Luka Dončić je 9 točk dosegel v zadnjih dveh minutah in pol. Zadel je pet od šestih prostih metov v zadnje pol minute. Foto: AP

Ljubljančan, ki v ponedeljek praznuje 23. rojstni dan (tekma v San Franciscu je bila odigrana v nedeljo popoldne po kalifornijskem času), je devet točk dosegel v zadnjih dveh minutah in 34 sekundah. Gostitelji so nad njim naredili tri osebne napake v zadnjih 22 sekundah in zadel je pet od šestih prostih metov. Tudi devet izgubljenih žog ni pokvarilo dobrega vzdušja v garderobi po tekmi. Trener Jason Kidd se je pošalil, da se je Dončić približal trojnemu dvojčku (34 točk, 11 skokov in 9 izgubljenih žog).

Dončić s 34 točkami zrežiral izjemno vrnitev Dallasa

Gostitelji osem minut in pol niso dosegli koša
Spencer Dinwiddie je 10 od 24 točk prispeval v zadnji četrtini, ko so Mavericksi z delnim izidom 26:1 zrežirali izjemen preobrat, ki je osupnil navijače v Chase Centru. Golden State kar osem minut in pol ni dosegel koše iz igre. Andrew Wiggins je znižal na 96:100 minuto in pol pred koncem.

26. januarja so bili Bojevniki na domačem parketu boljši kar s 130:92. To je bil najvišji poraz Mavericksov v tej sezoni. Tokrat so bili gostitelji zelo oslabljeni, saj je Klay Thompson zbolel, Andre Iguodala in Draymond Green pa sta poškodovana.

Dončić je imel nekaj težav v prvem polčasu, ko je dosegel 12 točk. Foto: AP

Udaren start Bojevnikov
Gostitelji so hitro povedli s 15:5, Jason Kidd z minuto odmora ni uspel zaustaviti silovitega naleta. Andrew Wiggins je zadel dve trojki in v 9. minuti je povišal na 30:12. Obramba Dallasa ni imela odgovora na ostrostrelce Golde Stata. Po 12 minutah so bili Mavericksi že v težavah (37:24).

Dončić ujel Anthonyja na prvem mestu po številu tehničnih napak
V drugi četrtini prednost ni več naraščala. Dallas je vzpostavil ravnotežje. Dončić je minuto pred odmorom prejel že 13. tehnično napako v tej sezoni. Ugovarjal je sodniku, ki ni piskal osebne napake nad njim. Po številu tehničnih napak si prvo mesto deli s Carmelom Anthonyjem. Do odmora je Ljubljančan zbral 12 točk, a izgubil pet žog. Golden State je po prvem polčasu vodil s 60:48.

Spencer Dinwiddie, ki se ni znašel v Washingtonu, je prikazal najboljšo predstavo v dresu Dallasa. Foto: AP

Dallas v tretji četrtini zaostajal že za 21 točk
Začetek drugega polčasa je bil znova zelo slab za Maverickse. Bojevniki so si z delnim izidom 13:4 priigrali najvišjo prednost na tekmi (73:52) po trojki Curryja z desne strani. Ob koncu tretje četrtine je Dončić z devetimi točkami znižal prednost, po 36 minutah je Dallas zaostajal za 14 točk (88:74).

Šov Dinwiddieja v zadnji četrtini
Zadnjo četrtino sta odprla Otto Porter s trojko in Damion Lee s polaganjem, Golden State je povedel s 93:74. Prav nič ni kazalo, da bi gostitelji lahko popolnoma popustili. Dončić je sedel na klopi, morda se sploh ne bi več vrnil na parket, če Dinwiddie ne bi zrežiral delnega izida 26:1.

Vince Carter je že pred začetkom tekme predal Stephenu Curyju prestižno lovoriko za najkoristnejšega igralca tekme All Star prejšnjo nedeljo. Ostrostrelec je navdušil v Clevelandu s 16 trojkami, zbral je kar 50 točk. Foto: AP

Trener Bojevnikov Steve Kerr je pri vodstvu s 93:81 vzel minuto odmora, a so njegovi izbranci še bolj popustili. Dinwiddie je s trojko in polaganjem znižal na 93:90, Kidd pa je pet minut in pol pred koncem vrnil Dončića v igro. Žoga je odlično krožila v napadu Dallasa, obramba pa je bila granitna.

Dončić zapečatil usodo gostiteljev
Dončić je dve minuti in pol pred koncem zadel s petih metrov, nato pa je prodrl v raketo in na levi strani našel Dinwiddieja, ki je zadel trojko tik pred iztekom napada. Minuto pred koncem je Dončić s polaganjem povišal na 96:102. Bojevniki so kar tekmovali, kdo bo zgrešil več metov izza črte. Curry je zadel skoraj z desetih metrov za 101:104, vendar je Dončić s tremi prostimi meti potrdil zmago Mavericksov.

Kerr: Grenek poraz opozorilo pred končnico
"Včasih je tak poraz celo dobrodošel. To je opozorilo pred končnico. Tako grenkobo občutim, ko izgubimo tekmo v končnici. Ko igraš proti zares kakovostni ekipi, nikoli ni konec tekme. V zadnji četrtini se nismo držali navodil, energija je bila slaba," je bil razočaran trener Steve Kerr, ki se veseli zadnje tekme z Dallasom v rednem delu v četrtek v American Airlines Centru.

Polom Lakersov na domačem parketu
Dallas bo v torek gostoval v Los Angelesu. Lakersi so v veliki krizi, brez poškodovanega Anthonyja Davisa so doživeli polom proti New Orleansu (95:123).

LeBron James in soigralci so se naposlušali žvižgov v drugem polčasu. Foto: Reuters

Že ob odmoru so zaostajali s 40:51, potem pa so v tretji četrtini delovali kot razbita vojska. Navijači so glasno žvižgali ob številnih izgubljenih žogah (skupaj kar 23), nekateri so že četrt ure pred koncem zapustili Crypto.com Areno.

Jezerniki so zadeli le sedem trojk iz 34 poskusov. LeBron James je dosegel 32 točk, a ni imel razigranega nobenega soigralca. Generalni menedžer Rob Pelinka zadnji dan prestopnega roka ni uspel izpeljati nobenega posla in prav lahko se zgodi, da Lakersi v tej sezoni ne bodo igrali v končnici.

Pelikani imajo zdaj le še dve zmagi manj. CJ McCollum jih je preporodil. Tokrat je prispeval 22 točk, štirikrat je bil natančen izza črte. Celotna prva peterka gostov je bila dvomestna.

James Harden in Joel Embiid sta nova udarna naveza Philadelphie. V Madison Square Gardnu sta navdušila. Foto: Reuters

23 prostih metov Embbida in trojni dvojček Hardna za zmago Sixersov
Joel Embiid in James Harden sta že pred tekmo v Madison Suare Gardnu prejela velik aplavz številnih navijačev Philadelphie, ki so prišli na tekmo v New York. Knicksi niso imeli odgovora za oba zvezdnika in doživeli so nov poraz (109:125).

Najboljši strelec lige Embiid je nasul 37 točk, zadel je 23 od 27 prostih metov, kar je rekord sezone v Ligi NBA. Harden se je izkazal s trojnim dvojčkom (29 točk, 16 podaj in 10 skokov).

"Med tekmo sem večkrat pomislil, če ne igramo v Philadelphii," je povedal Harden, ki je zelo poživil igro Sixersov. Trener Doc Rivers je bil navdušen, poudaril je, da je točno tak igralec manjkal. Dobili so ga zadnji dan prestopnega roka v menjavi z Brooklynom.

Olynyk ob pisku sirene odločil v Charlottu
Charlotte je doživel presenetljiv poraz proti odpisanemu Detroitu s 126:127 po podaljšku. Odločil je Kelly Olynyk z desne strani ob pisku sirene. Pistonsi so se veselili prve zmage nad Sršeni po 18. oktobru 2017, zadnjih 15 medsebojnih tekem so nato izgubili.

Phoenix po poškodbi Paula v težavah
Vodilni Phoenix je doživel že drugi zaporedni poraz. Na domačem parketu je izgubil proti Utahu s 114:118. Zelo se pozna, da se je veteran Chris Paul poškodoval na zadnji tekmi pred vikendom vseh zvezd v Clevelandu. Danuel House in Donovan Mitchell (26 točk, 6/11 za tri) sta zadela ključni trojki v končnici. Devin Booker je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami.

Tekme 27. februarja:
GOLDEN STATE – DALLAS
101:107 (37:24, 23:24, 28:16, 13:33)
Curry 27 (11/25 iz igre, 3/10 za tri) in 10 podaj, Wiggins 18, Payton 13, Kuminga 9, Looney 8 in 10 skokov, Porter 7, Moody, Bjelica in Lee po 5, Poole 4; Dončić 34 (10/21 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 11/12), 11 skokov in 2 podaji v 37 minutah, Dinwiddie 24 (10/14 iz igre), Finney Smith 14, Bullock 12 (4/8 za tri), Brunson 8, Bertans 7, Green 6, Kleber 2.

NEW YORK – PHILADELPHIA 109:125
Fournier (6/11 za tri) in Barrett po 24, Quickley 21; Embiid 37 (7/18 iz igre, prosti meti 23/27) in 9 skokov, Harden 29 (8/14 iz igre, 3/7 za tri), 16 podaj in 10 skokov, Maxey 21.

PHOENIX – UTAH 114:118
Booker 30 (12/24 iz igre, 4/8 za tri), Johnson (4/6 za tri) in Ayton (11/15 iz igre) po 23, Crowder 16; Mitchell 26 (6/11 za tri), Clarkson 22, Gobert 16 in 14 skokov, Conley 13, Bogdanović 11.

INDIANA – BOSTON 128:107
Brissett 27 (6/9 za tri), Haliburton 22 (4/6 za tri), Hield 21, Brogdon 20; Tatum 24, Brown 13, Pritchard 14.

CHARLOTTE – DETROIT * 126:127
Rozier 33 (12/21 iz igre, 6/10 za tri), Bridges 29 in 10 skokov, Ball 17; Bey 28 (11/18 iz igre), Grant 26, Olynyk 20 (7/13 iz igre, 4/5 za tri), Cunningham 19.