Mihail Prohorov je prodal večinski delež v največji tovarni niklja na svetu tik pred izbruhom finančne krize. Foto: EPA
Mihail Prohorov je prodal večinski delež v največji tovarni niklja na svetu tik pred izbruhom finančne krize. Foto: EPA
Devin Harris, New Jersey Nets
New Jersey se v prejšnji sezoni ni uvrstil v končnico Lige NBA. Foto: EPA

44-letni Prohorov je delničarjem kluba zagotovil, da bo sam financiral izgradnjo nove dvorane, v zameno pa bi za "simbolično" ceno, kot piše v sporočilu za javnost, dobil večinski delež. Viri blizu multimiljarderju pravijo, da je cena celotnega posla okoli 700 milijonov dolarjev. Do zdaj še nobeden klub v Ligi NBA ni imel tujega lastnika.

Potrditi ga morajo drugi lastniki moštev NBA
"Uresničitev tega zelo donosnega poslovnega projekta, ki ga je omogočila svetovna finančna kriza, je za nas zelo zanimiva," je še zapisal Prohorov. Klub in vodstvo Lige NBA zadeve še nista komentriala, so pa v Netsih potrdili, da so prejeli ponudbo potencialnega investitorja. Po pravilih NBA-ja je tuje lastništvo dovoljeno, potrditi pa ga mora 75 odstotkov lastnikov 30 moštev v Ligi NBA.

Premoženje Prohorova je 9,5 milijarde dolarjev
V zadnjih letih bogati ruski tajkuni vse več vlagajo v šport. Najbolj odmeven je bil nakup angleškega nogometnega moštva Chelsea, ki je prišel v roke Romana Abramoviča leta 2003. Premoženje Prohorova, ki je lani tik pred začetkom krize prodal kontrolni delež v največji svetovni tovarni niklja, ocenjujejo na 9,5 milijarde dolarjev.

Težave pri izgradnji nove dvorane
Revija Forbes je decembra uvrstila Netse na 26. mesto med 30 ekipami v Ligi NBA. Vrednost kluba so ocenili na 295 milijonov dolarjev. Vodstvo kluba že dalj časa načrtuje selitev v Brooklyn, kjer pa se zaradi pravnih in finančnih težav ter oviranju lokalne skupnosti zatika pri izgradnji nove dvorane. Lastnik Netsov je junija zaradi prevelikih stroškov odpustil arhitekta Franka Gehryja, zaradi katerega je lokalna skupnost projekt le "požegnala".