Luka Dončić si je v tretji četrtini zvil levi gleženj. Njegov nastop na nedeljski četrti tekmi je vprašljiv. Foto: Reuters

21-letni Ljubljančan je v 29 minutah dosegel trojni dvojček (13 točk, 10 skokov in 10 podaj). Postal je tretji najmlajši igralec v zgodovini Lige NBA, ki je vpisal dvomestno številko v treh statističnih kategorijah izločilnih bojev, pred njim sta do tega mejnika prej prišla le Magic Johnson in LeBron James. Tokrat ni imel strelskega večera (4/14 iz igre, 1/6 za tri), zgrešil je kar šest prostih metov (4/10).

Stisnil je zobe, a so bile bolečine prehude
Poškodoval se je štiri minute pred koncem tretje četrtine ob prodoru Kawhija Leonarda. Na eni nogi je odskakal v garderobo. Gleženj so mu na novo povili in vrnil se je na začetek zadnje četrtine. Po treh minutah igre so bile bolečine prehude. Znova je moral v garderobo, nato pa se ni več vrnil na parket. Po koncu tekme se je pozdravil s soigralci in v bolečinah zapustil klop Dallasa.

"Mislim, da bolečine niso tako hude, kot so bile decembra. Na srečo sem si zvil levi gleženj in ne desnega. Želel sem se vrniti na parket, saj smo imeli še možnost za zmago. Nisem mogel normalno teči in bolje, da so soigralci odigrali tekmo do konca brez mene. Zdaj je še prezgodaj govoriti o nedeljski tekmi. O stanju gležnja bo več znano jutri," je na novinarski konferenci po tekmi poudaril Dončić.

"Dobra stvar je, da gre za tisti 'dobri' gleženj in ne tisti, s katerim je imel veliko težav v tej sezoni ter v zadnjih letih. Več bomo vedeli jutri. Prišel je nazaj in skušal pomagati, ampak očitno je bilo, da njegovo gibanje na parketu ni pravo," je po tekmi povedal trener Dallasa Rick Carlisle.

Clippersi so si odločilno prednost nabrali v drugi četrtini, ki so jo dobili kar s 45:31. Mavericksi so znova zelo slabo odigrali v obrambi. Kristaps Porzingis je dosegel 34 točk, petkrat je bil natančen izza črte. Seth Curry je zadel vse štiri mete za tri točke.

Nova sijajna predstava Leonarda
MVP v finalu v lanski sezoni Kawhi Leonard je znova dokazal, da je najboljši igralec te serije. S 36 točkami, 9 skoki in 8 podajami je bil na parketu razred zase. Drugi zvezdnik Clippersov Paul George je drugič zapored odpovedal (3/16 iz igre, 1/8 za tri). Izkazal se je Marcus Morris s štirimi trojkami, pod obročem je blestel Ivica Zubac s 15 točkami.

Rivers držal obljubo, Clippersi prikazali najboljšo predstavo v tej seriji
Trener Clippersov Doc Rivers je na novinarski konferenci po porazu na drugi tekmi priznal, da Mavericksi trenutno igrajo boljšo košarko. Jezen je bil zaradi slabe obrambe in jasno je bilo, da bo opravil temeljito analizo. Tokrat so bili njegovi izbranci precej bolj zbrani in v drugem polčasu so zanesljivo zadržali prednost. Znova je manjkal specialist za igro v obrambi Patrick Beverley, ki ima poškodovano mečno mišico, a se to ni pretirano poznalo.

Kawhi Leonard je najboljši igralec serije in pravi motor igre Clippersov. Foto: Reuters

Tehnični napaki za vročekrvna Donćića in Harrella
V izenačeni prvi četrtini (23:23) je bilo najbolj vroče, ko sta se po osmih minutah igre zapletla Dončić in Montrezl Harrell. Krilni center Clippersov je padel in Ljubljančan mu je namenil nekaj sočnih besed. Oba sta prejela tehnično napako.

