Veselje Tyresa Maxeyja in 76ersov ob hitrem napredovanju v 2. krog končnice. Foto: Reuters

Končnica se je za Brooklyn končala po zgolj štirih tekmah, Philadelphia pa je izkoristila prvo zaključno žogo, četudi je tekmo odigrala brez prvega zvezdnika Joela Embiida, ki ima težave z desnim kolenom.

Mrežice so dobro začele in dobile prvi polčas za osem točk (48:40), a nato so gostje prevzeli vajeti in na krilih Tobiasa Harrisa (25 točk in 12 skokov) ter Jamesa Hardna (17 točk, 11 podaj in 8 skokov) so hitro zaključili dvoboj 1. kroga končnice. Odločilna je bila 3. četrtina, ko so gostje v osmih minutah sestavili točkovni niz 21:4.

76ersi so prišli do prve metle, kot se v severnoameriškem športnem žargonu poimenujejo serije v končnicah brez poraza, po letu 1991! Zmaga Philadelphie s 4:0 niti ni presenetljiva, saj je že v rednem delu sezone dobila vsa štiri soočenja z Brooklynom.

Srdit boj Joeja Harrisa in Shaka Miltona za žogo na tekmi v Brooklynu. Foto: Reuters

Rivers ne ve, kdaj bo Embiid pripravljen za igro

Pred četrto tekmo je trener Philadelphie Doc Rivers dejal, da ne ve, kdaj se bo lahko njihov superzvezdnik in kandidat za MVP-ja Lige NBA vrnil in zaigral. Hitro napredovanje prinaša Embiidu prepotreben čas za počitek in okrevanje, s čimer bi 76ersi imeli veliko več možnosti proti nasprotniku v 2. krogu končnice, kjer jih čaka boljši iz para Boston – Atlanta, Kelti pa vodijo z 2:1.

Heat za zmago plačal s poškodbami

Miami je s kar 121:99 nadigral prvega nosilca Vzhoda Milwaukee, ki je bil nemočen brez Janisa Andetokumba. Grk je zaradi poškodbe hrbta izpustil drugo zaporedno tekmo, Jeleni pa so brez prvega zvezdnika nemočni proti Vročici.

A poškodbe bodo očitno glavna tema serije, saj je Heat za prevzem vodstva z 2:1 v zmagah plačal visoko ceno z izgubo svojih prvih dveh igralcev. Victor Oladipo je po grdem padcu zapustil igro sredi zadnje četrtine, po prvih ocenah gre za težjo poškodbo levega kolena.

Predtem je padel tudi Jimmy Butler, ki po 30 doseženih točkah in visoki prednosti prav tako ni dokončal tekme. Z igrišča je odšepal z bolečinami v zadnjični mišici.

Že tako je Miami zaradi zloma roke na prvi tekmi ostal brez Tylerja Herroja. "Molimo, da bo vsa najbolje," je Duncan Robinson povzel misli igralcev, ki se niso mogli niti zares veseliti zmage, s katero so v škripce spravili favorizirane Buckse.

Dva zadeta prosta meta Dragića

Goran Dragić je odigral le štiri minute in pri tem prispeval dve točki za poražene Jelene. Tokrat je dobil priložnost za igro, a zgolj v zaključku tekme, ko je bila ta že odločena. Na gostovanju v dvorani, kjer je nekoč domoval z Miamijem, je zgrešil oba poskusa iz igre, zadel pa prosta meta.

Sonca zasenčila Clipperse

Na prvi tekmi sobotnega večera v Los Angelesu je Phoenix porazil Clipperse s 112:100 in povedel s 3:1. Pri Sunsih se je izkazal zvezdniški trojček Kevin Durant, Devin Booker in Chris Paul. Skupaj so dosegli 80 točk – Durant 31, Booker 30 in Paul 19.

"Vsekakor je dobro, ko smo vsi trije napadalni. Vsi smo opravili izjemno delo," je dejal Durant, ki je februarja v vrste Phoenixa prestopil iz ekipe Brooklyn Nets. "Še vedno se spoznavamo in učimo drug od drugega," je dodal dvakratni prvak Lige NBA z Golden Statom. Clippersi so brez poškodovanih prvih dveh igralcev Paula Georgea in Kawhija Leonarda nekonkurenčni Sunsom, ki bodo imeli na peti tekmi pred domačimi navijači priložnost za napredovanje.

Anthony Davis si je dal duška z zabijanjem prek Jaja Moranta, ki je ob koncu sicer pošteno omilil poraz Grizlijev, a potem ko je bila tekma že davno odločena. Foto: Reuters

Ko je po prvi četrtini že 26 točk razlike

V Crypto.com areni je sledila še druga tekma končnice, kjer pa so se veselili navijači Jezernikov. LA Lakersi so s 111:101 premagali Memphis in prevzeli vodstvo v seriji z 2:1. Gonilna sila Lakersov sta bila pričakovano Anthony Davis in LeBron James, ki sta dosegla 31 in 25 točk.

Tekma pa je bila odločena že po uvodni četrtini, ki je s kar 35:9 pripadla Lakersom. Razlika 26 točk po zgolj 12 minutah igre je izenačena najvišjo prednost v zgodovini tekem končnice Lige NBA po 1. četrtini.

Na drugi strani je Ja Morant dosegel kar 45 točk za Memphis, a ob tem ni dobil veliko pomoči soigralcev. Morant je v zadnji četrtini dosegel kar 22 zaporednih točk za Grizlije! Igral je s povitim desnim zapestjem, potem ko je grdo padel na uvodni tekmi v nedeljo in na drugi tekmi v sredo ni igral.

LeBron James in Dillon Brooks sta si že pred začetkom tekme izmenjala nekaj sočnih besed. Zvezdnik Grizlijev je bil izključen na začetku drugega polčasa. Foto: Reuters

Brooks "zakuril" navijače v Los Angelesu
Dillon Brooks je v izjavi po drugi tekmi poudaril, da je LeBron James že zelo star, spoštuje pa le igralce, ki mu nasujejo prek 40 točk. Že na ogrevanju je najboljši strelec Lige NBA vseh časov prišel do Brooksa in se zaletel v vročo debato z njim.

Gledalci so bili na nogah še pred prvim skokom za žogo. V prvi četrtini je bilo v dvorani naelektreno vzdušje, najbolj v zadnjem desetletju, saj Lakersi niso igrali pred razprodano dvorano v končnici vse od aprila 2013. Oktobra 2020 so osvojili naslov v mehurčku v Orlandu, leta 2021 pa je bilo število gledalcev v končnici proti Phoenixu močno omejeno. V vseh preostalih sezonah se niso prebili v končnico.

Ja Morant je s povitim desnim zapestjem blestel v drugem polčasu. Na drugi tekmi v sredo je počival, a je očitno hitro okreval. Lakersom ga nikakor ni uspelo zaustaviti. Foto: Reuters

Izključitev Brooksa v prvi akciji drugega polčasa
Po 17 sekundah drugega polčasa je bil Brooks izključen, saj je namerno udaril Jamesa v predel dimelj. Zvezdnik Lakersov se je zvijal od bolečin sredi parketa. Brooks je naredil veliko neumnost, saj so se Grizliji vrnili po zaostanku 29 točk in se približali na 53:37 ob odmoru.

"Navijači so bili fenomenalni. Na srečo smo jih nagradili z zmago. Že na ogrevanju sem čutil posebno energijo. Upam, da bo v ponedeljek prav tako glasno. Na drugi tekmi smo igrali slabo in motiv pred tretjo tekmo je bil velik. Hitro smo si zagotovili visoko prednost, a sem opozarjal, da je s številnimi trojkami mogoče narediti velik preobrat. Mi smo pred dvema mesecema po zaostanku 27 točk dosegli zmago v Dallasu," je poudaril trener Lakersov Darvin Ham.

Četrta tekma bo v torek ob 4.00 v Crypto.com Areni. Obeta se izjemno napeta serija.

Vzhod, 1. krog:

Brooklyn (6) – PHILADELPHIA (3) 0:4
88:96 (29:22, 19:18, 15:26, 25:30)
Dinwiddie 20 (3/6 za tri), Claxton 19 in 12 skokov, Bridges 17, Johnson 11 in 10 skokov, Finney Smith 8, Se. Curry 6, J. Harris 4, O'Neale 3; T. Harris 25 (11/19 iz igre) in 12 skokov, Harden 17 (4/18 iz igre, 2/5 za tri), 11 podaj in 8 skokov, Maxey 16, Malton 15, Reed 10 in 15 skokov, McDaniels in Niang po 4, Tucker 3, Milton 2, Embiid ni igral.

MIAMI (8) – MILWAUKEE (1) 2:1
121:99 (29:21, 37:32, 28:26, 27:20)
Butler 30 (12/19 iz igre, 4/4 za tri), Robinson 20 (5/6 za tri), Lowry 15, Martin (11 skokov), Adebayo (11 skokov) in Strus po 12, Oladipo 8, Love 6, Highsmith 4, Vincent 2; Middleton 23
(8/14 iz igre, 3/5 za tri), Holiday 19 (8/18 iz igre), Allen 14 (4/7 za tri), Connaughton 11 (3/6 za tri), Portis 9 in 10 skokov, B. Lopez 6, Crowder, Beauchamp in Ingles po 5, Dragić 2 (0/2 iz igre, 0/1 za tri, prosti meti 2/2) in 1 podaja v 4 minutah, J. Andetokumbo ni igral.