Goran Dragić in soigralci so bili blizu zmage na prvi tekmi, ki so jo izgubili po podaljšku. Giannis Antetokounmpo je nato prevladoval in Bucksi so zlahka prišli do vodstva s 3:0 v zmagah. Dragić je edini igralec Miamija, ki je igral 13. maja 2016, ko se je Vročica zadnjič veselila zmage v končnici na domačem parketu proti Torontu. Leta 2017 in 2019 se Miami ni uvrstil med osmerico na Vzhodu, leta 2018 je izgubil obe domači tekmi, lani pa je prišel do finala, a so bile vse tekme odigrane v Orlandu. Foto: Reuters

Vročica, ki je v ponedeljek v Milwaukeeju doživela pravi polom (98:132), je tudi na tretji tekmi odpovedala. V prvi četrtini so gostitelji dosegli le 14 točk. Obramba Milwaukeeja je bila odlična, do odmora je prejela le 36 točk. Bucksi so dobili vse četrtine, zbrali so več skokov (55:42) in prevladovali v vseh elementih igre.

Navijači glasno šteli sekunde, ko je Giannis izvajal proste mete
Khris Middleton je bil najboljši strelec srečanja z 22 točkami, Jrue Holiday je prispeval 19 točk in 12 podaj, Giannis Antetokounmpo je zbral 17 točk in 17 skokov, zadel je pet izmed sedmih prostih metov. Vsakič, ko jih je izvajal, so navijači glasno šteli sekunde. Seveda so šteli veliko prehitro, saj nikoli ni prekoračil 10 sekund, kar se mu je zgodilo ob koncu prve tekme v soboto v Fiserv Forumu.

Dragić v začetni peterki Miamija
Trener Miamija Erik Spoelstra je moral nekaj spremeniti. V začetno peterko je uvrstil Gorana Dragića. MVP zadnjega evropskega prvenstva tokrat ni imel svojega večera. Zbral je 8 točk, a zgrešil kar enajst metov (3/14). Tudi Jimmy Butler je daleč od lanskih predstav, a je bil vseeno najboljši strelec Miamija z 19 točkami. Bam Adebayo je prispeval 17 točk in 8 skokov, Nemanja Bjelica je zadel tri trojke. Vročica je zadela le devet trojk iz 32 poskusov.

Jimmy Butler je do odmora zbral 16 točk. V drugem polčasu je dodal le še tri. Foto: Reuters

Katastrofalen štart Vročice
Kar 17.000 gledalcev se je zbralo v American Airlines Areni. Vzdušje na začetku tekme je bilo odlično, a to ni dalo dodatnega zagona gostiteljem, ki so zmogli le 8 točk v uvodnih devetih minutah. To je najslabši štart v domači dvorani po 14. novembru 2018.

Milwaukee je nato z delnim izidom 8:0 povišal prednost na 13 točk (8:21). Junak druge tekme Bryn Forbes in Bobby Portis sta bila natančna izza črte. Že po 12 minutah je bilo jasno, da je Miami v velikih težavah, saj je zaostajal z 12:24.

Sredi druge četrtine se je razigral Holiday, Brook Lopez pa je s polaganjem in dodatnim prostim metom povišal na 20:38. Dragić je s trojko in polaganjem tik pred odmorom vlil še nekaj upanja (36:49).

Miami se ni več nevarno približal
Na začetku drugega polčasa je prednost gostov hitro narasla. Middleton je zadel dve trojki, P. J. Tucker pa je bil natančen iz desnega kota (52:72). Bucksi so skoraj vsak napad uspešno zaključili. Holiday je prehitel sireno ob koncu tretje četrtine in Miami je bil v izgubljenem položaju (60:86).

Navijači Miamija so končno dočakali prvo tekmo v končnici po treh letih, a številni so odšli že v tretji četrtini. Foto: Reuters

V zadnjih šestih minutah priložnost za rezerviste
Dragić in Bjelica sta zadnjo četrtino odprla s trojkama. Trener Mike Budenholzer je opozoril svoje varovance, da tekma še ni končana pri prednosti 20 točk (68:88), v nadaljevanju pa so gostitelji znova zgrešili številne mete. Antetokounmpo je odšel na klop deset minut in pol pred koncem. Spoelstra je ponudil rezervistom priložnost minuto zatem. Najvišji zaostanek Miamija je znašal kar 32 točk (75:107). Ob koncu tekme je bilo v American Airlines Areni res malo navijačev. Razočaranje je bilo ogromno.

Antetokounmpo: Tudi zadnji dve tekmi nista bili lahki
"Igralci Milwaukeeja so zadeli tudi številne težke mete, mi pa smo zgrešili iz odprtih položajev. Na zadnjih dveh tekmah se žoga nikakor noče odbiti po naših željah," je poudaril Adebayo.

"Položaj nas ne skrbi. Mi lahko nadzorujemo le svojo igro. Tako se bomo še naprej pripravljali in tekmovali. Ne ukvarjamo se z zgodovino. Je pa jasno, da nas čaka veliko dela," vdaje še ni podpisal Butler.