Mavericksi brez obrambe
Clippersi so prevzeli pobudo v drugi četrtini. Z delnim izidom 22:12 so odšli na odmor s prednostjo 14 točk (68:54). 45 točk v eni četrtini tekme v končnici je klubski rekord ekipe iz Los Angelesa. Obramba Dallasa je bila popolnoma razglašena.

Clippersi zanesljivo zadržali prednost
Dallas je dosegel prvih šest točk drugega polčasa. Po dveh zabijanjih Porzingisa je Rivers takoj vzel minuto odmora. Uspelo mu je umiriti svoje izbrance, ki so še naprej zlahka polnili koš Dallasa. Landry Shamet je prehitel sireno z izjemno trojko z osmih metrov in po 36 minutah so imeli Clippersi že lepo prednost (102:85).

Rick Carlisle je poskušal vrniti Dončića v igro na začetku zadnje četrtine. Po dveh minutah in 58 sekundah je bilo jasno, da so bolečine prehude. Brez njega so Mavericksi znižali na 107:115 sredi zadnje četrtine. V ključnih trenutkih je imel sijajni Leonard vedno pravi odgovor in zmaga Clippersov ni bila vprašljiva.

Pascal Siakam je prikazal najboljšo predstavo v letošnji končnici. Foto: Reuters

Raptorsi se lahko že v nedeljo uvrstijo v konferenčni polfinale
Toronto je odpravil Brooklyn kar s 117:92 in se lahko že v nedeljo uvrsti v konferenčni polfinale. Branilci naslova, ki so imeli nekaj težav na drugi tekmi, so tokrat vodili vse srečanje.

Z delnim izidom 10:0 so povedli s 16:5 in prednost le še poviševali. Za najbolj spektakularen trenutek je poskrbel Fred VanVleet, ki je s trojko s svoje polovice prehitel sireno ob polčasu, in Raptorsi so odšli na odmor s 15 točkami naskoka (57:42).

Pascal Siakam je prispeval 26 točk in 8 skokov, spomnil je na sijajne predstave iz lanskega finala. VanVleet je zadel šest trojk, Serge Ibaka pa je bil trikrat natančen izza črte, zbral je 13 skokov.

"Zelo sem bil zadovoljen z intenzivnostjo naše igre. Nismo se ozirali na semafor, ampak so želeli le še povišati prednost. Odigrali smo najboljšo obrambo v tej končnici," je bil navdušen trener prvakov Nick Nurse.

Mike Conley je postavil rekord kariere na tekmah končnice s sedmimi trojkami. Foto: Reuters

Conley s sedmimi trojkami potopil Denver
Veteran Mike Conley je zadel kar sedem trojk (rekord kariere v končnici) iz osmih poskusov in s 27 točkami zrežiral izjemno zmago Utaha nad Denverjem s 124:87. Nuggetsi so doživeli tretji najhujši poraz v zgodovini kluba na tekmah končnice. Največji polom so doživeli 22. maja 1985 proti Lakersom, ko so izgubili s 44 točkami razlike. Takrat je za Jezernike igrala ekipa "showtime", ki je v osemdesetih letih pod vodstvom legendarnega Magica Johnsona prevladovala v Ligi NBA.

Denver je bil že drugo tekmo zapored popolnoma razglašen. Will Barton (koleno) in Gary Harris (desni kolk) v "mehurčku" še nista igrala. Junak prve tekme Jamal Murray je na naslednjih dveh srečanjih popolnoma odpovedal. Tokrat je iz igre metal le 5/16. Nikola Jokić je bil najboljši strelec s 15 točkami.

Jazzerji so ob odmoru vodiili za 17 točk (59:42), dobili so vse četrtine. V skoku so bili boljši s 50:45, pri podajah pa s 27:20.

