Luka Dončić je imel dober občutek, ko je izpustil žogo. Že 23. februarja je v American Airlines Centru odločil tekmo proti Bostonu s trojko sedem desetink pred koncem. Foto: AP

Celticsi so po zelo slabem prvem polčasu našli ritem v nadaljevanju in v zadnji četrtini tudi povedli. V zadnjih dveh minutah niso več dosegli točke, Marcus Smart pa je naredil osebno napako nad Dončićem, kar je pomenilo, da ima Dallas zadnji napad pri izidu 104:104. Gostje so dobro pokrili Ljubljančana, ki se je odločil za met z leve strani. Zadel je ob pisku sirene in poskrbel za veliko navdušenje v American Airlines Centru.

Dončić: Rad imam ta položaj na levi strani
"Kar obstal sem, nisem se zavedal, da sem zadel. Rad imam ta položaj na levi strani, zato sem prodrl tja. Vodili smo skoraj celotno tekmo, nato so se vrnili, a smo našli pravi odgovor. Zdaj moramo nadaljevati v takem slogu. Vrnil se je tudi Porzingis, ki je odigral odlično tekmo, izkazal se je tudi v obrambi. Take zmage so zelo pomembne za kemijo v naši ekipi," je povedal Dončić.

V 35 minutah je zbral še devet skokov in pet podaj, petkrat je bil natančen izza črte, izgubil pa je šest žog. Uspešno se je vrnil Kristaps Porzingis, ki je počival na prejšnjih petih tekmah zaradi bolečin v hrbtu. Latvijec je prispeval 21 točk in sedem skokov. Reggie Bullock in Jalen Brunson ta bila najučinkovitejša rezervista s 13 točkami.

Zvezdnik Bostona Jaylen Brown ni igral zaradi poškodbe tetive. Blestel je Jayson Tatum, ki je prispeval 32 točk in 11 skokov, zadel je šest trojk. Dennis Schröder je dodal 20 točk.

Udaren start Mavericksov
Mavericksi so odlično začeli srečanje. Dončić je uspešno končal prvi napad, nato podal do Porzingisa za zabijanje, Dwight Powell je povišal na 6:0 in trener Celticsov Ime Udoka je že po dveh minutah in pol vzel minuto odmora. Gostitelji so bili razigrani, Bostonu pa ni stekel met. Reggie Bullock je s trojko povišal na 23:9 in po prvi četrtini je imel Dallas že lepo prednost (29:15).

Tudi na začetku druge četrtine so Mavericksi brez Dončića ohranili prednost. Frank Ntilikina in Brunson sta se izkazala. Ko se je Dončić vrnil na parket, je bil še bolj razigran. Z dvema zaporednima trojkama je bil najzaslužnejši za delni izid 12:2 in Dallas si je priigral že 18 točk naskoka (54:36). Ob odmoru so bili Celticsi že v težavah (57:40).

Nepozabna trojka Dončića za zmago nad Bostonom

Tatum in Schröder zrežirala vrnitev Bostona
Na začetku drugega polčasa sta se razigrala Tatum in Schröder. Nemec je dvakrat končal akcijo s polaganjem, Tatum pa je zadel dve trojki in nanizal 10 točk. Z delnim izidom 17:1 se je Boston približal na 61:59 in jezni trener Kidd je vzel minuto odmora. Dončiću je uspelo dvigniti Maverickse, do konca tretje četrtine je zbral devet točk, Porzingis pa je ukradel žogo Aaronu Nesmithu in zadel z desne strani za 89:72 po 36 minutah.

Smart poskrbel za edino vodstvo Celticsov
Sredi zadnje četrtine je Dončić s trojko po koraku nazaj povišal na 96:88, a so se žilavi Celticsi še enkrat vrnili. Smart je zadel trojko z desne strani dve minuti pred koncem za edino vodstvo Bostona na tekmi (102:104). Porzingis in Brunson nista bila natančna pri metih z razdalje, a so gostitelji dobili skok, Latvijec pa je z zabijanjem izenačil na 104:104.

Richardsonu ni uspelo ustaviti Dončića
Pol minute pred koncem je Smart zgrešil iz težkega položaja. Trener Kidd je vzel minuto odmora. 11 sekund pred zadnjim piskom sirene je Smart naredil osebno napako nad Dončićem in s tem prepustil zadnji napad Dallasu. Nekdanji soigralec Josh Richardson in Smart sta ga skušala pokriti, a je prišel do meta z leve strani. Žoga je šla skozi mrežico ob pisku sirene. Vsi soigralci in tudi lastnik Mark Cuban so stekli na parket.

Kidd: Vsi v dvorani so se zavedali, da bo žoga prišla do številke 77
"V Dallasu sem imel soigralca, ki je vedno odločal tekme. Vsi so vedeli, da bo Nowitzki dobil žogo in velikokrat je zadel. Vsi v dvorani so se zavedali, da bo žoga prišla do številke 77," je bil nasmejan Kidd.

"Mislim, da sem ga dobro pokril. Že nekajkrat je zadel odločilne mete ob pisku sirene. Treba mu je priznati, da je bil to izjemen met. Obramba je bila dobra, trojka pa sijajna," je povedal Richardson.

Tyler Herro je v sijajni formi na začetku sezone. Foto: Reuters

Mitchell ni mogel izsiliti podaljška v Miamiju
Zelo napeto je bilo tudi v Miamiju, kjer je Vročica premagala Utah s 118:115. Pet minut pred koncem so gostitelji vodili s 112:93, nato pa so se prehitro sprostili. Utah je imel 10 sekund za zadnji napad, Donovan Mitchell pa je zgrešil trojko z desetih metrov za izenačenje. Zvezdnik gostov iz Salt Lake Cityja je bil najboljši strelec tekme s 37 točkami, a je zadel le štiri trojke iz 15 poskusov.

Precej bolj natančen je bil rezervist Miamija Tyler Herro, ki je zadel šest trojk in bil z 29 točkami glavni junak večera. Jimmy Butler je dodal 27 točk, Kyle Lowry pa se je izkazal s trojnim dvojčkom (20 točk, 12 skokov in 10 podaj).

Philadelphia na vrhu Vzhoda
Chicago je izgubil proti Philadelphii s 105:114. To je bila že šesta zaporedna zmaga Sixersov, ki so zdaj na vrhu vzhodne konference. Trener Doc Rivers se je veselil 1000 zmage. Joel Embiid je bil neustavljiv s 30 točkami in 15 skoki.

Damian Lillard in soigralci so zanesljivo ugnali razglašene Lakerse. Foto: Reuters

Oslabljeni Lakersi popolnoma nemočni v Portlandu
Portland je odpravil LA Lakerse s 105:90. V zadnji četrtini so igrali le rezervisti, saj so imeli Blazersi po 36 minutah že 31 točk naskoka (93:62).

Jezerniki imajo velike težave na začetku sezone. LeBron James je počival drugo zaporedno tekmo zaradi poškodbe trebušne mišice, Anthony Davis je bil na parketu le sedem minut, potem pa je odšel v garderobo zaradi slabega počutja. Russell Westbrook je popolnoma odpovedal (8 točk; 1/10 iz igre), tudi Carmelo Anthony ni imel svojega večera (4/14 iz igre).

Damian Lillard je bil najboljši strelec tekme v Moda Centru s 25 točkami, zadel je šest trojk. V raketi je kraljeval Jusuf Nurkić s 15 točkami in 17 skoki.

Lakersi so delovali kot razbita vojska že v prvi četrtini, ki jo je Portland dobil kar s 36:14. Obe ekipi imata zdaj pet zmag in pet porazov.