Patrick Beverley je pokrival Luko Dončića na začetku tekme. Na parketu je bil le 20 minut, saj si je hitro nabral osebne napake. V končnici je Ljubljančana pokrival Kawhi Leonard, potem ko Reggie Jackson ni imel nobene možnosti, da ga zaustavi. Foto: Reuters

21-letni Ljubljančan je bil na parketu 38 minut. Zbral je še 9 podaj in 7 skokov, a je tudi izgubil kar 11 žog. Že v uvodnih dveh minutah in pol je izgubil štiri žoge, saj so ga Clippersi zares tesno pokrili.

Porzingis je poskušal umiriti Dončića in Morrisa, ki sta se prerivala, a je prejel drugo tehnično napako. Latvijec je bil na parketu le 20 minut. Foto: Reuters

Sporna druga tehnična napaka Porzingisu hud udarec za Dallas
Ključen trenutek tekme se je zgodil po dveh minutah in 50 sekundah igre v drugem polčasu. Marcus Morris in Dončić sta si izmenjala nekaj sočnih besed, prišlo je do prerivanja, vmešal se je Porzingis, ki je poskušal umiriti strasti, a se je zapletel z Morrisom. Sodniki so si ogledali posnetek in Latvijcu dosodili drugo tehnično napako (prvo je dobil sredi druge četrtine zaradi pritožbe nad sodniško odločitvijo) in že po treh minutah drugega polčasa je bil izključen.

Latvijec bo moral nadzorovati čustva
"Porzingis mi je ščitil hrbet. Potegnil se je za soigralca. Celotna ekipa se je strinjala z njegovo potezo. Res ni bilo pošteno, da so ga sodniki izključili. Še posebej na tekmi končnice," je po tekmi poudaril Dončić.

"Opazil sem, da ga je grobo zaustavil. Ta poteza mi res ni bila všeč in odzval sem se. Zelo pametno so izpeljali vse skupaj in na naslednjih tekmah moram nadzorovati svoja čustva. Posebej prva tehnična napaka je bila res nepotrebna," je bil razočaran Porzingis, ki je v 20 minutah dosegel 14 točk.

Dončić: Grozno, da sem enajstkrat izgubil žogo

Leonard in George gonilni sili Los Angelesa
To je bila zamujena priložnost Dallasa, saj Clippersi niso imeli dobrega strelskega večera. Kawhi Leonard je bil njihov najboljši strelec z 29 točkami, dodal je še 12 skokov. Paul George je prispeval 27 točk, a je tudi zgrešil sedem trojk. Morris se je izkazal z 19 točkami in v tej seriji bo igral še zelo pomembno vlogo. Ista ugotovitev velja za center Ivico Zubca, ki je v 22 minutah zbral dvojni dvojček (10 točk in 10 skokov).

Sanjski začetek Clippersov
Pravi specialist za obrambo Patrick Beverley je takoj na začetku tekme prevzel Dončića in mu odvzel žogo že po osmih sekundah. Clippersi so začeli sanjsko, po trojkah Leonarda in Georga so povedli z 10:0 in Rick Carlisle je vzel prvo minuto odmora že po minuti in 50 sekundah.

Dončić je po dveh minutah in pol izgubil kar štiri žoge, Marcus Morris pa je s trojko povišal na 18:2. Pri prodoru je Ljubljančanu spodrsnilo in znova je začutil bolečine v gležnju, zato je v 5. minuti zapustil igro.

Izjemna vrnitev Mavericksov
Mavericksi so se uspeli zbrati. Tim Hardaway in Kristaps Porzingis sta se razigrala, Seth Curry pa je s trojko izenačil na 22:22. Dončić se je vrnil na parket v zaključku prve četrtine, zadel je štiri proste mete in še trojko po koraku nazaj štiri sekunde pred koncem za vodstvo Dallasa s 34:30.

Clippersi so bili popolnoma razglašeni tudi na začetku druge četrtine. Dallas je z delnim izidom 12:0 povedel celo s 50:36. Dončić je po prodorih odlično zaposlil soigralce, ki so zadevali z vseh položajev. Po minuti odmora Doca Riversa so odgovorili Clippersi. Morris je s petimi zaporednimi točkami izenačil na 57:57. Ob odmoru so imeli Mavericksi tri točke naskoka (66:69). V prvem polčasu so zadeli kar 12 trojk, kar je klubski rekord končnice. Dončić je v prvem polčasu dosegel 19 točk, 6 podaj in 5 skokov, vendar je tudi izgubil sedem žog.

Po izključitvi Porzingisa vse breme na ramenih Dončića
Pri vodstvu Dallasa z 71:66 je Dončić krenil v prodor, Morris ga je grobo zaustavil in Ljubljančan ga je skušal spraviti stran. Izmenjala sta si nekaj besed in vmešal se je Porzingis. Morris in Porzingis sta prejela tehnični napaki, za Latvijca je bila to že druga, kar je pomenilo izključitev in velik šok za Dallas. Clippersi so takoj prevzeli pobudo in si po 36 minutah nabrali pet točk naskoka (87:82). Dallas je v tretji četrtini dosegel le 13 točk, od tega jih je Dončić prispeval kar 11.

Tri zaporedne trojke za zmago LA-ja
V zadnji četrtini se Clippersi nikakor niso uspeli odlepiti. Trener Rivers je bil zelo nervozen, ob vsaki minuti odmora se je jezil zaradi slabe obrambe. Tri minute pred koncem je Beverley zadel trojko za 106:100, nato pa sta bila izza črte natančna še Morris in George, ki je 42 sekund pred koncem odločil tekmo (114:106).

Jamal Murray je v podaljšku zadel tri trojke. Foto: Reuters

Mitchell nasul Nuggetsom 57 točk, a to ni bilo dovolj
Na uvodni tekmi letošnje končnice je Denver premagal Utah s 135:125 po podaljšku. Nuggetsi so podaljšek dobili z 20:10, blestel je Jamal Murray, ki je kar 11 od 36 točk dosegel v dodatnih petih minutah. Donovan Mitchell je postavil rekord Utaha na tekmah končnice s 57 točkami, a to ni bilo dovolj za zmago na prvi tekmi. Do današnje tekme je imel klubski rekord Karl Malone, ki je 22. aprila 2000 Seattlu nasul 50 točk.

Denver je imel ob odmoru manjšo prednost (59:52), a so nato Jazzerji tretjo četrtino dobili z 31:19. Nobeni ekipi se v zadnji četrtini ni uspelo odlepiti. 22 sekund pred koncem je Mitchell z dvema prostima metoma izenačil na 115:115, Nikoli Jokiću pa v zadnjem napadu rednega dela ni uspelo priigrati zmage Nuggetsom.

V podaljšku je razigrani Murray zadel tri trojke, Utah pa skoraj tri minute ni dosegel niti točke. Zelo se je poznalo, da je pri ekipi iz Salt Lake Cityja manjkal Mike Conley, ki je zapustil "mehurček" zaradi rojstva sina.

Klubski rekord Donovana Mitchlla na tekmah končnice ni bil dovolj. Foto: Reuters

Prvaki zadeli 22 trojk za zanesljivo zmago
Toronto je odpravil Brooklyn s 134:110. Pri branilcih naslova je blestel Fred VanVleet, ki je zadel kar osem trojk in bil s 30 točkami najboljši strelec srečanja. Raptorsi so bili kar 22-krat natančni izza črte, kar je klubski rekord na tekmah končnice.

"Vedeli smo, da ne bo pravega vzdušja, a smo se izredno motivirali za končnico. Tako zbrani v tej sezoni še nismo bili. Celotno sezono smo bili mirni, saj smo lani osvojili naslov. Zdaj smo dali prestavo višje," je poudaril VanVleet.

Raptorsi so uvodno četrtino dobili s 37:20 in sredi druge četrtine povedli kar z 68:35. Netsi so do odmora malce znižali (73:51). Precej bolj napeto je postalo v tretji četrtini. Timothe Luwawu-Cabarrot je zadel trojko za 90:82. Več jim ni uspelo in Toronto je zadnjo četrtino dobil z 39:24.

Tatum in Brown zrežirala zmago Bostona
Boston je ugnal Philadelphio s 109:101. Celticsi so zadnjo četrtino dobili s 34:22. Blestel je Jayson Tatum, ki je z 32 točkami in 13 skoki postavil osebna rekorda končnice. Jaylen Brown je prevesil tehtnico na stran Bostona s 15 točkami v zadnji četrtini. Sixersi so v ključnih trenutkih zelo pogrešali Bena Simmonsa, ki je končal sezono po operaciji levega kolena.

KONČNICA, 1. krog, Vzhod:
TORONTO (2)
- BROOKLYN (7) 1:0
134:110 (37:20, 36:31, 22:35, 39:24)
VanVleet 30 (8/10 za tri) in 11 podaj, Ibaka 22, Siakam 18 in 11 skokov, Lowry 16, M. Gasol 13, Anunoby 12, Davis 11, Hollis Jefferson in Powell po 6; Luwawu Cabarrot 26 (6/9 za tri), Harris 19, Allen (12 skokov) in LeVert po 15, Temple 12, T. Johnson 7, Kurucs 6, Martin 5, Anderson 3, Hall 2.

BOSTON (3) - PHILADELPHIA (6) 1:0
109:101 (25:26, 30:23, 20:30, 34:22)
Tatum 32 (10/21 iz igre) in 13 skokov, Brown 29 (5/8 za tri), Walker 19, Hayward 12, Theis 9, Wanamaker 4, Williams in Smart po 2; Embiid 26 in 16 skokov, Richardson in Burks po 18, Harris 15, 8 skokov in 8 podaj, Milton 13, Horford 6, Thybulle 5.

* 135:125 (31:26, 28:27, 19:31, 37:32)
Murray 36 (6/9 za tri), Jokić 29 (11/21 iz igre, 4/7 za tri) in 10 skokov, Grant 19, Morris 14, Porter Jr. 13, Craig 11, Millsap 8, Dozier 3, Plumlee 2; Mitchell 57 (19/33 iz igre, 6/15 za tri, prosti meti 13/13), Ingles 19 (5/12 za tri), Clarkson 18, Gobert 17 (8/11 iz igre), Niang 7, O'Neale in Morgan po 3, Mudiay 1.
* - po podaljšku

LA CLIPPERS (2) - DALLAS (7) 1:0
118:110 (34:38, 32:31, 21:13, 31:28)
Leonard 29 (11/21 iz igre, 1/7 za tri), 12 skokov in 6 podaj, George 27 (10/22 iz igre, 4/11 za tri), Morris 19, Williams 14, Zubac 10 in 10 skokov, Beverley 8, Harrell 6, Green 5; Dončić 42 (13/21 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 14/15), 9 podaj in 7 skokov v 38 minutah, Hardaway 18, Porzingis in Se. Curry (4/8 za tri) po 14, Finney Smith 9, Kidd Gilchrist 6, Kleber 3, Marjanović in Burke po 2.