Gospodarska kriza ni bila prizanesljiva niti do športa, ki se mu v tem času ne piše nič dobrega. Klubi bodo morali za obstoj zmanjšati proračune, kar se bo poznalo na kakovosti slovenske košarke, ki glede na Evropo in področje nekdanje skupne države že zdaj močno pada. Olimpija še nikoli ni bila tako slaba v Evroligi, Krka, ki je v njej igrala še pred leti, stoji v spodnjem delu lestvice, kjer je tudi Helios. Slednji se celo bori, da bi se izognil zadnjemu mestu, ki ga je lani zasedel Geoplin Slovan.
Mijanoviču ni uspelo
Domžalčani v letošnji sezoni še niso zmagali v gosteh, zadnji tak uspeh pa sega v marec 2008, ko so bili takratni varovanci Zorana Martiča po podaljšku uspešni v Zadru. Pred novo sezono je zdajšnji pomočnik Jureta Zdovca pri Union Olimpiji odšel, namesto njega pa je prišel ''čudežni'' Rade Mijanović, ki je Krko pripeljal do novega nastopa v Ligi NLB. Tudi z njim se domžalska pravljica ni pisala, dogajanje pod Kamniško-Savinjskimi Alpami pa je ostalo vse prej kot rožnato.
Želje večje od realnosti
"Pripravljalne tekme so kazale, da smo na pravi poti, potem pa se je ponesrečil sam štart v ligo. Imeli smo ugoden žreb, ki ga nismo izkoristili, to se nam še vedno pozna. Manjkajo nam zmage, s tem pa so se pojavile tudi druge težave," je dejal direktor košarkarjev iz Domžal Lado Gorjan, ki je s tem mislil predvsem na poškodbo Željka Zagorca. Ta bi moral biti v letošnji sezoni vlečni konj Heliosa, a se je že kmalu poškodoval in moštvu ni mogel pomagati do boljših rezultatov.
Slovenski klubi katastrofalni
Boljši rezultati Domžalčanov bi prav prišli tudi v boju Slovenije z Bosno in Hercegovino, katerega trenutno dobiva slednja. Naše ekipe so v 21 krogih skupaj zbrale le 21 zmag, kar trenutno pomeni, da bo slovenska košarka izgubila še enega predstavnika. ''Tu smo krivi vsi, morda malce bolj Olimpija. Krka dosega svoje rezultate, Bosna pa malce preseneča. Zelo težko se bo izšlo,'' meni Gorjan, ki še vedno ohranja upanje na končni uspeh, ob morebitnem neuspehu pa upa na posebno povabilo (wild card), ki bi Sloveniji omogočil predstavnika več.
Več Slovencev, več denarja?
"Če bi Slovenija imela le dva kluba v ligi, potem ta ne bi bila tako zanimiva za sponzorje, ki so pretežno slovenski," pravi domžalski predsednik, ki obenem tudi napoveduje, da se bo glavna bitka bila v državnem prvenstvu, kjer Domžalčani kljub katastrofalnemu izkupičku v letošnji sezoni proti Krki (dva poraza, razlika v koših -49) še vedno upajo na drugo mesto v državi. "Od bistvenega cilja sezone ne odstopamo, menim pa, da letos za prva mesta v državi konkurira vsaj pet klubov."
Finančno stanje je v "patpoziciji"
Sedanjost v Domžalah ni lahka, prihodnost pa bo verjetno še težja. Po svetu vlada recesija, ki se je ustavila tudi v mestu severno od prestolnice, kjer največ denarja v klubsko blagajno priteče od Heliosa. Gre za tovarno barv in lakov, ki služijo za gradbeno in avtomobilsko industrijo, ki sta trenutno v krizi. "Helios je zelo prizadela recesija, prodaja se jim je znižala, posledično pa je to prišlo tudi v klub. Vse skupaj je v patpoziciji, saj ne vemo, kdaj se bo odprlo ali pa celo poslabšalo. Na finančnem področju nam je recesija prinesla kar nekaj težav."
Manj denarja, manj kakovosti
Težav pa ne predstavlja sezona, ki gre počasi, a vztrajno h koncu, večji premiki se bodo dogajali pred novim tekmovalnim obdobjem. ''Glavni strošek klubov je plačevanje igralcev, tako, da bodo njihove pogodbe verjetno morale biti nižje. Ob tem pa se bo verjetno igrala tudi manj kakovostna košarka,'' je dejal Gorjan, ki se zaveda, da bodo morali tudi v Komunalnem centru zmanjšati proračun, obenem pa meni, da se bo recesija poznala pri vseh: "Klubi, ki jih recesija ne bo tako prizadela, bodo zniževali manj, a se bo vseeno poznalo."
Nemogoče je reševati sredi sezone
Med strokovnjaki krožijo različne rešitve za zmago proti krizi, eno izmed njih je predlagal tudi predsednik Košarkarske zveze Slovenije Dušan Šešok. Sam pravi, da bi morali klubi proračune znižati za 30 odstotkov. Po mnenju Gorjana je številka prava, vprašanje pa je, kako to izvesti. Sredi sezone je to nemogoče, saj znižanje plač ni priljubljena poteza, igralci, ki jim to storiš, pa psihološko padejo. "To je težka situacija, šport je emocija, potrebna je določena psihologija, saj vsi težimo k temu, da so igralci zadovoljni."
Najpomembnejši je odnos od igralcev
Po mnenju predsednika domžalskega kluba, ki je svoj vrhunec doživel leta 2007, ko je postal državni in pokalni prvak, je realneje, da se trenutno zamaknejo plačila, nižanje klubskega proračuna pa pride na vrsto pred začetkom nove sezone. "Takrat bo tudi napočil čas, da se vsak igralec konkretneje analizira in sklepa nove pogodbe. V klubih smo se vedno obnašali racionalno, kje se da še kaj prihraniti, pa je zdaj relativno in ni tako pomembno. Bistven je odnos do igralcev."
Anže Blažič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje