Bavarci so po lanski slabi sezoni precej okrepili moštvo. 44 milijonov evrov so porabili za okrepitve, cilji pa so res visoki. 23. naslov nemških prvakov niti ni na vrhu liste želja, saj je v letošnji sezoni finale Lige prvakov v Münchnu. Pot do velike tekme 19. maja na Allianz Areni bo zelo trnova, saj mora Bayern najprej preskočiti še zadnji krog kvalifikacij.
Neuer končno pravi naslednik Kahna
Ko je legendarni Oliver Kahn maja 2008 končal bogato kariero, so se začele težave z vratarji. Michael Rensing ni zdržal velikega pritiska, Hans-Jörg Butt je že precej v letih, Thomas Kraft pa je lani nepričakovano postal prvi vratar, nato naredil nekaj velikih napak, poleti pa se je preselil v Berlin. Vodstvu Bayerna je uspel veliki met, ko so pripeljali enega najboljših vratarjev na svetu - Manuela Neuerja. 25-letni čuvaj mreže je imel kultni status pri Schalkeju. Aprila 2009 je na Allianz Areni proslavljal zmago s kotno zastavico in se zameril navijačem bavarskega velikana.
Že pozimi so se začele govorice o prihodu Neuerja v München, končna odškodnina je znašala 22 milijonov evrov. Navijači so ga marca na pokalni tekmi v Münchnu (0:1) sprejeli z napisi "Koan Neuer" (v bavarskem narečju za "kein Neuer" (noben Neuer, op. a.). Vodstvo Bayerna je že sprožilo akcijo, da se kaznuje vse navijače, ki bodo še naprej s plakati izražali nezadovoljstvo nad Neuerjem. Pritisk nanj je zares velik, na pripravljalni tekmi na pokalu Liga Total v Mainzu je proti Hamburgu (1:2) izpustil žogo iz rok in prejel poceni zadetek, kritike pa so se seveda le še povečale.
Boateng in Rafinha za stabilno obrambo
Velika težava Bayerna v pretekli sezoni je bila tudi obramba. Okrepila sta jo Rafinha, ki je prej igral za Schalke in Genoo, in Jerome Boateng. Nemški reprezentančni branilec je po dolgih pogovorih prišel iz Manchester Cityja za 13,5 milijona evrov. Še vedno bo na mestu osrednjega branilca začenjal Holger Badstuber, ki je pred dvema letoma zablestel, nato pa precej padel; mnogi mu očitajo, da ima pomanjkljivo tehnično znanje.
Ribery in Robben preveč poškodovana
Izjemno pomembno bo zdravstveno stanje Francka Riberyja in Arjena Robbna. Oba zvezdnika več časa preživita v ordinaciji klubskega zdravnika Hans-Wilhelma Müllerja Wolfartha kot pa na zelenici. Francoz si je na pripravah poškodoval levi gleženj, zato še ni pripravljen za vseh 90 minut v nedeljo proti Borussii iz Mönchengladbacha. Bolje kaže Nizozemecu s "steklenimi nogami", Robben se je poškodoval na prijateljski tekmi proti Milanu na Audijevem pokalu, a z njegovim kolenom je zdaj že precej bolje. V napadu je glavni adut vsekakor najboljši strelec pretekle sezone Mario Gomez (28 golov), po težki poškodbi se vrača Ivica Olić, iz Cottbusa je prišel Nils Petersen, v Lazio pa se je preselil Miroslav Klose.
Dovolj je bilo poskusov - čas je za starega lisjaka Heynckesa
Na trenersko klop se vrača Jupp Heynckes. Za 66-letnega stratega se je zelo zavzemal njegov dolgoletni prijatelj Uli Hoeness. Predsednik Bayerna je imel dovolj neuspešnih poskusov v preteklih sezonah, zato se je odločil za preverjenega strokovnjaka. "Don Jupp" je bil že konec osemdesetih prvak z Bayernom, leta 1998 je z madridskim Realom osvojil Ligo prvakov. V München se je vrnil konec aprila 2009, ko je imel Hoeness dovolj Jürgena Klinsmanna in njegovih čudnih metod. Heynckes je v mesecu dni popeljal Bayern do drugega mesta in rešil sezono, nato pa se je preselil v Leverkusen, kjer je v dveh letih zgradil sijajno ekipo. Aprila je na Säbener Strasse znova počilo, Louis van Gaal je moral pospraviti kovčke, saj ga nihče več ni poslušal. Nizozemec je igral "velikega generala", a le do trenutka, ko je imel izide, potem pa se mu je vse sesulo kot hišica iz kart. V Münchnu je pomemben takojšen izid, vse drugo je drugotnega pomena in stari lisjak Heynckes se tega dobro zaveda.
"Kloppo" pred novim velikim izzivom
Bayern ima dolgoletne izkušnje z igranjem na treh "frontah", medtem ko mlado ekipo Borussie to letos še čaka. Kultni trener Jürgen Klopp je lani v velikem slogu prišel do naslova nemških prvakov. Nasprotniki se bodo zdaj bolje pripravili na igro rumeno-črnih, ki temelji na ogromno teka, kondicije "otroškemu vrtcu" iz Porurja res ne manjka. Obramba je granitna, Bayern je prelahko spustil Matsa Hummelsa, ki je v Dortmundu postal nemški reprezentant. Odlično se je ujel z Nevenom Subotićem. Neverjetno sta napredovala tudi Mario Götze in Kevin Grosskeutz.
Začetek sezone brez Barriosa
Lani je bil režiser igre Nuri Sahin, ki se je (le) za 10 milijonov evrov preselil k madridskemu Realu, nadomestil naj bi ga Ilkay Gündogan, ki se je izkazal z odličnimi igrami v Nürnbergu. Po poškodbi se je vrnil hitri japonski vezist Šindži Kagava. Na začetku sezone se bi lahko poznala odsotnost ostrostrelca Lucasa Barriosa (lani 16 zadetkov), ki se je poškodoval na Copi Americi. Podrobni pregledi v Dortmundu so pokazali, da je mišica precej bolj poškodovana, kot je bila diagonza paragvajskega reprezentančnega zdravnika. Šest tednov bo manjkal izbranec lepotice Leryn Franco, sicer paragvajske reprezentantke v metu kopja.
Rezervist Kehl ostaja kapetan
Klopp je presenetil, ko je kapetanski trak še naprej zaupal Sebastianu Kehlu. Po številnih poškodbah je nekdanji nemški reprezentant daleč od prave forme, lani je bil le rezervist in tudi letos ga čaka podobna usoda. V Dortmundu je že celo desetletje, leta 2002 se je veselil naslova in predvsem zaradi starih zaslug ostaja kapetan. Lani je Borussia izpadla v drugem krogu nemškega pokala, v Evropski ligi je bilo konec že po skupinskem delu in ostala je le še Bundesliga. Z Ligo prvakov prihajajo novi izzivi, dve težki tekmi na teden, in težko je verjeti, da bi rumeno-črni znova prevladovali v nemškem prvenstvu.
Obdobje Ballacka se je že izteklo
Visoko meri tudi Bayer, ki še vedno čaka na prvi naslov prvaka. "Lekarnarji" so vedno blizu, tudi lansko sezono so končali na drugem mestu. Odšel je trener Heynckes, zamenjal ga je Robin Dutt, ki se je dokazal na klopi Freiburga. Prvo uradno tekmo si je vsekakor predstavljal popolnoma drugače. V soboto je Bayer v prvem krogu pokala v Dresdnu vodil s 3:0, ko je sredi drugega polčasa vstopil Michael Ballack. Dynamo je izsilil podaljšek in celo zmagal s 4:3. Ballack je lani po sporu s Heynckesom sedel na klopi, tudi letos pa se mu ne piše veliko bolje. Joachim Löw se mu je že zahvalil za sodelovanje v nemški reprezentanci, nekdanji kapetan je prestar za ritem "elfa", ki ga naslednje leto zanima le evropski naslov.
Konkurenca na sredini igrišča je pri Bayerju izjemna. Simon Rolfes, Renato Augusto in Lars Bender imajo prednost pred Ballackom. Iz Mainza je prišel Andre Schürrle, ki velja za veliki up nemškega nogometa. Težava Bayerja je obramba. Sami Hyypiä se je upokojil pri 37 letih, zamenjal ga bo Omer Toprak, ki je lani igral v Freiburgu.
Profesor Rangnick pred težko sezono
Schalke je lani presenetil s polfinalom Lige prvakov, z izjemno igro je izločil Valencio in Inter, proti Manchester Unitedu pa ni imel kaj iskati (0:2 in 1:4). V Bundesligi so bili modri le sivo povprečje, zato pa so osvojili nemški pokal. Trener Ralf Rangnick, ki je aprila zamenjal Felixa Magatha (v Wolfsburgu ga čaka veliko dela), nima več sijajnega vratarja Neuerja. Zamenjal ga je Ralf Fährmann, ki je prišel iz Frankfurta. Z dvema obranjenima enajstmetrovkama je Schalkeju že zagotovil zmago v superpokalu proti Borussii. Na sredini igrišča je veliki up 17-letni Julian Draxler, v napadu bosta igrala Klaas Jan Huntelaar in Raul, ki si vse bolj želi nazaj v Španijo. Schalke na naslov nemškega prvaka čaka že vse od leta 1958.
