Kapetan Slovenije je bil na prvem svetovnem prvenstvu Radoslav Nesterović. Foto: EPA
Španija
Španci so presnetljivo stopili na svetovni košarkarki tron. Foto: EPA

etovno prvenstvo in prvič je med svetovno elito nastopila Slovenija. V državi vzhajajočega sonca je veliko presenečenje pripravila Španija.

Slovenija se je na evropskem prvenstvu v Srbiji in Črni gori leta 2005 prvič uvrstila v izločilne boje in si priborila zgodovinsko vstopnico za svetovno prvenstvo. Moštvo je vodil Aleš Pipan, ki je bil selektor tudi leto pred tem, na Japonsko pa je popeljal eno najmočnejših zasedb do zdaj. Ekipa je bila poimensko izjemno močna, manjkali so Erazem Lorbek zaradi poškodbe stopala, Saša Vujačić zaradi iskanja kluba v Ligi NBA, čeprav je potem ostal pri Los Angeles Lakersih, in Matjaž Smodiš, ki je odpovedal zaradi poškodbe hrbtenice, novomeški krilni center pa ni nastopil na drugem velikem tekmovanju zapored.

Slovenski košarkarji so predtekmovanje odigrali v Saporu in se prebili v nadaljevanje tekmovanja. Prvo mesto v skupini so pričakovano osvojili Američani, drugo Italijani, tretje pa Slovenija, ki je v krogu Kitajske in Portorika, ki so imeli enako razmerje zmag in porazov ter medsebojnih izidov imela najboljšo razliko v koših. Kitajci so bili četrti, ob Senegalu pa je izpadel še Portoriko. V osmini finala je Slovenija morala premoč priznati Turčiji, ki je imela izvrsten strelski dan (90:84).

Več utrinkov s prvenstva v spodnji fotozgodbi.

Ekipa Slovenije (po vrstnem redu številk na dresu, v oklepaju višina, letnica in kraj rojstva):
4 Goran Jurak (200 cm, 1977, Celje)
5 Jaka Lakovič (186 cm, 1978, Ljubljana)
6 Sašo Ožbolt (191 cm, 1981, Dubrovnik)
7 Sani Bečirović (196 cm, 1981, Maribor)
8 Rašo Nesterović (213 cm, 1976, Ljubljana) (K)
9 Beno Udrih (191 cm, 1982, Celje)
10 Boštjan Nachbar (206 cm, 1980, Slovenj Gradec)
11 Željko Zagorac (204 cm, 1981, Gospić)
12 Marko Milić (199 cm, 1977, Kranj)
13 Goran Dragić (193 cm, 1986, Ljubljana)
14 Uroš Slokar (210 cm, 1983, Ljubljana)
15 Primož Brezec (216 cm, 1979, Postojna)
Selektor: Aleš Pipan (1959, Maribor)

Končni vrstni red: 1. Španija, 2. Grčija, 3. ZDA, 4. Argentina, 5. Francija, 6. Turčija, 7. Litva, 8. Nemčija, 9. Italija, 10. Angola, 11. Srbija in Črna gora, 12. Slovenija, 13. Avstralija, 14. Nigerija, 15. Kitajska, 16. Nova Zelandija, 17. Portoriko, 18. Libanon, 19. Brazilija, 20. Japonska, 21. Venezuela, 22. Senegal, 23. Panama, 24. Katar.

19. avgusta 2006 je Slovenija odigrala prvo tekmo na svetovnem prvenstvu. Prvi nasprotnik je bil Senegal in Slovenija je pričakovano slavila (96:79). V Saporu je bil s 17 točkami prvi strelec Boštjan Nachbar, Sani Bečirović jih je dodal 16, Beno Udrih pa 14. Foto: EPA
Slovenija se je v predtekmovanju srečala tudi s svetovno košarkarsko velesilo številka ena ZDA. Prvi medsebojni dvoboj so zanesljivo dobili Američani (114:95), ki so zaigrali s številnimi nadarjenimi mladeniči, ki so pozneje tudi naredili zvezdniške kariere. Prvi strelec tekme je bil z 10 točkami Dwyane Wade, pri Sloveniji jih je Bečirović dal 18. To je bilo tudi zadnje veliko tekmovanje, na katerem je igral Beno Udrih. Organizator igre je pred tem igral le še na evropskem prvenstvu leta 2001 v Turčiji. Na sliki se bojuje z LeBronom Jamesom. Foto: EPA
Na velikem tekmovanju je debitiral Goran Dragić, ki je tisto sezono navdušil v dresu Slovana. Ljubljančan je bil takrat star 20 let, od tedaj pa ni izpustil nobenega velikega tekmovanja. Na Japonske je sicer igral le na prvi tekmi proti Senegalu, ko mu je Aleš Pipan namenil sedem minut. Foto: EPA
Slovenska pot na svetovnem prvenstvu se je končala v osmini finala, ko je bila z 90:84 boljša Turčija, ki je imela izjemen strelski večer. V vrsti Bogdana Tanjevića je blestel Serkan Erdogan, ki je dal 24 točk. Udrih je pri Sloveniji dal 18 točk, p 14 pa sta jih dodala Nachbar in Rašo Nesterović. Turčija je na koncu zasedla šesto mesto. Foto: EPA
Slovenija je prvo svetovno prvenstvo končala na 12. mestu. Prvi strelec Slovenije na prvenstvu je bil Bečirović, ki je v povprečju dosegal po 13 točk na tekmo. Z 12 je bil drugi Nesterović, nekaj manj pa so prispevali Primož Brezec, Jaka Lakovič in Udrih. Slovenija je na Japonskem sicer nastopila z eno najmočnejših postav do zdaj, ta pa je bila tudi med najdražjimi na tekmovanju. Foto: EPA
Španija je presenetljivo postala svetovni prvak. Prvič je stopila na svetovni vrh in prvič je izjemna naveza Pau Gasol-Juan Carlos Navarro popeljala reprezentanco do naslova v članski kategoriji. Katalonska košarkarja sta bila najbolj zaslužena kasneje tudi za dva evropska naslova, vsak pa je bil po enkrat MVP. Foto: EPA
Najkoristnejši igralec turnirja je bil Pau Gasol, ki v finalu zaradi poškodbe ni igral. Vseeno je Španija premagala Grčijo s kar 70:47. Po 20 točk sta dala Jorge Garbajosa in Juan Carlos Navarro. Garbajosa je bil skupaj s Paum Gasolom uvrščen v peterko turnirja, kjer so bili še Theo Papaloukas, Manu Ginobili in Carmelo Anthony. Prvi strelec je bil Jao Ming, drugi Dirk Nowitzki in tretji Pau Gasol. Foto: EPA
Grčija je postala svetovni podprvak. Zgledalo je, kot bi Grkom v finalu povsem pošle moči, potem ko so sijajno igrali v polfinalu in pripravili veliko presenečenje z zmago nad ZDA (101:95). Vassilis Spanoulis je bil izvrsten z 22 točkami, Američanom pa ni pomagalo niti 27 točk Carmela Anthonyja. Grki so na Japonsko prišli kot aktualni evropski prvaki. Foto: EPA
Največje razočaranje prvenstva so bili Američani, ki so osvojili le bronasto odličje, potem ko so v tekmi za tretje mesto premagali Argentino s 96:81. Po debaklu leta 2002, ko so na domačem svetovnem prvenstvu obstali v četrtfinalu, so Američani na Japonsko prišli odločeni osvojiti naslov, a jim je načrte prekrižala Grčija. Mike Krzyzewski je sestavil izjemno nadarjeno ekipo iz košarkarjev iz odlične generacije, kot so LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Chris Bosh, Dwight Howard… Foto: EPA
S četrtim mestom so bili nezadovoljni Argentinci, ki so sicer igrali zelo dobro košarko, toda pričakovali so medaljo. Argentina je prišla na svetovno prvenstvo kot aktualen olimpijski prvak iz Aten. Leta 2004 so prekinili vladavino ZDA, ki so slavile na treh olimpijskih igrah zapored. Na zadnjih šestih so Američani sicer petkrat osvojili zlato. Foto: EPA