Igralec z napisom 'enakopravnost' na hrbtu se je nekaj sekund po sireni 'enakopravno' znašel med soigralci. Foto: Reuters

Izid v uvodnem krogu končnice Lige NBA je zdaj v zmagah izenačen na 2:2. Kdo bi si mislil, da se bo to zgodilo?! Dallas je na četrti tekmi igral brez velikana Kristapsa Porzingisa, ki ima težave s kolenom, Luka Dončić pa se je zaradi poškodovanega gležnja šele uro pred tekmo odločil, da bo zaigral. Še dobro, da je sprejel to odločitev! V nepozabnih 46 minutah je namreč dosegel 43 točk, 17 skokov in 13 podaj! S tem je za točko tudi popravil osebni rekord (na treh tekmah do zdaj je zbral po 42 točk). Hkrati je po Magicu Johnsonu postal šele drugi, ki je na svojih prvih štirih tekmah končnice dosegel vsaj dva trojna dvojčka.

Dončić s predstavo kariere obdržal Dallas v igri za polfinale Zahoda

Junak tekme je takoj po koncu srečanja priznal: "V tem trenutku me preveva veliko čustev. Clippersi res spadajo med najboljše ekipe, a tudi mi smo pokazali srce, pokazali smo, da se lahko borimo. Zjutraj se res nisem počutil dobro, želel sem vsaj poskusiti. Ko sem stopil na parket, sem vedel, da bo šlo." Dončić je v pogovoru na sredini igrišča znova ponovil znano misel z začetka serije − če ne verjameš, da spadaš na ta oder, potem tu nimaš česa iskati.

V dvoboju superzvezdnikov je imel Luka Dončić vendarle potezo več. Foto: Reuters

Dallas izbrisal -21
Mavsi so znova dokazali, da verjamejo v končni uspeh. Če je bilo pred začetkom končnice skoraj enoglasno mnenje strokovnjakov, da se bodo Clippersi sprehodili do konferenčnega polfinala, je zdaj zgodba drugačna. Po izenačenju na 2:2 je mogoče prav vse! Dallas je pokazal izjemen značaj, saj je v prvem polčasu zaostajal že za 21 točk.

Williams odličen, George slab
Pri Clippersih je tokrat izrazito izstopal rezervist Lou Williams (36 točk, met za 2: 11/16), svoje je dodal Kawhi Leonard (32 točk), znova pa je precej razočaral Paul George (devet točk, met iz igre 3/14).

Dončić je bil v uvodni četrtini še previden, v drugi pa je nanizal precej prodorov pod obroč. Foto: Reuters

1. četrtina: Clippersi ušli že na +15
Dallas je v prvi postavi začel brez Kristapsa Porzingisa, ki ima težave s kolenom. Zamenjal ga je precej nižji in hitrejši Trey Burke. Prav zadnji je s trojko zadel za vodstvo Dallasa s 5:4. Clippersi so nato nadaljevali silovito in že v deveti minuti povedli s 15 točkami prednosti (28:13). Mavsom je prednost do konca četrtine uspelo nekoliko omiliti (34:24). Luka Dončić je kljub težavam odigral vseh 12 minut, v katerih je ob metu 2/5 dosegel pet točk, ujel tri odbite žoge, podelil pa kar pet podaj.

2. četrtina: Po seriji 15:2 Dallas med žive
Drugi del je Dončić začel na klopi, ekipa iz Kalifornije pa je nadaljevala v napadalnem in poletnem slogu. Lou Williams je hitro nanizal devet točk in Clippersi so v 16. minuti povedli z novo rekordno prednostjo 21 točk (52:31). V tem trenutku se je Dončić vrnil v igro, kar se je hitro poznalo v razmerju moči. Po Dallasovi seriji 15:2 je razlika znova padla pod deset (57:50), podobno pa je bilo ob odhodu v slačilnico (66:58). Dončićeve številke ob polčasu so bile zelo lepe: 15 točk, devet skokov in sedem podaj, spodbudna pa je bila razlika v njegovi igri, saj se je spet več odločal za prodore pod obroč. Sploh učinkovit je bil pri metu za dve točki (5/7).

Luka Dončić je kljub težavam odigral celotno prvo četrtino. Foto: Reuters

3. četrtina: Luka ponovil Magica
Dallas je drugi polčas začel v neverjetnem ritmu. V napadu je igral kot v transu in po seriji 21:3 povedel z 81:73, vmes pa je Dončić že dopolnil trojnega dvojčka. Uspešne akcije so se vrstile kot po tekočem traku, pred zadnjimi 12 minutami so Mavsi tako povedli s 93:85. Dončićeve številke so vmes zrasle na 28 točk, 11 skokov in 12 podaj.