"Stani" iz delavskega kluba v bogati Hoffenheim
V Hoffeinheimu veliko pričakujejo od novega trenerja. Holger Stanislawski je bil pri St. Pauliju nezamenljiv. Maja je po izpadu v drugo ligo odšel v solzah, navijači so mu kljub neuspehu namenili stoječe ovacije. "Stani" je navajen težkih razmer v Hamburgu, kjer je bil kralj mestne četrti. Zdaj bo vodil klub, ki izhaja iz popolnega nasprotja. Bogati lastnik Dietmar Hopp je ogromno vložil v razvoj Hoffenheima. Stanislawski se bo skušal s Sejadom Salihovićem, Vedadom Ibiševićem, Ryanom Babblom in druščino prebiti v evropska tekmovanja.
V Bremnu je malha prazna
Werder je bil v zadnjem desetletju redni udeleženec Lige prvakov, prihodnost pa nikakor ni rožnata. Finančno stanje je slabo, športni direktor Klaus Allofs je lani prodal Mesuta Özila v Madrid, zamenjave zanj pa ni. Bremenčani so vedno imeli pravega ideologa igre, ki je skrbel za prave žoge napadalcem. Johan Micoud, Diego in Özil so pustili močan pečat na Weserstadionu. Marko Marin ni na njihovi ravni, Marko Arnautović se lani ni posebej izkazal v napadu, najboljši strelec Bundeslige vseh časov med tujci Claudio Pizarro pa je še vedno poškodovan. Trener Thomas Schaaf je na klopi že od leta 1999, v navezi z Allofsom sta skovala številne uspehe, zdaj pa je pred njima težka sezona. Iz Santanderja se je vrnil napadalec Markus Rosenberg, ki je lani v sodnikovem podaljšku izenačil v Genovi, Werder pa je nato v podaljšku izločil Sampdorio iz Lige prvakov. Prišli so branilec Lukas Schmitz iz Schalkeja, Mehmet Ekici in Andreas Wolf pa iz Nürnberga.
Podolski in Solbakken na različnih bregovih
V Kölnu je znova pestro še pred prvim krogom. Novi trener Stale Solbakken je Lukasu Podolskemu odvzel kapetanski trak. "Poldi" je v Kölnu neverjetno priljubljen, spomladi je igral odlično in v navezi z Milivojem Novakovićem (tretji strelec pretekle sezone s 17 zadetki) poskrbel za uspešno sezono "kozličkov". 43-letni Solbakken je bil leta 2001 na treningu Köbenhavna osem minut klinično mrtev, zdravnik Frank Odgaard mu je z reanimacijo rešil življenje. Norvežan je moral končati kariero, leta 2005 je postal trener Köbenhavna, v šestih letih je postal petkrat državni prvak, v minuli sezoni pa se je prebil celo v osmino finala Lige prvakov. "Nova" in Mišo Brečko imata zagotovljeno mesto v prvi enajsterici, Köln pa naj bi znova zasedel mesto na sredini lestvice.
Novinca v Bundesligi sta Hertha in Augsburg, ki bo prvič zaigral med elito. Berlinčani imajo finančne težave, zato jih čaka krčevit boj za obstanek, v katerem mnogi vidijo tudi Freiburg in Nürnberg. V Augsburgu je za veliko prelitega črnila poskrbel trener Jos Luhukay, ki se je za sodelovanje zahvalil napadalcu Michaelu Thurku.
Varčni Nemci upajo na še boljšo prihodnost
Predsednik Bundeslige dr. Reinhard Rauball je nasmejan do ušes. Klubi so prodali več kot 500.000 letnih vstopnic, zanimanje je ogromno. Izenačenost je velika, v zadnjih petih letih so štirje različni klubi osvojili naslov. Tega v Angliji in Španiji ni. Na lestvici Uefe je Bundesliga na tretjem mestu, precej pred Italijani. Pred desetletjem Nemci o čem podobnem niso niti razmišljali. Klubi nimajo velikih dolgov, posluje se v okviru zmožnosti. V Španiji imata samo Barcelona in Real skupaj milijardo evrov dolgov. Ko bo Michel Platini uvedel poostreno finančno disciplino, se nemškim klubom vsekakor obetajo še boljši časi.
Nemško prvenstvo, 1. krog
Petek ob 20.30:
BORUSSIA (D) - HAMBURGER SV
Sobota ob 15.30:
WERDER BREMEN - KAISERSLAUTERN
HANNOVER - HOFFENHEIM
STUTTGART - SCHALKE
KÖLN - WOLFSBURG
AUGSBURG - FREIBURG
Ob 18.30:
HERTHA - NÜRNBERG
Nedelja ob 15.30:
MAINZ - BAYER LEVERKUSEN
Ob 17.30:
BAYERN - BORUSSIA (M)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje