Luka Dončić je vseskozi spodbujal soigralce. Bil je desna roka Jasona Kidda in pomočnika Igorja Kokoškova. Foto: AP

23-letni Ljubljančan bo zelo verjetno izpustil tudi drugo domačo tekmo, ki bo na sporedu v noči s ponedeljka na torek ob 2.30 po slovenskem času. Američani imajo zelo radi vse mogoče statistične podatke. V tej sezoni je košarkar povprečno počival 16 dni zaradi poškodbe mečne mišice. Dončić se je poškodoval zadnji dan rednega dela proti San Antoniu prejšnjo nedeljo.

Finney Smith prepričan, da bo Dallas dobil drugo tekmo proti Utahu

Prva tekma pred 20.013 gledalci v razprodanem American Airlines centru je bila zelo napeta. Utah je v drugem polčasu ves čas vodil, tri minute pred koncem tretje četrtine že za 12 točk (56:68), a so se Mavericksi približali le na točko dve minuti pred koncem (91:92). Ključno trojko za zmago Utaha je zadel Royce O'Neale z desne strani 57 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Gobert kraljeval pod obročema
Pri gostiteljih sta bila najboljša strelca Jalen Brunson (26 točk, 9/24 iz igre) in Spencer Dinwiddie (22 točk, prosti meti 10/11), pri gostih pa je bil z 32 točkami ob sicer skromnem metu 10/29 najboljši Donovan Mitchell, Bojan Bogdanović pa jih je dodal 26.

Utah je prevladoval v skoku, ki ga je dobil s 53:34. Rudy Gobert je pobral kar 17 žog pod obema obročema.

Bojan Bogdanović je blestel ob koncu prvega polčasa. Foto: AP

Bogdanović zrežiral preobrat pred odmorom
Mavericksi so z delnim 17:4 povedli 19:12 po trojki Doriana Finney-Smitha. Po prvi četrtini so imeli tri točke naskoka (23:20).

Tudi v drugi četrtini je Dallas igral zelo dobro in imel še tri minute pred koncem prvega polčasa devet točk prednosti (41:32). Utah je z delnim izidom 13:2 prevzel pobudo in odšel na odmor z minimalno prednostjo (43:45). Razigral se je Bogdanović, ki je dosegel 10 točk in zadel tudi trojko dve sekundi pred odmorom.

19 točk Mitchlla v tretji četrtini
Mitchell, ki je v prvem polčasu dosegel le dve točki, se je razigral v tretji četrtini, ko je nasul kar 19 točk. Dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine je poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (56:68). Utah je imel po 36 minutah osem točk naskoka (65:73).

Bogati lastnik Dallas Mark Cuban se je večkrat jezil na sodnike. Foto: AP

Edine tri točke O'Neala so bila odločilne
Sredi zadnje četrtine je Bogdanović povišal na 75:86 in jezni trener Jason Kidd je moral vzeti minuto odmora. Gostje so hitro izpolnili bonus osebnih napak in to je Dallas znal izkoristiti. Spencer Dinwiddie in Maxi Kleber sta zadela po štiri proste mete, Reggie Bullock pa je s trojko znižal na 86:88.

Dve minuti pred koncem je bil Kleber natančen izza črte in Dallas je zaostajal le še z 91:92. Mitchell ni bil natančen, a je nato Kleber zgrešil trojko za prvo vodstvo v drugem polčasu. O'Neale, ki ni dosegel niti točke do zadnje minute, je zgrešil polaganje, a je ujel odbito žogo. Mitchell ga je nato našel v desnem kotu in zadel je odločilno trojko 57 sekund pred koncem (91:95). Mitchell je s štirimi prostimi meti potrdil zmago Utaha.

Mike Conley in soigralci so dobili zadnjih enajst tekem proti Dallasu na domačem parketu. Serija se bo preselila v Vivint Areno v četrtek in soboto. Foto: Reuters

"Najbolj sem vesel, ker se O'Neale ni obotavljal, čeprav mu met ni stekel. To je prava mentaliteta za tekme končnice," je bil zadovoljen trener Utaha Quin Snyder. Ekipa iz Salt Lake Cityja je lani zapravila vodstvo z 2:0 v zmagah v polfinalu Zahoda proti LA Clippersom. V konferenčnem finalu so Jazzerji zadnjič igrali leta 2007.

Dinwiddie: Utah je zmagal za šest točk in zgrešil sem šest prostih metov
"Utah je zmagal za šest točk in zgrešil sem šest prostih metov. Bili smo blizu. V končnici je Utah odigral zelo dobro. Mislim, da smo lahko optimistični pred drugo tekmo. Njihova najboljša strelca sta dosegla okoli 30 točk, a smo jih vseeno zadržali pod 100 točkami," je povedal Dinwiddie.

Bojevniki gladko odpravili Denver
Golden State je odpravil Denver s 123:107. V Chase Centru je blestel Jordan Poole, ki je v končnici debitiral s 30 točkami. Zadel je pet trojk iz sedmih poskusov. Tudi Klay Thompson je bil petkrat natančen izza črte. Odigral je prvo tekmo v končnici po poškodbi na šesti tekmi finala junija 2019 proti Torontu.

Jordan Poole je sanjsko debitiral v končnici. Le legendarni Wilt Chamberlain in Mitch Richmond sta presegla 30 točk na prvi tekmi končnice v klubski zgodovini Bojevnikov. Foto: Reuters

Curry začel na klopi
Stephen Curry se je vrnil po poškodbi stopala, začel je na klopi, v 22 minutah pa je zbral 16 točk, zadel je tri trojke.

Draymond Green in Kevon Looney sta odlično pokrivala Nikolo Jokića. Zvezdnik Nuggetsov je dosegel 25 točk, a zgrešil kar 13 metov (12/25 iz igre, 0/4 za tri).

"Brez dvoma imajo orodje za zmago. Mislim, da sem zgrešil nekaj lahkih metov, a so me tekmeci res dobro znali zaustaviti," je dejal Jokić in dodal: "Torej moram biti naslednjič boljši. Vsaj polaganj in lahkih metov ne smem zgrešiti."

Cousins izključen, Čančar igral štiri minute
Bojevniki so dobili drugo četrtino z 32:30, nato pa so tretjo četrtino končali z delnim izidom 14:3. Po 36 minutah so vodili že z 90:70 in Nuggetsi se niso uspeli več nevarno približati.

DeMarcus Cousins je izgubil živce deset minut pred koncem in prejel dve tehnični napaki. Štiri minute pred koncem je vstopil Vlatko Čančar, ki pa se ni odločil za met, zbral je en skok in eno podajo.

Edwards nasul Memphisu 36 točk
Drugi nosilec Zahoda Memphis je malce presenetljivo izgubil proti Minnesoti s 117:130. Volkovi, ki so v dodatnih kvalifikacijah premagali LA Clipperse, so bili precej boljši v drugem polčasu.

Prvi izbor na naboru leta 2020 Anthony Edwards je bil najboljši strelec tekme s 36 točkami, center Karl-Anthony Towns je dodal 29 točk in 13 skokov.

Naelektreno vzdušje v razprodanem FedEx Forumu ni pomagalo Grizlijem, ki so šele tretjič gostili prvo tekmo serije v končnici. 56 zmag v rednem delu je precej dvignilo apetite, a mlada ekipa se bo morala še dokazati v končnici. Ja Morant je prispeval 32 točk in 8 skokov, Dillon Brooks je zbral 24 točk.

21-letni Tyrese Maxey je najmlajši košarkar Philadelphie, ki je presegel 30 točk na tekmi končnice. Foto: Reuters

Maxey z imenitno predstavo zasenčil Embiida in Hardna
Tyrese Maxey je z 38 točkami zrežiral zmago Philadelphie nad Torontom s 131:111. Sixersi so blesteli v prvem polčasu, ki so ga dobili z 69:51.

Philadelphia je lani izpadla v polfinalu Vzhoda, v konferenčnem finalu pa je zadnjič igrala leta 2001, ko so se Allen Iverson in soigralci uvrstili v veliki finale in izgubili proti LA Lakersom z 1:4 v zmagah.

Maxey je bil neustavljiv, zadel je pet trojk, v tretji četrtini je dosegel kar 21 točk, obramba Toronta ni imela odgovora zanj. Najboljši strelec lige Joel Embiid je prispeval 19 točk in 15 skokov. James Harden je zbral 22 točk in 14 podaj. Oba zvezdnika sta imela slab strelski večer, skupaj sta zadela le 11 od 32 metov.

Pascal Siakam je bil najboljši pri Torontu s 24 točkami, novinec Scottie Barnes pa se je približal trojnemu dvojčku (15 točk, 10 skokov in 8 podaj), a si je zvil gleženj in veliko vprašanje je, če bo lahko igral na drugi tekmi v ponedeljek v Wells Fargo Centru.

Vzhod, 1. krog:
PHILADELPHIA (4)
– TORONTO (5) 1:0
131:111 (35:27, 34:24, 38:37, 24:23)
Maxey 38 (14/21 iz igre, 5/8 za tri), Harris 26 (3/5 za tri), Harden 22 (6/17 iz igre, 4/7 za tri) in 14 podaj, Embiid 19 (5/15 iz igre) in 15 skokov, Milton 10, Niang 8, Reed in Thybulle po 3, Green 2; Siakam 24 (9/18 iz igre), Anunoby 20, VanVleet 18 (4/7 za tri), Barnes 15, 10 skokov in 8 podaj, Trent in Achiuwa po 9, Boucher 7, Birch 4, Watanabe in Bonga po 2, Banton 1.

93:99 (23:20, 20:25, 22:28, 28:26)
20.013; Brunson 24 (9/24 iz igre), Dinwiddie 22 (6/15 iz igre, 0/4 za tri, prosti meti 10/16) in 8 podaj, Bullock 15 (3/8 za tri), Finney Smith 14, Kleber 10, Powell in Bertans po 4, Dončić ni igral; Mitchell 32 (10/29 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 10/11), Bogdanović 26 (11/20 iz igre, 2/6 za tri), Conley 13, Clarkson 10, House 7, Gobert 5 in 17 skokov, O'Neale in Whiteside po 3.

MEMPHIS (2) – MINNESOTA (7) 0:1
117:130 (33:41, 29:24, 30:32, 25:33)
Morant 32 (8/18 iz igre) in 8 podaj, Brooks 24 (3/4 za tri), Bane 17, Clarke 13, Jackson Jr. 12, T. Jones 7, Anderson 6, Williams 4, Melton 2; Edwards 36 (12/23 iz igre), Towns 29 in 13 skokov, Beasley 23, McDaniels 15, Beverley in Russell po 10, Prince 5, Vanderbilt 2.

GOLDEN STATE (3) – DENVER (6) 1:0
123:107 (26:27, 32:20, 32:23, 33:37)
Poole 30 (5/7 za tri), Thompson 19 (5/10 za tri), Curry (3/6 za tri) in Wiggins po 16, Green 12 in 9 podaj, Bjelica 8, Looney 6, Payton 5, Porter 4, Toscano Anderson 3, Lee 2, Kuminga in Moody po 1; Jokić 25 (12/25 iz igre, 0/4 za tri) in 10 skokov, Barton 24 (10/18 iz igre), Morris in Hyland po 10, Gordon 8, Je. Green in Cousins po 7, Rivers in Forbes po 5, Ja. Green in Nnaji po 3, Čančar 0, 1 skok in 1 podaja v 4 minutah.