4. četrtina: Dallas vodil večji del
Preslikava druge četrtine, saj je Luka znova začel na klopi oziroma ob njej, ker je bil njegov gleženj deležen manjše obravnave. V napadu se je razigral Seth Curry, ki je zadel tri zaporedne mete iz igre, devet minut pred koncem je Dallas tako povedel, bilo je 106:94. Dončić se je na parket vrnil minuto pozneje. V napeti končnici sta Dončiću žogo ukradla Williams in Leonard, LA je izid znižal na 110:107. Dončić, ki je bil vidno razburjen, je na drugi strani zadel dve zaporedni trojki (116:109), a so tudi Clippersi zadeli dve trojki za znižanje izida na 119:117. Zadnje točke so bile dosežene 50 sekund pred koncem, ko je Williams zadel dva prosta meta za 121:121. Leonard je s sireno zgrešil met za zmago, kar je pomenilo, da je sledil petminutni dodatek.

Podaljšek: Trojkaaaaa!
V dodatku je odgovornost prevzel Leonard, ki je dvakrat zapored zadel (125:123 za LA). V tem delu je Dončić najprej zgrešil dva meta, nato pa je bil dvakrat natančen, 19 sekund pred koncem je zadel za vodstvo (132:130). Na drugi strani je deset sekund pozneje trojko zadel Marcus Morris (133:132). A žogo je nato dobil Luka ... Ravno dovolj za tisti met ... Mirno in samozavestno! Sploh če se zavedamo, da je na tej tekmi pri dveh trojkah povsem zgrešil obroč. Ne pa, ko je bilo najbolj potrebno.

Kelti z metlo med osem najboljših
Boston je prvi, ki se je prebil v konferenčni polfinale, tudi na četrti tekmi je brez večjih težav odpravil s Philadelphio, tokrat je bilo 110:106. Prvi polčas je bil še razmeroma izenačen, še ob koncu tretje četrtine je bilo 77:77. Nato so Kelti prestavili v višjo prestavo, naredili serijo 14:0 in se dokončno odlepili od Sixersov. Udarni dvojec Kemba Walker in Jayson Tatum je skupaj dosegel 60 točk.

Boston v 1. krogu ni izgubil veliko energije. Foto: Reuters

Kelti se bodo v polfinalu vzhodne konference pomerili z branilci naslova. Toronto je prav tako s 4:0 v zmagah izločil Brooklyn. Na četrti tekmi so slavili s 150:122, prvi strelec pa je bil rezervist Norman Powell, ki je zbral 29 točk.

Končnica, 1. krog,

Vzhodna konferenca:
Philadelphia (6) − BOSTON (3) 0:4
106:110 (32:27, 26:30, 19:32, 26:19)
Embiid 30 in 10 skokov, Harris 20, Milton in Richardson po 14; Walker 32, Tatum 28 in 15 skokov, Brown 16, Theis 15.

Brooklyn (7) − TORONTO (2) 0:4
122:150 (32:39, 36:38, 19:39, 35:34)
LeVert 35 (11/23 iz igre, 6/9 za tri), T. Johnson 13, Musa 12, Luwawu Cabarrot 11, Temple 10, Anderson 9, Allen in Kurucs po 8, Chiozza 6, Martin in L. Thomas po 4, Hall 2; Powell 29 (5/9 za tri), Ibaka 27 (12/14 iz igre, 3/3 za tri) in 15 skokov, Siakam 20 in 10 podaj, T. Davis 14, M. Thomas 12, Anunoby 10, M. Gasol, S. Johnson in VanVleet po 9, Hollis Jefferson 4, Boucher 3, Lowry in Watson po 2.

Ponedeljek ob 19.40:
ORLANDO (8) − MILWAUKEE (1) 1:2

Torek ob 0.40:
MIAMI (5) − INDIANA (4) 3:0

Zahodna konferenca:
DALLAS (7) − LA CLIPPERS (2) 2:2
* 135:133 (24:34, 34:32, 35:19, 28:36; 14:12)
Dončić 43 (met za 2: 14/21, met za 3: 4/10), 17 skokov in 13 podaj v 46 minutah, Burke 25 (4/5 za tri), Hardaway 21, Se. Curry 15, Marjanović 10, Finney Smith 8, Kleber 7, Kidd Gilchrist in Barea po 3, Porzingis ni igral; Williams 36 (13/20 iz igre), Leonard 32 (10/22 iz igre) in 9 skokov, Zubac 15, Jackson 14, Morris in George 9 (3/14 iz igre, 1/7 za tri), Shamet in Green po 8, Harrell 2.