Michael Jordan je s svojimi zabijanji tako navduševal, da je kmalu dobil vzdevek 'Air'. Foto: EPA
Michael Jordan je s svojimi zabijanji tako navduševal, da je kmalu dobil vzdevek 'Air'. Foto: EPA

Ena najzanimivejših prvin košarke se je v obliki tekmovanja pojavila razmeroma pozno. Gledalci so prvo tekmovanje videli leta 1976 na tekmi vseh zvezd v Ligi ABA. Tekmovanje je dobil legendarni Julius Erving, ki je z zabijanji navduševal tudi med tekmami. Liga se je naslednje leto združila z Ligo NBA in tekmovanje je zamrlo.

Košarkarji so na tekmah vse pogosteje zabijali in navduševali gledalce. Zato ni bilo čudno, da se je zabijanje pojavilo še na tekmi vseh zvezd v Ligi NBA. To se je prvič zgodilo leta 1984. Od takrat je tekmovanje odpadlo le dvakrat. Leta 1998 se je to zgodilo zaradi premajhnega zanimanja, leto pozneje pa je tekma vseh zvezd odpadla, ker je bila sezona zaradi stavke igralcev krajša. Predstavljamo vam le nekaj utrinkov tekmovanj v zabijanju.

Je tudi vas navdušilo kakšno zabijanje? Morda zabijete sami? Posnetke pošljite na Moj Splet.

Slovenski izziv - Marko Milič in avto
Pred začetkom pregleda se najprej spomnimo na najplemenitejši trenutek slovenskih dnevov košarke. Seveda, govorimo o Marku Miliču, ki je preskočil avtomobil. Na preskočeni motor je večina že pozabila ...



Nance odvzel primat Ervingu
Julius Erving je veljal za enega izmed pionirjev atraktivnih zabijanj. Svoje ime si je ustvaril v Ligi ABA in ga tudi prenesel v Ligo NBA. Leta 1984 se je pri 34 letih uvrstil v finale, kjer pa ga je nekoliko presenetljivo premagal Larry Nance.

Jordan in Wilkins napisala spektakel
Eno najbolj izenačenih in kakovostnih tekmovanj sta leta 1988 uprizorila Michael Jordan in Dominique Wilkins. V karieri sta vsak osvojila po dva naslova, prvi je navdušil s svojo mehkobo, drugi s surovo močjo. Strokovnjaki za tekmovanje leta 1988 pravijo, da je Wilkins najbrž pokazal nekaj več, a je Jordanu šlo na roko tudi to, da je tekma vseh zvezd potekala v Chicagu, s katerim je Jordan osvojil šest naslovov. Nedvomno pa je Jordan znan kot tisti igralec, ki je z zabijanji najbolj navduševal med tekmami.

Malček splezal na vrh
Najpresenetljivejši zmagovalec v zgodovini zabijanja je nedvomno Spud Webb, ki je vso javnost šokiral leta 1986. Na tekmovanju v Dallasu je bil nesporni favorit branilec naslova Dominique Wilkins. Prvo presenečenje je sledilo ob pogledu na prijave, saj se je tam znašlo tudi ime Spuda Webba, ki je s 170 centimetri daleč najmanjši tekmovalec in seveda tudi zmagovalec v zabijanju. Webb je v finalu premagal ravno svojega soigralca v dresu Atlante Wilkinsa. Ta je po porazu presenečeno priznal, da malega Webba še nikoli ni videl zabiti.

Bryant izkoristil priložnost za mlade
V devetdesetih letih je tekmovanje izgubilo pomen, saj so se ga največje zvezde udeleževale vse poredkeje, zabijanje pa je postalo priložnost za mlajše in neuveljavljene igralce, da pokažejo svoj talent. Eden izmed teh je bil tudi Kobe Bryant, ki je priznanje za zmago dobil leta 1997 v Clevelandu.

Carter z eno najpopolnejših serij
Slavo zabijanja je na naslednjem tekmovanju (to je leta 1998 in 1999 odpadlo) spet oživil Vince Carter, ki je leta 2000 v Oaklandu priredil za mnoge strokovnjake eno najbolj popolnih in raznovrstnih serij zabijanj.

Richardson zadnji dvakratni zmagovalec
Le štirje košarkarji so, ki so na tem tekmovanju slavili dvakrat. Ob Jordanu (1987 in 1988) in Wilkinsu (1985 in 1990) sta to še Harold Miner (1993 in 1995) in Jason Richardson (2002 in 2003). Ta je leta 2003 takole posnemal znamenito zabijanje Wilkinsa.

Smith posnemal Miliča
Zadnja leta je priljubljeno zabijanje preko raznih ovir. Takole je Josh Smith leta 2005 na poti do zmage preskočil Kenyona Martina. Le spomnimo, da je Marko Milič že v 90. letih v Tivoliju preskočil celo avtomobil ...

Še dobro, da ima Webb le 170 cm
Leto pozneje se je naslova veselil Nate Robinson, ki je preskočil že prej omenjenega Spuda Webba.

Gerald Green predzadnji zmagovalec
Lani si je naslov najboljšega v zabijanju prislužil Gerald Green, ki se je v finale uvrstil tudi letos, a ga je premagal Dwight Howard.


Slavko Jerič