Junija 2017 je prejel slovensko državljanstvo in na nepozabnem EuroBasketu odigral eno ključnih vlog pri največjem uspehu slovenske košarke. V reprezentanco je s svojo kakovostjo in raznovrstnostjo prinesel dodatno širino in novo dinamiko. Lahko je igral na položaju štiri ali pet, razširil igro, zadeval izpod obroča in z razdalje ter prispeval svoj delež tako v obrambi kot v napadu. Potem je slovenski dres oblekel še na dveh tekmah kvalifikacij za svetovno prvenstvo.
"Po izjemnih 15 letih se uradno poslavljam od košarke. Za mano je potovanje nepozabnih trenutkov, številnih naslovov in spominov, ki bodo večni. Zares sem hvaležen trenerjem, soigralcem in vsem, ki so me podpirali na tej poti. Košarka mi je dala več, kot sem kadar koli sanjal. Oblikovala me je kot igralca in osebo. To poglavje se zapira, navdušen pa sem nad tem, kar je pred mano," je zapisal na družbenih omrežjih. Po Saši Zagorcu, Gašperju Vidmarju in Goranu Dragiću je četrti iz zlate slovenske ekipe, ki je končal športno pot.
Poškodbe preprečile boljšo kariero v Ligi NBA
V Nemčiji rojeni Američan, ki je odraščal v Kaliforniji in Teksasu, je v Ligo NBA vstopil zelo mlad. Na naboru je bil izbran leta 2008 (istega leta kot Goran Dragić na 45. mestu). 14. po vrsti so ga izbrali Golden State Warriorsi. Randolph je ob prihodu v najmočnejšo ligo na svetu dopolnil komaj 19 let, za sabo pa je imel eno leto na univerzi LSU. Blestel je predvsem na poletni ligi leta 2009, ko je za sabo že imel sezono v NBA-ju. Tedaj je zasenčil tudi takrat novinca Stepha Curryja, ki je sicer leto dni starejši.
Randolph je v povprečju dosegal skoraj 27 točk in več kot osem skokov. Strokovnjaki so ga označili za enega največjih talentov generacije, na koncu pa, čeprav je bil morda celo prvi kandidat, ni bil izbran za MVP-ja poletne lige, nagrada je namreč pripadla prvemu izboru nabora tistega leta Blaku Griffinu. Zatem je imel težave s kar hudo poškodbo gležnja. Za Golden Statom je zaigral še za New York, Minnesoto in Denver, vendar nikjer ni prav navdušil. Sledila je selitev v Evropo, kjer se je hitro odlično znašel v Krasnodaru. Lokomotiv Kuban je bil leta 2016 hit Evrolige, ko ga je Randolph v navezi z Malcolmom Delaneyjem presenetljivo popeljal na Final four.
Evropski prvak postal tudi z Realom
Leto pred pridružitvi slovenski izbrani vrsti se je preselil v Madrid, kjer je sprva podpisal enoletno pogodbo z Realom in hitro postal eden izmed nosilcev. S kraljevim klubom je dvakrat osvojil Evroligo, bil je tudi v ekipi leta 2018, ko je v belem dresu ob naslovu klubskega prvaka stare celine blestel Luka Dončić, trikrat pa je postal španski prvak. Po težavah s poškodbami, med drugim je strgal ahilovo tetivo, je špansko prestolnico zapustil konec junija 2023, po letu in pol pa je sporočil, da je njegove športne poti konec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje