Boštjan Nachbar bo kot član Netsov letos zaslužil 2,5 milijona dolarjev. Foto: Reuters
Boštjan Nachbar bo kot član Netsov letos zaslužil 2,5 milijona dolarjev. Foto: Reuters
Boštjan Nachbar
Boštjan Nachbar je pred enajstimi leti prišel k Olimpiji, nato pa se je preko Trevisa podal v Ligo NBA, kjer je za Houston prvič zaigral leta 2002. Foto: EPA

Pred 11 leti je Dušan Laznik oziroma njegovo podjetje Mentis posodilo 60 tisoč dolarjev Vladu Nachbarju, v zameno pa naj bi mu Nachbarji v naslednjih 10 letih izplačevali 30-odstotno provizijo od športnih prihodkov takrat enega najbolj talentiranih slovenskih igralcev.

Sodišče upoštevalo pogodbo
Kariera takrat 16-letnega Nachbarja se je pozneje zelo uspešno razvijala, tako da je njegova družina že kmalu plačala Mentisu okoli 190 tisoč dolarjev. Po njihovem mnenju je bilo trikratno poplačilo zadostno, s čimer pa se Laznik seveda ni strinjal. Pred časom je okrožno sodišče v Slovenj Gradcu razsodilo v prid velenjskega podjetnika, kateremu mora uspešni dravograjski košarkar plačati še 1,2 milijona dolarjev (780 tisoč evrov).

Boki nadaljuje sodni boj
Član New Jerseyja se bo na sodbo pritožil, saj po njegovem mnenju Laznik ni zaslužen za uspešen razvoj njegove kariere, temveč je v tistem trenutku le reševal finančno stisko njegove družine, ki je takrat gradila hišo, za finančni vložek pa je že pred leti dobil pravično poplačilo.

Po čem so mladi talenti?
Ob tem se postavlja vprašanje, koliko je še takšnih primerov v Sloveniji, ko t. i. menedžerji vlagajo v/kupujejo mlade talente, jih zavežejo z dolgoletnimi pogodbami, tudi 15-letnimi, nato pa svoje varovance neusmiljeno silijo k spoštovanju pogodb, ki jih v njihovem imenu sklenejo njihovi starši. Seveda se vlagatelji, ki ob tem malce igrajo tudi na srečo, znajo primerno pravno zavarovati, tako da je takšne pogodbe skoraj nemogoče izpodbijati.

T. G.