LeBron James je z velike razdalje prek Stepha Curryja zadel odločilno trojko in popeljal Jezernike v končnico, v kateri jih v 1. krogu čaka dvoboj s Phoenixom. Foto: AP

Dodatne kvalifikacije za končnico – letošnja velika novost v Ligi NBA – je presegla pričakovanja. Obračun za košarkarske sladokusce med dvema velesilama zadnjih let je prinesel dramo in šov zvezdnikov.

Trojni dvojček Jamesa
Steph Curry
je za Golden State dosegel 37 točk, a sta njegov trud izničila Anthony Davis (25) in LeBron James (22), ki je zbral statistični trojni dvojček z 11 skoki in 10 podajami.

Kralj James je tudi potegnil zmagovito potezo, ko je ob izteku napada na začetku zadnje minute prek Curryja zadel odločilno trojko.

Po prstu v očesu videl tri obroče
"Potem ko me je Draymond s prstom zadel v oko, sem resnično videl tri obroče. Preprosto sem metal na srednjega,"
je zmagoviti met opisal LeBron James, ki predtem ni imel najbolj prijetnega srečanja z obrambnim specialistom Warriorsov Draymondom Greenom.

"Mislim, da bi morali LeBrona večkrat zbosti v oko, da bi še večkrat tako zadeval," se je pošalil prvi strelec branilcev naslova Anthony Davis.

Spetakel pred 6022 gledalci (največ po marcu lani) v Staples Centru so zaznamovala največja imena obeh ekip, ki sta osvojili štiri od zadnjih šestih naslovov prvaka v Ligi NBA. Foto: AP

Ob polčasu +13 za Warriorse
Golden State, ki je v nasprotju z LA Lakersi blestel v drugem delu sezone, je vodil večji del tekme, po Curryjevi trojki ob izteku polčasa so šli Warriorsi na odmor s prednostjo 13 točk. A Davis je na začetku zadnje četrtine izenačil na 79:79. Pobuda je nato očitno prešla v roke Jezernikov, ki so pobegnili na 85:79, a se Curry in druščina nista predala. Jordan Poole je s trojko prinesel gostom zadnje vodstvo s 96:95.

Prva obramba Zahoda dokončala delo
Po Jamesovi trojki je Poole zgrešil trojko za izenačenje, zatem so Lakersi zapravili dva meta, a so z izjemno obrambo (prva na Zahodu) nato omogočili Bojevnikom izvedbo akcije v zadnjih sekundah. Kentavious Caldwell Pope je ukradel žogo sekundo pred koncem in prvaki so se lahko razveselili, da bodo v pravi končnici lahko branili lanski naslov.

Brooks junak Grizlijev
Prvaka zdaj čaka drugopostavljena ekipa Zahoda Phoenix. Poraženi Golden State pa bo imel še drugo priložnost za končnico, za kar bo moral premagati Memphis, ki je v prav tako tesni in napeti tekmi s 100:96 ugnal ter izločil San Antonio.

Zanimivost o junaku Grizlijev: Dillon Brooks si je v zadnjih dveh sezonah Lige NBA nabral največ osebnih napak v celotnem tekmovanju. Foto: AP

Mož odločitve je bil Dillon Brooks, ki je 8 od 24 točk dosegel v zadnji četrtini in je tudi začel odločilni nalet Grizlijev. Spursi so nazadnje vodili s 83:81, do konca pa je bilo manj kot sedem minut. Pri zmagovalcih je bil izjemen tudi Jonas Valančiunas s 23 točkami in prav tako 23 skoki, kar je njegov rekord sezone. Svoje je dodal še Jo Morant z 20 točkami: "Po zmagi se seveda počutimo dobro, a nismo še v končnici. Storiti moramo tudi ta korak."

Pri San Antoniu, ki je izgubil petič zapored, sta po 20 točk dosegla DeMar DeRozan in Rudy Gay. Sicer pa je svojo priložnost za zmago imela tudi ekipa iz Teksasa, ki je v zadnjem delu zaostanek 10 točk spremenila v vodstvo z 80:79, nato pa so gostitelji vnovič zaigrali bolj zbrano in si priigrali tesno zmago.