Dvoboj Luke Dončića z nekdanjim soigralcem v Madridu Facundom Campazzom. Foto: Reuters

Za 20. zmago v sezoni, deseto na gostovanjih, so Mavsi premagali konferenčnega tekmeca v boju za končnico. Tretjič sta se moštvi pomerili v tej sezoni, drugič pa je bil boljši Dallas, ki je obe tekmi dobil v Ball Areni. Teksaška franšiza nadaljuje dober niz, saj je na zadnjih 16 tekmah slavila 12. Denver je po petih zaporednih gostujočih zmagah serijo petih srečanj na domačem parketu začel s porazom.

Gostje so bili razigrani v napadu, razpoloženi pri metu, saj so zadeli 18 trojk, hkrati pa so dobro delo opravili tudi v obrambi. Skok, ki jim je ob neuspešnih tekmah velikokrat predstavljal težavo, so dobili z 49:41. Porzingis je bil s 25 točkami – izza črte je metal 5/7 – prvi strelec Dallasa. Dončić se je izkazal z 21 točkami (7&16 iz igre) in 12 podajami, 20 točk pa je dodal Josh Richardson. Pri Denverju, ki je pogrešal učinek nerazpoloženega Jamala Murrayja, je bil najboljši Nikola Jokić, ki mu je ob 26 točkah in 11 podajah le skok zmanjkal do novega trojnega dvojčka. Šest minut je na parketu prebil tudi Vlatko Čančar, ki je v statistiko vpisal eno ujeto odbito žogo.

"Po zelo slabem začetku smo se hitro zbrali in dobro končali prvo četrtino. Druga je bila bistveno boljša, priigrali smo si razliko in naredili veliko dobrih stvari. Porzingis je dobil pas za najboljšega v obrambi, kjer je naredil številne dobre poteze z blokadami, prevzemanjem in uspešnim branjenjem obroča. Poleg tega je bil odličen v napadu. Če odštejem prve tri minute, smo odigrali res dobro tekmo. Naš cilj je, da napredujemo defenzivno in mislim, da nam je v zadnjem času to uspelo. Smo ekipa, ki lahko zadeva, smo pa v procesu razvijanja dobre obrambe," je povedal trener Dallasa Rick Carlisle.

Denver je udarno začel obračun. Povedel je z 9:0, po minuti odmora pa je Michael Porter s črte prostih metov zadel za 10:0. Zatem je prvi koš dosegel tudi Dallas, ko je bil po podaji Dončića uspešen Dorian Finney-Smith, v naslednjem napadu pa se je med strelce vpisal tudi slovenski košarkarski as. Po polovici četrtine je zapustil parket in se ob zaostanku Mavsov za šest vrnil na parket za zadnji dve minuti četrtine. Ob koncu je priložnost dobil tudi Čančar, ki je prvič v NBA-ju zaigral proti Dončiću. Prek njegove roke je Luka zadel trojko za 29:28. Zatem je sicer koš dal tudi Čančar, toda sirena je bila hitrejša in ostalo je pri +1 za Nuggetse.

Druga četrtina je minila popolnoma v znamenju Dallasa, ki jo je dobil s 34:22. Michael Malone je vzel minuto odmora že takoj na začetku, ko so gostje povedli za štiri, vendar njihove serije to ni ustavilo. Luka je s trojko povišal prednost na +8. Ko se je po kratkem oddihu znova vrnil na parket, je takoj podal Richardsonu za trojko in Timu Hardawayu za met s polrazdalje, kar je Dallasu prineslo prvo dvomestno razliko. Ko je sam prispeval pet zaporednih točk s trojko in 'floaterjem', so Teksašani povedli s 60:49, s takšno prednostjo pa so tudi odšli v garderobo. Dončić je v prvem polčasu prispeval 16 točk, tri skoke in osem podaj.

Tudi tretja četrtina je minila v znamenju gostov. Dallas je hitro oplemenitil prednost, četudi se je sprva Denver približal na –7. Dončić je že na začetku drugega polčasa z deseto podajo vpisal dvojni dvojček, tudi ko se je usedel na klop, pa so njegovi soigralci nadaljevali izvrsten strelski izkupiček. S sedmo trojko v tretji četrtini, natančen je bil Jalen Brunson, so 16 minut pred koncem povedli za 20. Takšna pa je bila razlika tudi pred zadnjo četrtino, ko je za 93:73 tik pred piskom sirene izza črte zadel Maxi Kleber.

Najvišjo prednost 21 točk so Mavsi dosegli kmalu po začetku zadnje četrtine, ko je Dončić z dolgo podajo zaposlil Hardawaya, ki je zabil. Po zaslugi Porterja se je Denver osem minut pred koncem približal na –14. Dallas je hitro odgovoril, ko je do konca ostalo še pet minut, pa je bil Jokić dvakrat zapored uspešen za tri in razlika se je zmanjšala na –12. Carlisle je takoj posredoval z minuto odmora, po kateri so gostitelji znova ekspresno našli rešitev. Ko je dve minuti in pol pozneje z velike razdalje trojko zadel Porzingis, je bilo ob izidu 114:97 jasno, da je tekma odločena, oba trenerja pa sta zatem na parket poslala košarkarje, ki sicer igrajo manj.