James Harden je bil drugi najboljši strelec Philadelphie s 23 točkami. Svojo vlogo je na parketu opravil z odliko, razigraval je svoje soigralce, podelil je tudi 13 podaj. Philadelphia je zadela kar 21 od 43 poskusov za tri, 15 metov je bilo povsem odprtih, kar samo nakazuje na izjemno slabo obrambo Brooklyna. Foto: Reuters

Philadelphia je ukanila Brooklyn s 121:101. Gostitelji so bili v Wells Fargo Centru praktično ves čas v vodstvu. V prvi četrtini se sicer niso uspeli odlepiti od nasprotnika, v drugi pa so vendarle dosegli dvoštevilno prednost, ko je James Harden po delnem izidu 9:1 zadel s polrazdalje za 61:49.

Na odmor so odšli s prednostjo +9 (67:58). V drugem delu so goste iz New Yorka vseskozi držali na varni razdalji, žoga je lepo krožila od igralca do igralca, ustvarjali so si odprte mete, ki so jih večinoma zadevali. Z delinim izidom 10:0 in po polaganju Paula Reeda, ki je v zadnji četrtini Netsom povzročal ogromno težav pod košem, so povedli že za 17 točk (98:81).

Glede na potek srečanja dvomov o zmagovalcu ni bilo več. Sedem minut pred koncem je v igro vstopil še kandidat za naziv najkoristnejšega igralca rednega dela lige Joel Embiid in v štirih minutah storil dovolj, da je tekmo končal (121:101) kot najučinkovitejši posameznik svoje ekipe: dosegel je 26 točk, tri več od Hardna (13 podaj), Tobias Harris jih je zbral 21.

Pri gostih je bil najbolj razpoložen Mikal Bridges s 30 točkami, 18 jih je dodal Cameron Johnson, 14 Spencer Dinwiddie. Druga tekma serije je na sporedu v noči na torek.

Jaylen Brown je bil najboljši strelec Bostona ob zmagi nad Atlanto. Boston in Atlanta sta se sicer pred tednom dni srečala na zadnji tekmi rednega dela sezone. Tudi tedaj so Celticsi slavili v TD Gardnu (120:114). Foto: Reuters
Prvi zvezdnik Bostona Jayson Tatum se je ustavil pri 25 točkah, svojo statistiko pa je oplemenitil še z 11 skoki. Foto: Reuters

Celticsi že do polčasa Atlanti nasuli 74 točk
Še lažje delo so imeli košarkarji Bostona, ki so v TD Gardnu s 112:99 odpravili nemočno Atlanto. Ta je po prvi četrtini zaostajala za 10 točk (29:19), v drugi pa so Bostončani stopili na plin in se na trenutke že prav poigravali z nasprotnikom. Zlahka so se prebijali pod koš, stekel jim je tudi met za tri točke. Gonilna sila Keltov so bili Jayson Tatum, Derrick White in Jaylen Brown, ki so zadevali kot za stavo, dve sekundi pred odmorom je Tatum zadel trojko za prednost +30 (74:44). Prevlada Bostona se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, košarkarji v zelenem so vedno storili dovolj, da se Atlanta ni uspela pobrati. V zadnji četrtini ji je sicer uspel delni izid 9:0, po katerem je zaostanek stopila na -12, a sta Brown in Malcolm Brogdon odgovorila s tremi zaporednimi koši. Sledil je dokaj miren zaključek, Boston je pripeljal tekmo do konca in končnico začel na najboljši mogoč način.

Z 29 točkami je najboljši strelec Brown, ki je dodal še 11 skokov, prav toliko skokov in 25 točk je prispeval Tatum, White se je ustavil pri 24 točkah. Pri Atlanti je bil najbolj razpoložen Dejounte Murray, ki je dosegel 24 točk, Trae Young, ki je na tekmah z Bostonom letos v rednem delu v povprečju dosegal po 31 točk, jih je tokrat zbral skoraj pol manj (16). Druga tekma serije bo v noči na sredo, prav tako v Bostonu.

Hart z majico Brunsona
Za edini brejk je poskrbel New York, ki je slavil v Clevelandu s 101:97. Nekdanji košarkar Dallasa Jalen Brunson je dosegel 27 točk, od tega kar 21 v drugem polčasu. V prvem se je znašel v težavah z osebnimi napakami in je igral manj. Julius Randle (19 točk in 10 skokov) ter Josh Hart (17 + 10) sta se izkazala z dvojnim dvojčkom, Hart pa po tekmi še z majico. Na novinarsko konferenco je namreč prišel v majici, na kateri je bil upodobljen Brunson. Ta je sedel zelo blizu in mu je bilo vidno nerodno.

Odločilen skok Randla
Pri vodstvo New Yorka z 99:97 je Brunson zgrešil polaganje, a do žoge se je prebil Randle (to je bil 17. napadalni skok Knicksov v večeru), žogo je dobil Quentin Grimes in s prostima metoma potrdil razplet tekme. "Ne morem dovolj pohvaliti Randla, njegov prispevek je bil res izjemen," je svojega varovanca hvalil trener Tom Thibodeau. Randle je zaradi težav z gležnjem zaigral prvič po koncu marca.

Pri gostiteljih je šlo večina prometa skozi roke Donovana Mitchella (z 38 točkami je bil prvi strelec tekme), a v ključnih trenutkih je imel premalo pomoči.

Sacramento slavil po 17 letih
Edino tekmo na zahodu je dobil Sacramento, ki je ugnal Golden State s 126:123 in se tako veselil prve zmage v končnici po 17 letih. Pri Kraljih je blestel De'Aaron Fox, ki je dosegel 38 točk, to je drugo najvišje število doseženih točk košarkarja, ki jo je dosegel na svoji prvi tekmi končnice. Ta rekord je še vedno v rokah Luke Dončića (42 točk).

"Sacramento je danes pokazal svojo igro. Ta zmaga je za navijače, ki so ves čas stali z nami, to je dokaz naše odločenosi," je bil po tekmi vesel Fox, ki je samo v drugem polčasu dosegel 29 točk.

Bojevniki so bili sicer boljši v svojem glavnem orožju (boj pri trojkah so dobili s 16:12), a so bili slabši pri skokih (50:41). Steph Curry je dosegel 30 točk, Klay Thompson pa 21. Prvaki so potrdili ahilovo tetivo iz letošnje sezone, ko so izrazito slabo igrali v gosteh. V rednem delu sezone so zbrali le 11 zmag, kar je bil šele 27. dosežek sezone.