Vse to so se na petem SportForumu spraševali strokovnjaki v debati, ki jo je vodil novinar in komentator TV Slovenija Miha Žibrat. Vsi sogovorniki so se strinjali, da je slovenska reprezentanca, s tem pa vsa košarka, naredila korak naprej, organizacija je bila na vrhuncu, kemija vseh vpletenih pa odlična. "Začelo se je že v Varšavi, če bi igrali v Gdansku verjetno ne bi bilo toliko navijačev. Vse to se je poklopilo, ta kohezija med igralci in publiko, košarkarji so verjeli vase, strokovni štab pa je bil kompatibilen," je povedal ataše slovenske reprezentance na Poljskem Walter Jeklin, ki je 29-krat oblekel tudi dres s slovenskim grbom.
Klubi ne delajo dobro z mladimi
"Ne vem, kako je Lakovič vse to zdržal, ta dečko je neverjeten," je še povedal Jeklin, sicer predsednik kluba Polonia 2011, ki se je skupaj s sogovorniki dotaknil teme, ki jo je načel Rado Lorbek: "Klubi ne delajo dobro z mladimi, tu bi morali imeti trenerji mladinskih ekip štiriletni mandat, odločiti pa bi se morali, ali bodo delali za igralce ali za rezultat. Obojega v mladinskih kategorijah ne moreš imeti."
Da ni talentov? Kje pa
Strinjal se je tudi oče treh bratov in košarkarjev, ki si kruh služijo v Barceloni, Sevilli in na Polzeli. Po njegovem mnenju se v Sloveniji z mladimi ne dela dobro. "Glavna kluba, tista, ki igrata v Ligi NLB, ne delata dobro, enako drugi. Tu tiči težava. Veliko ljudi pravi, da ni talentov, kje pa. Talenti so vedno, o tem sem prepričan, le delati je treba z njimi." Dobro delo je opazil tudi pri reprezentanci, za katero meni, da svetovno prvenstvo ni krona vsega. "Ni vse v tem, da pošljemo najboljšo ekipo na svetovno prvenstvo. Delati moramo tudi za naprej, za EP v Litvi."
Vključevati mlajše igralce in si širiti bazo
Litva je na vidiku tudi pri KZS-ju, kjer se Matej Avanzo, vodja članskih reprezentanc, projektov in marketinga, strinja, da svetovno prvenstvo ne prinese ničesar več kot le boj za zlato medaljo: "Imamo vizijo, kako dvigniti slovensko košarko na še višjo raven. V reprezentanco bo treba vključevati tudi mlajše košarkarje in s tem širiti bazo igralcev. Morda bo priložnost za to že na prihajajočem SP-ju v Turčiji, ki prinaša rezultatski naboj samo z vidika boja za zlato medaljo, ne služi pa tudi kot kvalifikacije za kakšno drugo prestižno tekmovanje. Za nas bo v bližnji prihodnosti rezultatsko najpomembnejše evropsko prvenstvo v Litvi."
Vpis v košarkarske šole močno narasel
Kult reprezentance je bil letos vzpostavljen z dobrimi rezultati in odnosi v ekipi. Po mnenju strokovnjakov zdaj temu sledijo še ostale panoge, pozna pa se tudi pri vpisu novih otrok v košarkarske šole, ki je po prvenstvu močno narasel. "Človek, ki stopi na teren, mora dati vse od sebe. Tamle imate primer (pokaže proti Jagodniku, op. a.), najstarejši mož reprezentance pride v igro in odigra, kakor mora," je povedal košarkarski strokovnjak, analitik in nekdanji profesor na Fakulteti za šport dr. Mik Pavlovič, ki ga je Žibrat ob koncu izžrebal tudi kot nagrajenca, v dar pa je prejel reprezentančni dres.
Pavlovič je mnenja, da bi morali pri KZS-ju razmišljati o dveletnem projektu: "Dobro bi bilo začeti skupen projekt dveh prvenstev, SP-ja v Turčiji in EP-ja v Litvi. Za to obdobje je treba določiti strokovni štab, organizacijo in selekcijo igralcev, ki nas bodo v tem ciklu zastopali. To je prava pot do tako želene medalje. Stroka pa naj analizira, kaj so bili razlogi za uspeh na tem prvenstvu."
Pokrovtelj zadovoljen z izkupičkom
Vidno zadovoljen je bil tudi Roman Volčič, predsednik združenja Lige Telemach in istega podjetja, ki je vložek v košarko pred letošnjim prvenstvom še povečal: "Ko so Košarkarsko zvezo Slovenije začeli zapuščati nekateri sponzorji, smo dobili priložnost, da se še bolj povežemo tudi z reprezentanco. V takšni in drugačni vlogi smo s KZS-jem že šest let, zato ni bilo težko dati še nečesa več. Zadovoljen sem z izkupičkom, pa ne le s tem, da je bil naš napis na dresih viden nekajkrat med TV-prenosom. Bolj sem vesel, ker smo ustvarili nekaj več, bili smo del tega uspeha. Prijatelji, ki ne prihajajo iz košarkarskih krogov, so mi po koncu prvenstva govorili, da smo res uspeli, to je zame vredno največ ."
Vseh dvanajst s Poljske v Turčijo?
"Vseh dvanajst igralcev si želi, da bi zaigrali na svetovnem prvenstvu v Turčiji. Seveda je veliko odvisno tudi od selektorja," je povedal najstarejši reprezentant Goran Jagodnik, ki se je ob tej priložnosti v šali tudi opravičil, ker dviguje povprečno starost reprezentance. Ta je bila namreč druga najstarejša ekipa prvenstva, večjo starost imajo v povprečju namreč le še Hrvati.
Moralo je dvignil sosedov Vid
"Niste le junaki, ste heroji. In niste le zmagovalci, ste šampioni," je ob koncu razprave dejal dr. Stane Pinter, profesor Fakultete za šport in vztrajen zagovornik "fair-playa" v športu. Za izjemen govor je požel velik aplavz vseh zbranih, medtem ko je Avanzo vidno ganjen povedal sledeče: "Vse mi je padlo dol, ko smo izgubili zadnji dve tekmi prvenstva. Moralo mi je dvignil šele sosedov Vid, triletni fantič, ki mi je z dresom priletel v objem in mi rekel, da smo zmagovalci. Takrat sem vedel, da smo še enega otroka pripeljali v svet košarke, kar je najpomembneje."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje