jijo na Hrvaškem, saj svetlo prihodnost zagotavlja Dario Šarić.
Hrvaški košarkarski biser je blestel v letošnji sezoni Lige ABA, ko je bil izbran za najkoristnejšega posameznika. Mladi Šibeničan, ki je šele pred kratkim dopolnil 20 let, je fantastično igral tudi na zaključnem turnirju jadranskega tekmovanja, ko je Cibono, ki je na Final Four prišla kot avtsajder, sredi Beograda popeljal do prvega šampionskega prstana v Ligi ABA.
208 centimetrov visoki Šarić je bil izbran za MVP-ja turnirja, potem ko je že v polfinalu proti Crveni zvezdi dal 21 točk, prispeval 15 skokov in šest podaj, v finalu pa je sijajno predstavo kronal s 23 točkami, 11 skoki, sedmimi podajami ter petimi blokadami. V sezoni je v Ligi ABA v povprečju dosegal 16,7 točke in 9,8 skoka ter temu dodal še dobre tri podaje na tekmo.
Lani že pomembne člen na EuroBasketu
Hrvaška vse od generacije, ki je blestela ob koncu skupne države in na začetku samostojnosti, ni imela tako nadarjenih mladeničev. Na krilih dalmatinskega tria Dražena Petrovića, Tonija Kukoča in Dina Rađe je Jugoslavija postala evropski in svetovni prvak, samostojna Hrvaška pa je zaigrala v finalu olimpijskih iger leta 1992, kjer je bil močnejši prvi in edini pravi dream team. Še večje uspehe je preprečila tragična smrt kapetana tiste generacije in košarkarskega Mozarta Petrovića, ki je umrl le leto za osvojenim srebrom v Barceloni.
Zatem je hrvaška košarka, ki je vedno imela številne talentirane igralce, padla v manjšo krizo, v zadnjem času pa se izbrana vrsta znova postavlja na noge, kar je bil dokaz tudi preteklo evropsko prvenstvo, ko je Jasmin Repeša Hrvate popeljal do četrtega mesta. V ekipi je bil tudi Šarić. Že dolgo Hrvati upajo v Draženovega someščana in ga primerjajo z legendarnimi nekdanjimi košarkarji. Pravijo celo, da bo peti izmed tistih največjih, ob boku Krešimirju Ćosiću, Petroviću, Kukoču in Rađi.
Največ primerjav s Kukočem
Za kaj takega je seveda še prezgodaj in tudi kar nekoliko nepravično do vseh teh ikon evropske košarke, toda primerjave vseeno so mogoče in neizbežna je prav s Tonijem Kukočem. Številni so Šarića označili za največjega hrvaškega talenta po košarkarskem romantiku iz Splita. Šarić je prav tako začel na krilu, čeprav zdaj večino časa preživi na položaju krilnega centra, ob tem je podobno visok kot Kukoč, njegova velika moč pa je podobno kot Tonijeva tudi vsestranskost.
Brez dvoma ne bo nikoli tako eleganten kot Kukoč, težko bo imel tudi tako 'mehko' roko kot legendarni Dalmatinec in obenem tudi vitrino, polno lovorik in individualnih priznanj, a je vseeno na dobri poti, da postane glavni protagonist v novem zlatem poglavju hrvaške košarke.
Želja številnih klubov, končal pa v Ciboni
Iz Šibenika se je preselil v hrvaško prestolnico, kjer je vodil izjemno nadarjeno generacijo Zagreba do evroligaškega naslova mlajših selekcij. Kmalu se je prebil tudi v prvo ekipo, ki pa je tedaj imela ogromno finančnih težav, poleg tega pa Šarić ni bil zadovoljen s statusom v ekipi, kar je velikokrat poudaril tudi njegov oče Predrag Šarić, ki je sicer tudi uspešno igral za Šibenko in je veliko odločal o karieri sina, kar je morda večkrat Dariu tudi škodilo.
Zagrebčani so bili dolžni precej denarja igralcem, hrvaški biser pa je nase opozoril številne evropske velikane in odhod je bil neizbežen. V Carigradu je že treniral, toda ni bilo podpisa pogodbe s Fenerbahčejem, že vmes, ko je igral za Zagreb, so se zanj močno ogreli pri Laboralu, zatem pa tudi pri drugem klubu iz Baskije Bilbau, s katerimi naj bi bilo že vse dogovorjeno, a na koncu klub ni plačal pol milijona odškodnine Zagrebu. Želeli so si ga tudi v Zadru in Splitu, kjer je treniral dolgo, ko ni smel igrati. Po treh mesecih se je vendarle dogovoril s Cibono, čeprav je veliko zanimanje pokazala tudi Cedevita. Cibona je Zagrebu plačala odškodnino in kmalu je Šarić postal ključni mož volkov.
Junak slavja Cibone v hrvaškem prvenstvu
Slaven Rimac je letos zgradil ekipo okoli mladeniča, kar se mu je obrestovalo s prvim šampionskim prstanom. Naslova v jadranski druščini nekdanjim evropskim prvakom ni uspelo osvojiti, ko so se borili tudi za Top 16 Evrolige in imeli na papirju veliko močnejšo zasedbo kot letos, zdaj ko se klub počasi postavlja na noge po velikih finančnih težavah, pa je na krilih sijajnega Šarića prišel do presenetljivega slavja.
Šarić je bil junak Cibone že lani, ko je slavila naslov hrvaškega prvaka in je prejel naziv MVP. Individualne nagrade je prejemal tudi v mlajših kategorijah, ko je Hrvaško popeljal do naslova evropskega kadetskega in mladinskega prvaka. Lani je bil tudi izbran za najboljšega mladega igralca v Evropi.
Udarna naveza s še enim biserom Hezonjo
Šarić pa ni edini, v katerega Hrvati polagajo tako veliko upov. Pravi biser je tudi leto dni mlajši Dubrovničan Mario Hezonja, ki so ga že označili za najbolj "nadarjeno evropsko dvojko po Draženu". Ko je Šarić Zagreb popeljal do evropskega naslova, je tvoril udarno navezo prav s Hezonjo. 19-letni in 202 centimetra visoki Hezonja je izvrsten strelec, prav tako pa ima odlične atletske sposobnosti.
Zadnje dve leti se kali v Barceloni, kjer je letos dobil tudi priložnost v Evroligi in španskem prvenstvu ter na nekaterih tekmah pokazal razkošen talent. Hezonja je bil tudi že nominiran za najboljšega mladega košarkarja stare celine, leto pozneje kot Šarić pa je vodil izbrano vrsto do ubranitve kadetskega naslova in bil izbran za MVP-ja turnirja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje