaka v sezoni pomeni, da ne bi smel igrati na eni tekmi. Za končnico, ko igralci po sedmih tehničnih napakah prejmejo samodejno izključitev za eno tekmo, je Dončićeva tabela izbrisana.

Poškodba Dončića pred začetkom končnice

Trener Jason Kidd se je odločil, da bo glavni zvezdnik igral zadnji večer rednega dela, saj so imeli Mavericksi priložnost za preboj na tretje mesto na Zahodu. Dončić je odigral celotno prvo četrtino, nato je počival na začetku druge, tudi v tretji bi igral vseh 12 minut, a se je poškodoval dve minuti in pol pred koncem. Prodrl je v raketo in trčil z Zachom Collinsom. Takoj je začutil bolečino in odšel v garderobo.

"Več bo znanega v ponedeljek po pregledu. Takrat bomo naredili načrt za naslednje dni. Vsi upamo, da poškodba ni resna," je povedal Kidd.

Mavericksi blesteli v tretji četrtini
Po prvem polčasu je bil izid izenačen (59:59). Sredi tretje četrtine je Dallas z delnim izidom 11:0 povedel s 85:70. V zadnji četrtini je Theo Pinson zadel štiri trojke in navdušil navijače, ki so se razveselili tudi vstopa Bobana Marjanovića. Mavericksi so prvič v zgodovini kluba dobili vse štiri medsebojne tekme s Spursi.

Spurse čaka trnova pot do obračuna s Phoenixom
San Antonio je končal na desetem mestu in bo v četrtek ob 3.30 gostoval v New Orleansu. Zmagovalec tega obračuna se bo nato pomeril s poražencem srečanja med Minnesoto in LA Clippersi. Zmagovalec te petkove tekme bo izzval najboljšo ekipo rednega dela Phoenix.

Prva tekma z Utahom v soboto ob 19.00
Dallas bo prvič po letu 2011, ko je osvojil edini naslov prvaka, začel serijo v končnici na domačem parketu. Prvo srečanje z Utahom bo v soboto ob 19.00 po slovenskem času v American Airlimnjes Centru.

Sedem trojk Thompsona za zmago Bojevnikov
Golden State je potrdil tretje mesto z gladko zmago v New Orleansu (107:128). Blestel je Klay Thompson, ki je nasul 41 točk (rekord sezone), zadel je sedem trojk iz 14 poskusov. Stephen Curry je izpustil zadnjih 12 tekem rednega dela zaradi poškodbe levega stopala. Trener Steve Kerr upa, da bo lahko igral v uvodnem krogu končnice. Potrebni bodo dodatni pregledi naslednji teden.

Oslabljeni Pelikani niso imeli možnosti za uspeh. Brandon Ingram, Herbert Jones, Jonas Valančiunas in Devonte Graham. Ostrostrelec CJ McCollum je bil na parketu le pet minut nato pa je počival do konca tekme. Ključna je bila druga četrtina, ki so jo Bojevniki dobili z 41:22.

Trener Willie Green je najbolj ponosen, da so se prebili v dodatne kvalifikacije, potem ko so začeli sezono s tremi zmagami in 16 porazi. Zvezdnik Zion Williamson v tej sezoni še ni stopil na parket.

Nikola Jokić je počival na zadnji tekmi rednega dela. V uvodnem krogu končnice ga čaka težko delo proti Bojevnikom. Foto: Reuters

Čančar se je vrnil po poškodbi
Bojevniki se bodo v prvem krogu končnice naslednji konec tedna pomerili z Denverjem. Nuggetsi so brez Nikole Jokića izgubili proti LA Lakersom s 141:146 po podaljšku. Večer kariere v Ball Areni sta imela Malik Monk (41 točk, 7/14 za tri) in novinec Austin Reaves (31 točk).

Nuggetsi so minuto pred koncem še vodili s 135:126, a so katastrofalno odigrali zadnjih 50 sekund in Jezerniki so se rešili v podaljšek s petimi točkami Reavesa. Vlatko Čančar se je vrnil na parket po zlomu stopala. Igral je 24 minut in prispeval 2 točki, 8 skokov in 4 podaje. Počival je več kot tri mesece, saj se je poškodoval 4. januarja v Dallasu.

Frank Vogel je sanjsko začel na klopi Lakersov, zelo klavrno pa je končal v tretji sezoni. Foto: Reuters

Vogel zadnjič vodil Lakerse
Lakersi so z dvema zmagama končali izjemno slabo sezono. Niso se uvrstili v končnico in trener Frank Vogel v naslednji sezoni ne bo več sedel na klopi 17-kratnih prvakov Lige NBA. 11. oktobra 2020 je v mehurčku v Orlandu osvojil naslov prvaka, v zadnjih dveh sezonah pa sta imela zvezdnika LeBron James in Anthony Davis številne težave s poškodbami. Russell Westbrook se ni ujel z ekipo v tej sezoni. Lakersi so izgubili kar 18 od zadnjih 24 tekem po tekmi All Star.

"Nisem se še pogovarjal z vodstvom kluba. Danes bom užival z mladimi igralci, ki so priborili zmago, potem ko smo bili že v izgubljenem položaju," je na novinarski konferenci povedal Vogel, ki je imel pogodbo do konca sezone 2022/23. Na klopi Lakersov je sedel tri sezone.

Kyrie Irving, ki večino sezone ni smel igrati v Barclays Centru, ker ni bil cepljen, je zadnji dan rednega dela zablestel. Foto: Reuters

Dragić bo morda lahko igral že proti Clevelandu
Brooklyn je premagal Indiano s 134:126 in bo v torek v obračunu za sedmo mesto gostil Cleveland. Kyrie Irving je dosegel 35 točk, Kevin Durant pa se je izkazal s trojnim dvojčkom (20 točk, 16 podaj in 10 skokov). Andre Drummond je zadel vseh devet metov iz igre, zbral je 20 točk. Goran Dragić je manjkal na peti tekmi zapored zaradi covida 19, a se počuti že precej bolje in v torek bo lahko že sodeloval na treningu.

Brooklyn je dobil zadnje štiri tekme. S 44 zmagami je izenačen s Clevelandom, a je dobil tri od štirih medsebojnih tekem. Ekipi se bosta pomerili v sredo ob 1.00 v Barclays Centru. Zmagovalec bo nato v nedeljo v uvodnem krogu končnice gostoval v Bostonu.

Tekme 10. aprila:
BROOKLYN – INDIANA
134:126 (41:29, 35:31, 27:34, 31:32)
Irving 35 (15/20 iz igre, 4/6 za tri), Brown 21, Drummond 20 (9/9 iz igre) in 13 skokov, Durant 20 (5/17 iz igre, 0/6 za tri, prosti meti 10/10), 16 podaj in 10 skokov, Claxton 14 (6/6 iz igre), Edwards 10, Mills 8, Thomas 6, Dragić ni igral; Brissett 28 (5/10 za tri), Hield 21 (5/14 za tri), Washington 18, Haliburton 17 in 10 podaj, McConnell 14, Taylor in Stephenson po 10, Jackson 7, York 1.

DALLAS – SAN ANTONIO
130:120 (28:29, 31:30, 38:23, 33:38)
Dončić 26 (8/18 iz igre, 2/5 za tri, prosti meti 8/8), 9 podaj in 8 skokov v 29 minutah, Brunson 18, Finney Smith (4/5 za tri) in Pinson (4/4 za tri) po 16, Powell 12, Dinwiddie in Bertans po 8, Green 7, Chriss 6, Marjanović in Bullock po 4, Burke 3, Wright 2; K. Johnson 24, Richardson 18 (4/7 za tri), Murray 17, Vassell 15, Jones in Pöltl (10 skokov) po 12, Collins in Bates Diop po 8, Primo 4, Landale 2.

CHARLOTTE – WASHINGTON 124:108
Rozier 25 (5/9 za tri), Ball 24 (6/7 za tri), 10 skokov in 9 podaj, McDaniels in Thomas po 14; Hačimura 21, Kispert 20 (4/8 za tri), Gafford 13.

CLEVELAND – MILWAUKEE 133:115
Love 32 (8/11 za tri) in 10 skokov v 15 minutah, Markkanen 23 (4/7 za tri), Mobley 18 in 10 skokov; Mamukelašvili 28 (1/18 iz igre) in 13 skokov, T. Antetokounmpo 27 (9/14 iz igre), Nwora 24 in 10 skokov, G. Antetokounmpo, Middleton in Portis niso igrali.

HOUSTON – ATLANTA 114:130
Green 41 (14/26 iz igre, 4/11 za tri), Porter 26 (6/12 za tri), Mathews 14; Young 28 in 11 podaj, Gallinari 26 (6/8 za tri), Hunter 22 (4/4 za tri), Capela 18 in 13 skokov.

MEMPHIS – BOSTON 110:139
Aldama 20 in 10 skokov, Williams 18, Konchar 17 (7/11 iz igre), 13 skokov in 10 podaj, Morant, Clarke in Bane niso igrali; Tatum 31 (11/14 iz igre, 6/8 za tri), Brown 18, Horford 13.

NEW YORK – TORONTO 105:94
Toppin 42 (16/28 iz igre, 6/14 za tri) in 10 skokov, Quickley 34 (12/26 iz igre), 12 podaj in 10 skokov, Burks 10; Boucher 21, Trent 17.

ORLANDO – MIAMI 125:111
Bamba (5/9 za tri) in Hampton (4/7 za tri) po 21, Okeke 17 (5/12 za tri); Oladipo 40 (13/22 iz igre, 5/11 za tri), Smart 20.

PHILADELPHIA - DETROIT 118:106
Milton 30 (11/18 iz igre), Maxey in Reed po 25, Embiid in Harden nista igrala; Garza 20 in 10 skokov, Livers 14, Key 12.

MINNESOTA – CHICAGO 120:124
Knight 17, Nowell 15, Reid 14; Williams 35 (3/4 za tri), Donsunmu 26, Brown 17 in 11 skokov.

DENVER – LA LAKERS * 141:146
M. Howard 25 (8/17 iz igre), Forbes 24 (5/11 za tri), Hyland in Cousins po 17, Jokić ni igral, Čančar 2 (1/2 iz igre, prosti meti 0/2), 8 skokov in 4 podaje v 24 minutah; Monk 41 (14/25 iz igre, 7/14 za tri), Reaves 31 (3/5 za tri, prosti meti 14/14), 16 skokov in 10 podaj, Ellington 18, James, Davis, Westbrook, Anthony in D. Howard niso igrali.