"Tudi zadnji dve tekmi nista bili lahki, čeprav smo obakrat vodili s 30 točkami in več. Letos smo res povezani, dobro igramo v obrambi in nisem presenečen, da smo dobili vse tri tekme," je bil vesel Antetokounmpo.

V soboto grozi prva "metla" po letu 2007
Miami je junija 2006 osvojil prvi naslov prvaka v zgodovini kluba. V naslednji sezoni je doživel polom v prvem krogu proti Chicagu (0:4). Po lanski sijajni končnici in nastopu v finalni seriji v mehurčku v Orlandu zdaj grozi prva "metla" v zadnjih 14 letih. V soboto ob 19.30 je na sporedu četrta tekma.

Lakersi po več kot devetih letih do zmage v končnici v Staples Centru
V Staples Centru se je lahko zbralo 7.825 gledalcev, kar je največ po marcu lani, ko se je začela pandemija. LA Lakersi so ugnali Phoenix s 109:95 in zdaj vodijo z 2:1 v zmagah. To je bila prva zmaga Jezernikov na domačem parketu v končnici po 18. maju 2012. Lani so 17. naslov v zgodovini kluba osvojili v Orlandu.

Paul noče počivati, čeprav je poškodba resna
Chris Paul je znova močno stiskal zobe in vodil žogo z levo roko. Poškodba desnega ramena je resna, a v končnici Sunsi brez motorja ekipe nimajo možnosti. Na parketu je bil 27 minut, prispeval le 7 točk in 6 podaj.

LeBron James je v drugem polčasu pokazal mišice. Klop Lakersov je bila vseskozi na nogah, navijači pa navdušeni. Prvaki so ujeli pravi ritem v končnici po porazu na uvodni tekmi v Arizoni. Foto: Reuters

James blestel v drugem polčasu
V prvem polčasu sta se izkazali obe obrambi, Lakersi so vodili s 43:40. Na začetku drugega dela se je razigral LeBron James, ki je nanizal osem točk. Prednost je narasla na 59:46. Na začetku zadnje četrtine je Wesley Matthews zadel dve zaporedni trojki za najvišjo prednost na tekmi (86:68). V končnici so se prvaki malce preveč sprostili. Cameron Payne je s tremi trojkami znižal na 99:91.

Booker in Crowder izključena
V zadnji minuti so gostje izgubili živce. Devin Booker je grobo odrinil Dennisa Schröderja in si prislužil izključitev, nato pa je bil izključen še Jae Crowder zaradi ugovarjanja.

Anthony Davis je blestel že drugo tekmo zapored, zbral je 34 točk in 11 skokov. James je dodal 21 točk in 9 skokov. Pri Sunsih se je znova izkazal center DeAndre Ayron z 22 točkami in 11 skoki. Booker je zgrešil kar 13 metov (6/19). Lakersi so prevladovali v raketi, skok so dobili z 51:35.

Austin Rivers je nagnil tehtnico na stran Nuggetsov. Zadel je štiri trojke v zadnjih šestih minutah. Foto: Reuters

Jokić zrežiral zmago Denverja v Portlandu
Portland je izgubil proti Denverju s 115:120. Nuggetsi so znova prišli do prednosti domačega parketa in vodijo z 2:1 v zmagah. Zadeli so kar 20 od 38 metov izza črte. Tudi tokrat je bil najboljši strelec Nikola Jokić. Dosegel je 36 točk, 11 skokov in pet podaj.

Srbski center je tri sekunde pred koncem skočil v napadu in dosegel zadnji točki na tekmi, potem ko je oba prosta meta zgrešil Monta Morris. Portland, ki se je približal po nekaj trojkah ob koncu tekme, bi imel še priložnost za napad, a je Jokić razrešil vse dvome.

Nepričakovani junak je bil Austin Rivers, ki je zadel pet trojk, od tega štiri v zadnjih šestih minutah. Vlatko Čančar je vso tekmo sedel na klopi. Pri domačih je še točko več kot Jokić dosegel Damian Lillard, a je ob tem zgrešil 11 metov za tri točke (5:16).

Vzhod, 1. krog:
MIAMI (6) ‒ MILWAUKEE (3) 0:3
84:113 (14:26, 22:23, 24:37, 24:27)
Butler 19 (7/17 iz igre), Adebayo 17 (7/14 iz igre) in 8 skokov, Bjelica 14 (3/5 za tri), Herro 9, Dragić 8 (3/14 iz igre, 2/6 za tri), 2 podaji, 1 skok in 3 ukradene žoge v 29 minutah, Dedmon in Nunn po 4, Iguodala 3, Robinson, Achiuwa in Vincent po 2; Middleton 22 (8/16 iz igre, 3/9 za tri) in 8 skokov, Holiday 19 (7/10 iz igre) in 12 podaj, Antetokounmpo 17 (6/12 iz igre) in 17 skokov, B. Lopez 13, Portis in Forbes po 11, Connaughton 9, Tucker 5, E. Bryant 4, Diakite 2.