Kemba Walker in Marcus Smart se veselita tretje zmage nad Sixersi. Foto: Reuters

Boston z delnim izidom 10:0 do vodstva s 3:0 v zmagah
V polfinalu Vzhoda se obeta obračun med Torontom in Bostonom. Celticsi so bili na tretji tekmi boljši od Philadelphie s 102:94 in vodijo s 3:0 v zmagah.

Sixersi so še dve minuti pred koncem po dveh prostih metih Joela Embiida vodili s 94:92, nato pa do konca niso dosegli niti točke. Boston je končal tekmo z delnim izidom 10:0. Jaylen Brown je začel preobrat s košem in dodatnim prostim metom. Minuto pred koncem je zadel Kemba Walker, zmago pa je potrdil Marcus Smart s štirimi prostimi meti.

Najboljši igralec prvih dveh tekem Jayson Tatum tokrat ni imel strelskega večera (15 točk, 6/19 iz igre). Kemba Walker se je izkazal s 24 točkami, Jaylen Brown jih je dodal 21. Najboljši strelec tekme je bil Joel Embiid s 30 točkami, a v zadnjih dveh minutah je izgubil žogo in zgrešil trojko.

Dončić: Na srečo sem si zvil levi gleženj in ne desnega

KONČNICA, 1. krog, Vzhod:
BROOKLYN (7) – TORONTO (2) 0:3
92:117 (17:24, 25:33, 26:27, 24:33)
T. Johnson 23 (5/9 za tri), LeVert 15, Chiozza 14, Luwawu Cabarrot 10, Anderson 7, Kurucs 6, Temple 5, Allen 4 in 17 skokov, Hall in Martin 3, Musa 2; Siakam 26 (11/23 iz igre), VanVleet 22 (6/10 za tri), Ibaka 20 (3/3 za tri) in 13 skokov, Lowry (10 skokov in 7 podaj) in Powell po 11, Davis 9, Anunoby 8, Miller in M. Gasol po 3, Johnson in Thomas po 2.

PHILADELPHIA (6) – BOSTON (3) 0:3
94:102 (24:26, 25:25, 23:25, 22:26)
Embiid 30 (7/20 iz igre, prosti meti 14/16) in 13 skokov, Richardson in Milton po 17, Harris 15 (6/19 iz igre), Burks 9, Horford 6 in 10 skokov; Walker 24 (10/20 iz igre), Brown 21, Tatum 15 (6/19 iz igre), Smart 14, Theis 8, Williams 7, Kanter 6, Wanamaker 5, Langford 2.

122:130 (23:23, 31:45, 31:34, 37:28)
Porzingis 34 (11/18 iz igre, 5/9 za tri), Se. Curry (4/4 za tri) in Hardaway po 22, Dončić 13 (4/14 iz igre, 1/6 za tri, prosti meti 4/10), 10 skokov in 10 podaj v 29 minutah, Finney Smith 11, Burke 10, Kleber 5, Marjanović 3, Wright 2; Leonard 36 (13/24 iz igre), 9 skokov in 8 podaj, Shamet 18, Zubac 15 (6/8 iz igre), Morris 14 (4/5 iz igre), Harrell 13, George 11 (3/16 iz igre, 1/8 za tri), Williams 10, Green 7, Jackson 6.

UTAH (6) – DENVER (3) 2:1
124:87 (25:14, 34:28, 35:20, 30:25)
Conley 27 (7/8 za tri), Gobert 24 (11/15 iz igre) in 14 skokov, Mitchell 20 (5/13 iz igre), Niang 16 (4/6 za tri), Clarkson 11, Mudiay 7, Tucker in Oni po 5, O'Neale 3, Ingles in Bradley po 2, Morgan in Brantley po 1; Jokić 15 (6/13 iz igre), Murray 12, Bol 11, Millsap in Craig po 8, Dozier in Porter Jr. po 7, Plumlee in Grant po 6, Morris 4, Bates Diop 2, Daniels 1.